Słowo w kartkę papieru zaklęte

Czy wiesz jak powstał druk i papier ? Przy okazji spaceru po Supraślu możesz odpowiedzieć sobie na to pytanie. Z pasji, zainteresowań i hobby można wyposażyć muzeum. Tak właśnie w maju 2014 roku powstało Muzeum Sztuki Drukarstwa i Papiernictwa* mieszczące się w Pałacu Opatów przy ul. Klasztornej 1. Muzeum założył jeden z białostockich drukarzy, pasjonat historii drukarstwa, miłośnik starych maszyn drukarskich, które sprowadził do Supraśla.

Muzeum powstało w hołdzie pierwszym drukarzom na świecie i w naszym regionie. Nie przypadkowe jest miejsce placówki, gdyż w Supraślu w roku 1693 powstała drukarnia przy Klasztorze Bazylianów.

Pionierami drukarstwa w wojewodztwie podlaskim byli Ivan Fiodorow i Piotr Mścisławiec, którzy przyjechali z Moskwy do Zabłudowa i tam w 1569 roku wydrukowali liczącą 814 stron “Ewangelię Pouczającą”.

Jedno z piątkowych zebrań Redakcji Senior Białystok odbyło się właśnie w Supraślu. Zaczęłyśmy nietypowo i wyjątkowo, bo chińskimi ćwiczeniami z energią Qi gong, które poprowadziła nasz redakcyjna koleżanka Elżbieta Urban- instruktor i uczennica mistrza Liu Zongchun. Po półgodzinnych ćwiczeniach, pełne energii ruszyłyśmy na zwiedzanie muzeum papiernictwa. I tu zaczęła się wspaniała podróż w przeszłość.

W muzeum poczułyśmy się jak prawdziwi drukarze. Stare maszyny, które można samemu uruchomić dały niepowtarzalne odczucia. Ciekawym eksponatem okazała się reprodukcja prasy drukarskiej z XV i XVI wieku.

Dla mnie była to podróż fascynująca. Poznałam początki powstawania papieru i druku, opowiedziane w ciekawy – niebanalny sposób – przez przewodnika. Przywiozłam do domu własnoręcznie wydrukowaną zakładkę z logo Muzeum i miasta Supraśl. Chętnie tam wrócę i polecę innym. Przy okazji można też zwiedzić inne ciekawe miejsca w tym urokliwym mieście

– powiedziała Lija Półjanowska, nasza redakcyjna koleżanka.

Poznałyśmy tajniki produkcji papieru. W czasie zwiedzania prezentowane są różne techniki druku: typografia, litografia, miedzioryt oraz druk offsetowy. Mogłyśmy się wczuć w rolę XV wiecznych drukarzy.

Z papierem i sztuką drukarską spotkałam się przed 40 laty, gdy zaczynałam pracę zawodową. Nie przypuszczałam, że historia zatoczy koło i powrócę do tego, tym razem do historii papiernictwa i drukarstwa. Było to dla mnie bardzo interesujące spotkanie, gdyż na żywo mogłam zobaczyć, jak przed wiekami wyrabiano papier i drukowano książki. Mogłam też uczestniczyć w tych czynnościach. Myślę, że polecę to muzeum moim znajomym i chętnie wybiorę się tam ponownie

– wspomina redaktorka naszego portalu, Krystyna Cylwik

Osobiście mogłyśmy się zmierzyć z repliką prasy drukarskiej Gutenberga i wykonać na papierze czerpanym stronę z XVI wiecznej księgi. Kartkę papieru czerpanego też mogłyśmy zrobić same.

Zachwyciła mnie wizyta, ponieważ prawie namacalnie mogłam prześledzić rozwój drukarstwa od Gutenberga do dzisiaj. Zobaczyłam maszyny i urządzenia, dzięki którym nasze myśli można było zatrzymać i zapisać. I choć nie swoje myśli drukowałam, bowiem tekst był już przygotowany, to przez moment byłam drukarzem. Na dwubarwną płytkę naniosłam farbę czarną i czerwoną. Następnie przy pomocy, zrekonstruowanej na wzór piętnastowieczny, prasy drukarskiej wytłoczyłam tekst na kartce, którą Redakcja dostała na pamiątkę. Mam zamiar zabrać do muzeum moje wnuczęta, bo na pewno je zaciekawi

– to opinia Steni Romanowicz, redaktorki senior.bialystok.pl

Oprowadzał nas przewodnik Marek Gierałtowski posiadający ogromną wiedzę na wszystkie tematy dotyczące papiernictwa i drukarstwa.

Byłam pełna podziwu dla szerokiej wiedzy,którą podzielił się z nami przewodnik. Przyznaję szczerze,iż mając niesprawną rękę po świeżo zdjętym gipsie, zazdrościłam koleżankom, które mogły wcielić się w rolę drukarzy ,by wykonać druk z XVI wiecznej księgi na replice maszyny drukarskiej Gutenberga lub wydrukować zakładki do książki. O dziwo nie widziałam nidzie karteczki z napisem “NIE DOTYKAĆ EKSPONATÓW”

– powiedziała Marianna Blaszko, koleżanka z redakcji.

Muzeum Sztuki Papiernictwa i Drukarstwa jest placówką godną polecenia dla każdego wieku. Uświadomiło nam jak ogromne znaczenie dla historii i potomnych ma słowo drukowane.

Słowo gdy z ust je wypuścisz – ucieka. Druk zachowuje słowa dla potomnych.

Wszystkie byłyśmy zachwycone, na pewno wrócimy tam jeszcze nie raz.


*Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu mieści sie w Supraślu, przy ul. Klasztornej 1 (obok Muzeum Ikon)

Jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:30 – 17:30
w soboty i niedziele od 11:30 – 17:30.

Kontakt: +48 725 783 392

www.muzeumdruku.pl

Jedna odpowiedź na "Słowo w kartkę papieru zaklęte"

Dodaj komentarz
  1. Marianna

    9 lipca 2015 at 23:37

    Mam nadzieję,że w niedługim czasie odbędzie się kolejny wyjazd integracyjny związany z realizacją ciekawego tematu,czy choćby dla czystego relaksu. Czyż nie zasługujemy na to?
    A może by tak zrobić grafik,i systematycznie ….. 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.