Spektakle za 500 groszy

Opera i Filharmonia Podlaska, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek będą świętować w sobotę 13 maja Dzień Teatru Publicznego – wielkie święto wszystkich miłośników teatralnej sceny.

Z tej to okazji w najbliższą niedzielę 14 maja widzowie będą mogli obejrzeć spektakl, kupując bilety w cenie 5 zł.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce – a więc teatr dostępny i dostępny dla każdego – obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim były to osoby, które nieczęsto mają możliwość odwiedzania teatru.

Najważniejszy punkt, a więc idea akcji i jej główny cel, pozostaje niezmienny. Chodzi o to, by przybliżać teatr widzom – jako miejsce dostępne, bezpieczne oraz reagujące żywo na otaczające nas problemy. Właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu: 500 groszy – to liczba ponad 500 spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty.

Dzień Teatru Publicznego to święto przede wszystkim – jak z tej nazwy wynika – publiczności. Państwa obecność stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów publicznych, w całej ich różnorodności i liczbie. Dlatego bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. Teatr publiczny jako finansowany ze środków publicznych pełni niezwykle ważną funkcję miejsca debaty społecznej oraz narzędzia kształtowania wartości i postaw.

Więcej na:

www.dzienteatrupublicznego.pl

www.oifp.eu

www.btl.bialystok.pl

dramatyczny.pl


Spektakle grane w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”, która finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Źródło: Opera i Filharmonia Podlaska
Teatr Dramatyczny im: Aleksandra Węgierki
Białostocki Teatr Lalek

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.