Warsztaty liderów w Augustowie

W ciepłej, radosnej, nie wymuszonej atmosferze grupa ludzi połączyła swoje siły twórcze. Już po pierwszym dniu pracy, okazało się, że przez określenie naszego potencjału kreatywności, wzrosła w nas umiejętność rozumienia się i akceptacji w relacjach z ludźmi.

Tematem programu szkolenia 07.10-08.10.2016 r była „Aktywizacja i animacja społeczności lokalnej czyli jak włączać ludzi do działania”. Warsztaty były poprowadzone brawurowo przez naszą trenerkę Bożenę.

Nauczyliśmy się parafrazując szkoleniowe motto, że można robić rzeczy małe w wielki sposób, jeśli nie da się robić rzeczy wielkich. Ale, żeby zaistnieć, trzeba odkryć siebie dla siebie, przy współudziale otoczenia. I tu zaczyna się nasz proces aktywizacji i animacji .

Animacja to wg najnowszych definicji „inicjowanie i pobudzanie jakiś działań”, „zachęcanie bądź wsparcie jakiejś osoby czy grupy w pracy nad sobą lub rozwiązywaniu zadań”.

Ogółem stwierdzając, zaczęliśmy się doszukiwać swoich mocnych stron, ujawniliśmy nasze liczne talenty. Samo określanie swoich talentów było dla mnie nowym, odkrywczym spojrzeniem na siebie i na grupę z którą pracowałam. Zauważyłam, że grupa potrafi sprawnie zweryfikować moje zdolności i talenty, poprzez które mogę być rozpoznawalna, które mnie wyróżniają, czynią świadomą samej siebie. Z kolei wysoka świadomość pomnożona przez efektywne działanie pozwala na osiąganie zamierzonych zadań i celów, pomaga stać się animatorem-liderem zespołu. Najwięcej odkryć dokonywaliśmy poprzez aktywność w zabawie. W ciepłej, radosnej, nie wymuszonej atmosferze połączyliśmy nasze siły twórcze. Już po pierwszym dniu pracy, okazało się, że przez określenie swojego potencjału kreatywności, wzrosła nasza umiejętność rozumienia się i akceptacji w relacjach z ludźmi.

Potrafimy już budować swój wizerunek, szukać i pozyskiwać środki na inicjatywy lokalne, tworzyć atrakcyjne i zrozumiałe komunikaty, teksty o tym co i jak robimy. Mnie udało się stworzyć wiersz, który stał się inspiracją do ćwiczeń grupy na temat tworzenia poezji dadaistycznej, a oto próba mojego wiersza pt. „Miłość”:

Miłość
gorejąc
pierwsza
i
niewinna
łączy
dziewczynę, chłopca
ich
młodzieńcze
porywy
i
wzloty
z
niezrozumiałym
działaniem.

Po tym ćwiczeniu i innych równie nas angażujących, uświadomiliśmy sobie, że trzeba być bardzo elastycznym w naszych zamierzeniach, tak by móc ukształtować postawę aktywności i kreatywności, twórczego życia i działania, wrażliwości na ludzkie problemy.

Ewa Jolanta Wojtków


Ewa Jolanta Wojtków – ur. 06.12.1959 r w Węgorzewie, woj. warmińsko-mazurskie.

Ukończyłam Studium Wychowania Przedszkolnego w Suwałkach.W latach 1994-2013 zamieszkałam w Strzelinie koło Wrocławia. Tam powstawały pierwsze próby literackie – wiersze liryczne, artykuły, inne. Od 2013 r mieszkam w Augustowie. Jestem uczestniczką wielu form spotkań integracyjnych, których owocem są różne formy pisarskie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.