SREBRO NIE ZŁOTO II edycja konkursu literackiego – WYNIKI

Do konkursu wpłynęło 55 prac w tym: 39 wierszy, 10 opowiadań, 1 pamiętnik, 3 humoreski i 2 bajki. Są to prace z Białegostoku (31), z województwa podlaskiego i innych części Polski. (24). Okazuje się, że seniorzy – szczególnie piszący – są aktywni cyfrowo, stąd wyjątkowy pomysł na nagrody ufundowane przez Książnicę Podlaską im. Ł. Górnickiego w Białymstoku

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem Doroty Sokołowskiej, dziennikarki Polskiego Radia Białystok i autorki książek dokonała wyboru 10 prac konkursowych II edycji Konkursu Literackiego SREBRO NIE ZŁOTO. W kapitule konkursu zasiedli: Dorota Sokołowska z z Radia Białystok, Grzegorz Kowalski z Książnicy Podlaskiej, Dominik Sołowiej – krytyk literacki, dziennikarz, wydawca, Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski, redaktor naczelna senior.bialystok.pl oraz Jolanta Falkowska, sekretarz Kapituły z Redakcji Senior Białystok.

W uzasadnieniu  wyboru utworów nagrodzonych oraz wyróżnień w konkursie „srebro nie złoto” PRZEZ KAPITUŁĘ Czytamy:

Irena Słomińska z Białegostoku – I MIEJSCE

Za dwa wiersze: [inc.] Popatrz tak nam się srebrzy w słońcu…; [inc.] Gdy zrodziło się nowe życie… Oba utwory cechuje bardzo wysoki poziom warsztatu poetyckiego oraz zaskakująco głębokie podejście do podjętych problemów. Autorka podejmuje w nich próbę wpisania egzystencji ludzkiej w kontekst wszechświata – takiego, jakim go znamy współcześnie – w sposób nadający jej sens, afirmujący życie. Poezje Ireny Słomińskiej nie tracą przy tym ludzkiego wymiaru przeżywania, zakorzenione są w codzienności. To rzadkie połączenie. Problem przemijalności jest tu ujęty subtelnie, a zarazem odważnie, zaś konsolacja nie jest naiwna i prosta, wymaga użycia wyobraźni. Poszczególne sformułowania stanowić mogą przykład esencjonalności języka poetyckiego, czyli tego, co cechuje lirykę naprawdę wysokiej próby.

Bożena Matwiejczuk z Białegostoku – II miejsce ­

Za zdolność „malowania” pejzażu wewnętrznego, sprawne wykorzystanie struktury wiersza do budowania jego sensów (na przykład nietuzinkowy sposób przenoszenia wersów, budujący ich wieloznaczność), a także intertekstualne bogactwo utworów. Szczególnie ciekawy przykład poetyckiej aluzji, twórczej i oryginalnej, stanowi nawiązanie do twórczości M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w jednym z wierszy (Żyć bez powietrza), gdzie autorka używa języka międzywojennej poetki, by przenieść ukazany przez nią problem poczucia osierocenia i wewnętrznej pustki z kontekstu zawodu miłosnego w kontekst współczesnych związków międzyludzkich. Nagroda została przyznana za oba przesłane nam wiersze autorki.

Krystyna Gudel z Suchowoli– III miejsce

Za wiersz Strumień, poświadczający umiejętność ujmowania ogromnych i złożonych problemów za pomocą minimalistycznych środków. Autorka refleksyjnie przedstawiła w swym utworze odczucie starzenia się ciała oraz nurtującą jednoczesność żalu nad przemijaniem i radości z życia. Krystynie Gudel udało się tego dokonać w oparciu o oszczędność opisu, który zyskał tym samym na wieloznaczności, a zarazem esencjonalność, bardzo celny dobór środków stylistycznych, umiejętne posłużenie się językiem poetyckim w celu uchwycenia esencji codziennej, na pozór banalnej chwili.

