Uroki Suwalszczyzny

Suwalszczyzna– to teren utworzonej przez cara guberni suwalskiej w 1867 r., która została zniesiona po wyzwoleniu Polski spod okupacji niemieckiej w 1918 r. Obejmowała tereny północno–wschodniej Polski tj. część województwa podlaskiego, drugą większą część należącą do Republiki Litewskiej i trzecią mniejszą część leżącą na Białorusi.

Suwalszczyzna jest krainą historyczną, której granice pokrywają się z dawnymi podziałami administracyjnymi – głównie z granicami państwa. Obecnie do polskiej Suwalszczyzny należą powiaty: sejneński, augustowski i suwalski wraz z miastem Suwałki.

Właśnie do Suwałk udali się autokarem seniorzy z Miejskiego Klubu Seniorów w Białymstoku, ja również byłam uczestniczką tej wycieczki. Celem naszego wyjazdu było zwiedzanie Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwałk.

Wigierski Park Narodowy został utworzony w styczniu 1989 r. Leży na skraju Puszczy Augustowskiej w samym sercu Suwalszczyzny. Lasy pokrywają 65% powierzchni parku, a wody ok. 20%. Największym jeziorem jest jezioro Wigry, bardzo atrakcyjne dla turystów i 42 mniejsze jeziora. Przez park przepływa najdłuższa rzeka tego regionu – Czarna Hańcza, po której turyści bardzo chętnie pływają kajakami. Na obszarach leśnych dominują świerki, sosny i torfowiska. Jest tam około 300 gatunków ptaków i zwierząt, wśród których dominuje bóbr – symbol parku. Spotkać tam też można wilka.

Na terenie Parku dla turystów zostały wytyczone szlaki piesze, rowerowe, konne, dla narciarzy oraz ścieżki edukacyjne. Przez dwie godziny spacerowaliśmy po ścieżkach „Las” i „Suchary”. Podziwialiśmy śródleśne bogactwo wielu gatunków roślin zielonych, krzewów, drzew oraz zwierząt występujących w borach bagiennych – środowisko bobrów. Na ścieżce „Suchary” znajdują się cztery jeziora naturalnie zarastające co prowadzi do powstania torfowisk. Klimat jaki tam panuje robi wrażenie. Można się dotlenić.

Z Parku wróciliśmy do Suwałk. Jest to największe miasto całej historycznej Suwalszczyzny a jednocześnie największe centrum kulturalne tego regionu. Przez miasto przebiegają dwa szlaki transportowe – z Berlina przez Warszawę do Petersburga oraz z Warszawy do Helsinek – trasa łącząca kraje bałtyckie z Europą Zachodnią. Suwałki leżą na terenach zasobnych w rudę żelaza, ołów, wanad i tytan. Obecnie nie są one eksploatowane ze względu na głębokość i ochronę środowiska. Jest to teren nazywany Zielonymi Płucami Polski.

Z Suwałk pochodzi wiele znanych osób: Maria Konopnicka – poetka, Alfred Kowalski – Wierusz – malarz, którego muzeum mieliśmy możliwość zwiedzić, Edward Szczepanik – ostatni premier RP na uchodźstwie, Andrzej Wajda – reżyser i wielu innych.

Historia Suwałk i Suwalszczyzny jest bardzo bogata i piękna. Mamy okres wakacyjno–urlopowy. W związku z tym zapraszam na Suwalszczyznę i Podlasie wszystkich chętnych, którzy chcą odetchnąć świeżym i czystym powietrzem, zrelaksować się i przeżyć mnóstwo atrakcji. Dla turystów Park czynny jest 12 miesięcy w roku.

3 odpowiedzi na "Uroki Suwalszczyzny"

Dodaj komentarz
 1. LP

  1 lipca 2016 at 16:43

  Chcę dodać, że w Wigierskim Parku Narodowym można zobaczyć taki unikat jak czarną brzozę Żałuję, że nie mogliśmy obejrzeć Muzeum Marii Konopnickiej.Wycieczka udana. Jestem z niej bardzo zadowolona.Dziękuję organizatorom za zorganizowanie tej wycieczki. Przewodniczce, pani Hani dziękujemy za przekazanie nam ciekawych wiadomości dotyczących historii Suwalszczyzny.
  Dzięki Bożenko za artykuł
  ł

  Odpowiedz
 2. Krystyna

  1 lipca 2016 at 20:58

  Suwalszczyzna to piękna kraina. Tam spędziłam swoje dzieciństwo i młodość. Miejsca, które opisałaś znam . Twój artykuł Bożenko przeniósł mnie na chwilę do tamtych czasów.

  Odpowiedz
  • LP

   2 lipca 2016 at 11:40

   Zazdroszczę Ci Krysiu

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.