Skromnie i wzruszająco

Koncertem inaugurującym X Europejski Festiwal Muzyczny GLORIA była opera NABUCCO Giuseppe Verdiego. Kanwą opery jest historia najazdu babilońskiego na Jerozolimę, niewola Izraelitów oraz walka stronnictw dworskich o władzę. Na czele jednego z nich stał król Nabucodonozor – tytułowy Nabucco, który pod swoją nieobecność w Babilonie powierzył koronę córce Fenonie. Przeciwnikom przewodziła Abigail – druga córka króla.

Operę wystawiono w reprezentacyjnej Auli Magna, hetmańskiego Pałacu Branickich w Białymstoku. Opiekę reżyserską i wokalną sprawował dr Aleksander Teliga. Solistów przygotowała Halina Teliga. Anna Barańska-Wróblewska zadbała o scenografię stosowną do miejsca prezentowania opery. Pałacowa, stylowa aula, według mnie, odegrała tu istotną rolę. Wskazała, że dramat dotyczy rodziny możnych, rodziny królewskiej. Stroje chórzystów nawiązywały do miejsca akcji. Inne rekwizyty: korona, miecz, tablica w czasie modlitwy starego Zachariasza, czy próśb zanoszonych do Jehowy przez króla Nabucco, kolory sukien księżniczek odpowiednie do zdarzeń. Wzruszająco wyśpiewane arie, z zachwycającym chórem niewolników w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu. Orkiestra Romantica Anny Barańskiej-Wróblewskiej i całość opery pod batutą Mieczysława Ungera.

Wszystko to, mimo minimalistycznej scenografii, stworzyło wspaniałe widowisko, które wzruszyło i zachwyciło. Publiczność gorąco przyjęła nagradzając burzliwymi oklaskami. Mnie, oprócz wa, pansiero, szczególnie podobali się: Aleksandra Stokłosa w roli Abigail i Grzegorz Szostak jako Zachariasz.

Aleksander Teliga dziękując artystom i publiczności zadał retoryczne pytanie:

Czy można wystawić operę skromnie? Można.

Owacje na stojąco potwierdziły słowa Mistrza.

Aleksander i Halina Teligowie to pomysłodawcy koncertów, które przekształciły się w Europejski Festiwal. Ziściło się ich marzenie, aby miejscem Festiwalu był Białystok. Koncertowano także w kilku miastach Podlasia. Nie ominięto Supraśla, gdzie odbył się I Festiwal.


Artykuł powstał w ramach patronatu medialnego senior.białystok.pl nad X Europejskim Festiwalem Muzycznym “ GLORIA“.

gloria_1_senior_bialystok

Jedna odpowiedź na "Skromnie i wzruszająco"

Dodaj komentarz
  1. Kaziola

    24 sierpnia 2016 at 12:41

    Dziękuję za ciekawy i rzetelny artykuł. Miałam podobne odczucia.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.