Janina Jakoniuk z Białegostoku – IV MIEJSCE EX AEQUO

Za wiersz Twój obraz, eksponujący subtelnie i wieloznacznie całą gamę kobiecych emocji. Autorka podejmuje w swym utworze temat napięcia między wyobrażeniami a rzeczywistością, między fascynacją wynikającą z postawy otwartości na nowe przeżycia – a wątpliwościami zakorzenionymi głęboko w życiowym doświadczeniu. Wrażenie zetknięcia się przeciwstawnych emocji zostało w wierszu podkreślone przez interesujący zabieg formalny – przejście od metaforycznego, zmysłowego i rozbudowanego opisu do surowych, krótszych, przejmujących wersów.

Regina Świtoń z Knyszyna – IV miejsce EX AEQUO

Za pełne wprawy i językowego wyczucia posługiwanie się wymagającą formą sonetu w wierszu Retrospekcja. W klasycznej formie wierszowej autorka zdołała pomieścić przemyślnie dobrane metafory i porównania, budujące pełną głębokich emocji retrospektywę. Wykorzystanie poetyckich tropów stylistycznych służy tu oddaniu bogactwa wspomnień i uczuć związanych z matką, podkreśleniu więzi emocjonalnej odpornej na upływ czasu. Wiersz Reginy Świtoń ujawnia także, jak szczególne znaczenie w życiu człowieka posiadać mogą przedmioty, których trwanie przekracza skalę ludzkiego życia.

WYRÓŻNIENIA

Daniela Bednarek z Zelowa w województwie łódzkim – za wiersz W starej wiejskiej chacie, w którym ujawnia się szczególna predyspozycja autorki do ujmowania świata minionych czasów w miniaturze, w jednym, lecz dokładnym, precyzyjnym i pięknym wspomnieniu, przy użyciu lirycznej zwięzłości i zmysłowej stylistyki.

Jolanta Maria Dzienis z Białegostoku – za utwór Po deszczu, operujący zmysłowym słownictwem, „szeleszczącymi” rymami, korespondującymi z treścią. Kreacja poetyckiego pejzażu przez pryzmat osobistych emocji odsłania tutaj indywidualną optykę autorki, własny sposób widzenia i nazywania świata.

Wiesław Lickiewicz z Hajnówki– za prozatorski tekst pt. Szesnaście lat na Dalekim Wschodzie – kartka z pamiętnika, prezentujący wciągającą opowieść o zmaganiach człowieka z burzliwą historią, w której tryby zostaje on wbrew swej woli wciągnięty. Tekst, dzięki wszechstronnemu opracowaniu materiału, posiada zarówno faktograficzne, jak również artystyczne walory.

Krzysztof Słomiński z Białegostoku– za umiejętność połączenia gorzkich, zwięzłych i przejmująco celnych obserwacji na temat życia, szczególnie w jego późnej fazie, z humorem, ironią oraz dystansem do siebie.

Ewa Jolanta Wojtków z Augustowa– za przenikliwy, autorefleksyjny wiersz Zwątpienie, zawierający szczere wyznanie, odważny rozrachunek z życiem i uzyskanie przez to większej świadomości własnego losu.

Nagrodami dla wyróżnionych i laureatów konkursu są to statuetki SREBRO NIE ZŁOTO, karty prezentowa wartości od 50 do 250 zł, czytniki ufundowane przez Książnicę Podlaską im.Ł.Górnickiego w Białymstoku oraz nagrody książkowe

