Święto podlaskich seniorów

1 października jako Dzień Ludzi Starszych został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1990 roku. W tym roku seniorzy z Podlasia świętowali ten dzień 17 października.

Podlaski Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, jak co roku, był organizatorem obchodów tego święta w naszym województwie. Wojewoda Podlaski objął patronatem honorowym uroczystość, którą swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości – przedstawicieli ministerstw, Urzędu Marszałkowskiego, białostockiego magistratu, samorządów naszego województwa, a przede wszystkim podlascy seniorzy.

Najaktywniejszych seniorów naszego województwa odznakami PZERiI odznaczyła Elżbieta Ostrowska – przewodnicząca Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Wojewoda wyróżnił listami gratulacyjnymi zasłużonych seniorów i przedstawicieli urzędów i organizacji działających na rzecz ludzi starszych.

Całą uroczystość uświetnił występ zespołu folklorystycznego “Podlaskie Korale”, który zaprezentował pieśni i tańce wielokulturowego Podlasia. Kabaret seniorów “Szpilka” – laureat I miejsca na 17 Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów ARS 2016 we Włocławku, wystąpił z wiązanką piosenek i skeczy. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek.

Nie tylko w Urzędzie Wojewódzkim świętowano dzień seniora. Październik, to czas obchodów tego święta w klubach osiedlowych. Miałam okazję uczestniczyć 5 października w takiej uroczystości w Klubie “Zenit” w kole nr 14 PZERiI na Osiedlu Piasta. W oficjalnych wystąpieniach przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej i klubu, zwrócili uwagę na wielkie doświadczenie i mądrość życiową seniorów.

Nie liczę godzin i lat
To życie mija, nie ja…

– śpiewał zespół wokalny seniorów “Ismena” prowadzony przez młodą dyrygentkę Ewę, która powiedziała:

Kocham pracę z seniorami, są wspaniali! Serce rośnie, widząc ich zaangażowanie w to, co robią i ich postępy wokalne.

Do łez rozśmieszał zgromadzonych w klubie gości swoim występem kabaret seniorów “Mrugające Oczko” stworzony przez kierowniczkę koła, która jest też autorką tekstów piosenek i skeczy.

Dużo seniorów bierze udział w zajęciach organizowanych przez klub skierowanych do osób starszych. Dużym powodzeniem wśród seniorów cieszą się imprezy wielopokoleniowe w klubie.

– powiedziała kierowniczka klubu “Zenit” Monika.

W nadchodzących latach w Polsce systematycznie będzie zwiększać się liczba i udział w życiu społecznym osób starszych. Jest coraz więcej seniorów, którzy chcą sami kształtować swoją przyszłość, i decydować o najbliższym otoczeniu. Są to osoby, które na własną rękę szukają możliwości, by uczestniczyć w różnego rodzaju projektach obywatelskich i chcą się rozwijać.

Ustanowiony przez ONZ w 1990 roku Dzień Ludzi Starszych jest uhonorowaniem tej grupy społecznej i podziękowaniem za ich aktywność i zaangażowanie w życiu społecznym.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.