Ziołowy zakątek

Zioła używane są do przyprawiania potraw, w lecznictwie oraz w kosmetyce. Jednak nie zawsze mamy okazję widzieć je, jak rosną i jak wyglądają. Taką możliwość daje nam “Ziołowy Zakątek“ w Korycinach.

“Ziołowy Zakątek“ jest Ekologicznym Gospodarstwem Agroturystycznym oraz Ogrodem Botanicznym. Mieści się w Korycinach w gminie Grodzisk, niedaleko Siemiatycz. Jedyny taki ogród w naszym województwie. Położony jest w otulinie leśnej, z dala od zgiełku miejskiego i głównych dróg.

Uprawia się tam około 900 gatunków ziół. Suszy się je na miejscu i przyrządza różne mieszanki ziołowe. Ogród Botaniczny ma własne laboratorium, udostępniane na zajęcia z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.

Podróż do “Zielonego Zakątka“ zorganizował Klub Seniora przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białymstoku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu botanicznego. Pani, która nas oprowadzała – w bardzo ciekawy sposób – opowiadała nam o uprawianych tu ziołach i ich zastosowaniu. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda np: “przywrotnik pospolity”, “arnika górska”- dodawana do maści ,”bluszczyk kurdybanek” – o pięknych fioletowych kwiatach, “miodunka plamista”, “marzanka wonna”, “wielosił błękitny” i wiele innych.

Można było też obejrzeć  – ku przestrodze – krzak bardzo trującej rośliny o nazwie “barszcz Sosnowskiego”. Rośnie on tam po to, aby pokazać ludziom jak wygląda i ostrzegać ich przed zrywaniem, a nawet dotykaniem.

Ogród poprzecinany jest niewielkimi oczkami wodnymi. Mieni się – jak tęcza – różnymi kolorami ziół.

Po obejrzeniu ogrodu mogliśmy na własny użytek skomponować jedną z trzech mieszanek: do pizzy, mięs pieczonych i sosów oraz do grilla.

Po krótkim odpoczynku posililiśmy się smacznym obiadem. Posiłki przygotowane są tam z własnych ekologicznych produktów. Po raz pierwszy jadłam zupę z pokrzywy. Była aromatyczna i dobra. Potem można było kupić ekologiczne przyprawy, herbatki, mieszanki ziołowe, oleje, miody, a nawet jajka. Gospodarstwo ma też pokoje noclegowe i sale konferencyjne.

Składam organizatorom wycieczki podziękowanie za umożliwienie obejrzenia tego magicznego i urokliwego miejsca. Warto było ten zakątek zobaczyć. Nie dziwię, że “Ziołowy Zakątek” otrzymał bardzo prestiżową nagrodę marszałka województwa podlaskiego w konkursie Podlaska Marka Roku.

3 odpowiedzi na "Ziołowy zakątek"

Dodaj komentarz
 1. Anna

  8 lipca 2015 at 12:01

  Och jak tam pięknie:) Koniecznie muszę tam pojechać tego lata. Słyszałam już zachwyty nad tym miejscem, ale po tym artykule mam ochotę na natychmiastową podróż do Korycin. Może zrobię w weekend. Dziękuję autorce za piękny opis:)

  Odpowiedz
  • Seniorka

   8 lipca 2015 at 17:30

   Dziękuję za miłe słowa.Naprawdę warto go zobaczyć,zrelaksować się i nacieszyć oczy różnobarwnymi kolorami ziół.Pooddychać świeżym zapachem lasu i ziół.

   Odpowiedz
 2. Krystyna

  8 lipca 2015 at 16:12

  Bardzo ciekawy artykuł. O Korycinach i Ziołowym Zakątku dowiedziałam się przypadkowo, gdy byłam w sanatorium w Krynicy Górskiej i kupowałam zioła w stoisku patronackim. Zainteresował mnie Ziołowy Zakątek. Ten artykuł spowodował, że jeszcze w tym roku postaram tam się wybrać.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.