DODATKOWE WYRÓŻNIENIA

Dodatkowe wyróżnienia przyznała też Redakcja Senior Białystok – pomysłodawca konkursu.
Są to wyróżnienia jednakowej rangi, przyznane za walory merytoryczne – poruszającą, choć różnorodną tematykę, skłanianie odbiorców do refleksji i poziom formalny. Zdobywcy wyróżnień otrzymali specjalne dyplomy,  czytniki ufundowane przez Książnicę Podlaską oraz nagrody książkowe.
Otrzymują je:
Mieczysław Borys z Czarnej Białostockiej za utwór „Różaniec wierszowy”;
Krzysztof Broda z Białegostoku za utwór „Wypadek”;
Jolanta Maria Dzienis z Białegostoku za utwór „Samsara, czyli życia znaczenie to przeznaczenie”;
Jadwiga Solińska z Wąsosza za utwór „Srebro nie Złoto”;
Stanisław Szymański z Białegostoku za utwór „Żurawie”

Wyróżnienie dodatkowe – za pierwiastek patriotyczny – otrzymuje od Redakcji Senior Białystok Krystyna Chocian z Białegostoku w utworze „Pieśń o Ojczyźnie”.

Wyróżnienie specjalne przyznało tez Polskie Radio Białystok.

Przewodnicząca kapituły i jednocześnie dziennikarka Polskiego Radia Białystok wręcza je Bogusławie Wierzbickiej z Białegostoku za dwa nadesłane utwory: „Cisza” i „Szarość”.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace – zostały zilustrowane  fotografiami Tadeusza Doroszko  oraz Anny Worowskiej- zostaną opublikowane na stronie senior.bialystok.pl. Redakcja czynić też będzie starania, aby prace laureatów I i II edycji konkursu zaprezentować w formie wydawnictwa drukowanego.

Organizatorzy konkursu SREBRO NIE ZŁOTO: Redakcja Senior Białystok, Stowarzyszenie  Akademia plus 50, Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego w Białymstoku oraz kapituła serdecznie gratulują  laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu.

4 odpowiedzi na "SREBRO NIE ZŁOTO II edycja konkursu literackiego – WYNIKI"

Dodaj komentarz
 1. Uśmiechnięta do życia

  9 grudnia 2016 at 19:46

  Dziękuję za miłe przyjęcie mnie w Wasze grono Emerytów, bo jestem również emerytką po sześćdziesiątce i inwalidką od 1951-go roku po Heine – Medina. W mych wierszach ” Śpiew Wilczycy” wspominam, użalam się, żartuję z mego życia i o sporcie, którego uprawiałam.

  Odpowiedz
 2. Dariusz

  11 grudnia 2016 at 16:55

  Bardzo wysoki poziom konkursu . Gratulacje zwycięzcom.
  Mam tylko jedno pytanie. Czy nie nastąpiła pomyłka? Zdaniem moim i grona zaprzyjaźnionych osób, jeden z wyróżnionych wierszy powinien znaleźć się w ścisłej czołówce. Bogactwo słów i porównań zniewala. Wyróżnia się nie tylko „szeleszczącymi rymami”. Mówi o tęsknocie za tym co odchodzi. Konkretnie za „latem” życia. Próbuje się z tym uporać. Niesie nadzieję na przyszłość. Pryzmat osobistych emocji to cecha każdego wiersza. Nie tylko tego, ale wszystkich biorących udział w konkursie. Uważamy, że ten wiersz ma wydźwięk nie tylko osobisty. Zasługuje na więcej.

  Odpowiedz
  • Wisia

   14 grudnia 2016 at 15:59

   Panie Dariuszu pełny szacun. Myślałam, że pan się czepia, ale przeczytałam wszystko i widzę, że ma pan rację. Dziwne potknięcie szacownej komisji. Wprawdzie się zdarza, ale autorki żal, bo jej wiersz sprawił, że usłyszałam i zobaczyłam wszystko o czym pisze, czyli coś w tym jest.

   Odpowiedz
 3. Luketos

  11 lutego 2017 at 14:42

  Cisza i Szarość Boguslawy Wierzbickiej
  Wiersze przedstawiające krótką treść głęboką myśl tafne spostrzeżenia widać wrażliwość dbałość o człowieka
  W życiu czlowieka wiecej szarości niż słońca. Drugi wiersz nawołuje do refleksji.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.