Światowy Dzień Bez Tytoniu

Tematem przewodnim obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w 2017 roku jest Tytoń – zagrożenie dla rozwoju. Od 26 maja do 1 czerwca b.r. w 20 autobusach komunikacji miejskiej w Białymstoku można zobaczyć plakaty przygotowane przez Oddział Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białymstoku, z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu.

31 maja 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa państwa do nadania działaniom na rzecz zmniejszenia użycia tytoniu statusu priorytetowego i przyspieszenia ich wdrażania w ramach realizacji Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, a w szczególności Celu Zrównoważonego Rozwoju, dotyczącego zmniejszenia przedwczesnej umieralności z powodu chorób niezakaźnych.

Należy wspomnieć, iż wszystkie państwa odnoszą korzyści z wprowadzenia skutecznych rozwiązań ograniczających epidemię palenia tytoniu przede wszystkim poprzez ochronę własnych obywateli przed szkodami spowodowanymi używaniem tytoniu oraz zmniejszenie związanych z tym obciążeń ekonomicznych ponoszonych przez gospodarkę.

Koszt używania tytoniu dla gospodarek krajów jest ogromny, między innymi poprzez wzrost kosztów opieki zdrowotnej i obniżoną produktywność. Zwiększa nierówności w zdrowiu i ubóstwo, ponieważ ludzie biedniejsi wydają mniej na podstawowe potrzeby jak: jedzenie, edukację i zdrowie.

W 2015 roku do nałogowego (codziennego) palenia przyznaje się jedna czwarta Polaków – 24%. Odsetek palaczy jest nieznacznie mniejszy niż w poprzednich edycjach badań TNS Polska.

Czynnikiem najsilniej determinującym palenie jest nie płeć, wiek, czy wykształcenie, ale sytuacja materialna. Zdecydowanie najwyższe odsetki palących notuje się wśród bezrobotnych (55% ogółu) oraz wśród osób źle oceniających swój status materialny (42% ogółu), a najmniej wśród osób z wyższym wykształceniem (12% z nich pali) oraz dobrze oceniających swoją sytuację ekonomiczną (19 % z nich pali).

Na świecie, każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu.

Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć, zubożenie zarówno rodzin i gospodarek narodowych.

Uprawa tytoniu wymaga zastosowania dużych ilości pestycydów i nawozów, które mogą być toksyczne i zanieczyszczać wodę. Każdego roku uprawa tytoniu zużywa 4,3 mln hektarów ziemi, co powoduje globalne wylesienie między 2% a 4%. Produkcja tytoniu wytwarza również ponad 2 miliony ton odpadów stałych.

Odpowiednie interwencje z zakresu ograniczania użycia tytoniu mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia rozpowszechnienia palenia. Są to przede wszystkim:

 • ochrona przed wtórnym dymem tytoniowym poprzez wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów o zakazie palenia;
 • zwiększenie dostępu do świadczeń z zakresu zaprzestania palenia;
 • umieszczanie ostrzeżeń na opakowaniach papierosów i prowadzenie programów medialno-edukacyjnych;
 • egzekwowanie zakazu reklamy papierosów, promocji i sponsoringu ;
 • zwiększenie cen papierosów poprzez podniesienie opodatkowania wyrobów tytoniowych.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Białymstoku

4 odpowiedzi na "Światowy Dzień Bez Tytoniu"

Dodaj komentarz
 1. Mieczysław Borys

  31 maja 2017 at 12:20

  Ja już nie palę prawie 14 lat i z tym dobrze się mam…
  Zachęcam palących, którzy palą, a chcą rzucić palenie.
  Najgorszy pierwszy rok – potem z czasem, gdy zanika nałóg – już nie myśli się o paleniu.

  Odpowiedz
  • LP

   31 maja 2017 at 13:57

   Gratuluję wytrwałości i pozdrawiam.

   Odpowiedz
 2. Jadwiga Zgliszewska

  31 maja 2017 at 13:58

  Ja również paliłam dużo i długo. Jednak niebawem minie już 12 lat, odkąd rozstałam się z tym paskudnym nałogiem. Czego życzę wszystkim palaczom! 🙂

  Odpowiedz
 3. Mieczysław Borys

  31 maja 2017 at 16:26

  Dziękuję i też pozdrawiam.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.