V Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny

Dziew/czyny to projekt białostockiego Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Oto treść zaproszenia, w którym udział rekomenduje również nasza redakcja.

Przed nami V Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny, które co roku, w marcu odbywają się w Białymstoku. W tym roku odbędą się w sobotę 5 marca.

Tegoroczną matroną Dziew/czynów będzie wychowana w Białymstoku, jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego – Nora Ney.

Chcemy przypomnieć tę zapomnianą przez lata, a ważną dla historii miasta, a także dla historii kobiet postać. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Nory.

Dlatego chcemy, by upamiętnienie Nory Ney, było tym bardziej znaczące. Stąd też pomysł by wystąpić do władz miasta by Nora Ney została matronką jednej z ulic w Białymstoku. Głównym punktem tegorocznych Dziew/czynów będzie zbieranie podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą, aby nazwać ulicę imieniem Nory Ney. Podpisy będziemy zbierały przez cały miesiąc. Musimy mieć ich co najmniej 1 tys., aby pismo mogło być procedowane.

Poza tym zaplanowałyśmy: spacer śladami Nory Ney po Białymstoku, który poprowadzi historyczka Jolanta Szczygieł-Rogowska, pokaz niemego filmu “Zew morza” z 1927 roku, w którym wystąpiła Nora, grę escape room na podstawie życia Nory oraz imprezę taneczną “Szparkiet w spodniach”, bo Nora lansowała modę na noszenie spodni.

Krótki życiorys Nory Ney (www.herstorie.pl)

Nora Ney, a właściwie Sonia Nejman, urodziła się w 1906 roku w niewielkiej wsi Sielachowskie położonej niedaleko Białegostoku. Przed I wojną światową emigruje z rodziną do Baku w Azerbejdżanie, do kraju wraca po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. W 1921 roku rozpoczyna w Białymstoku naukę w prywatnym gimnazjum Druskina. Po zdaniu matury w 1925 roku, rozpoczyna naukę w warszawskim Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego. W Warszawie rozpoczyna swoją karierę aktorską, gra w filmach, występuje w kabarecie. Okrzyknięta zostaje “Królową Polskiego Ekranu”. Do Białegostoku przyjeżdża na premiery filmów. Karierę przerywa po narodzinach córki Joanny w 1935 roku i nigdy już nie wróci do wielkich ról. Po wybuchu II wojny światowej ucieka z córką do ZSRR, a po wojnie wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Do kraju już nigdy nie powróci. Praca w amerykańskich filmach jest nieosiągalna, barierą okazała się nieznajomość języka. Propozycję pracy w Teatrze Żydowskim Idy Kamińskiej musi odrzucić, ponieważ nie zna języka jidysz. Zajmuje się m.in. archiwizowaniem dokumentów w firmach, opieką nad dziećmi czy osobami starszymi. Zmarła w 2003 roku w Kalifornii, miała wówczas 97 lat.

Krótko o Dziew/czynach:

Dziew/czyny powstały jako wydarzenie z okazji Dnia Kobiet. To oddolna inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet i mężczyzn mieszkających i działających w Białymstoku. Przedsięwzięcie propaguje współpracę białostoczanek w ramach kolektywnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym oraz koncentruje się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Dziew/czyny to projekt białostockiego Stowarzyszenia na rzecz Kultury i Dialogu 9/12.W tym roku współpracują z nami: Galeria im. Sleńdzińskich, Opera i Filharmonia Podlaska, Zmiana Klimatu, a także wolontariusze i wolontariuszki.

Sylwia Wieczeryńska
Majka Szlachta

Jedna odpowiedź na "V Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny"

Dodaj komentarz
  1. Maria

    18 lutego 2016 at 20:24

    Już się cieszę na to wydarzenie. Dzięki Bożenko za informację !

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.