Sen o warszawie – film o Czesławie Niemenie

“Sen o Warszawie“ i “Dziwny jest ten świat” –  któż nie zna tych  ponadczasowych piosenek i artysty, który je wykonywał. W ramach Podlaskiej Akademii Kultury wyświetlono biograficzny film “Sen o Warszawie” w reżyserii Krzysztofa Magowskiego o Czesławie Niemenie – piosenkarzu, kompozytorze, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej.

Okazją do wyświetlenia filmu była dziesiąta rocznica śmierci piosenkarza. Film oparty jest na materiałach archiwalnych – dotąd nieznanych. Rozpoczyna się odśpiewaniem tytułowej piosenki “Sen o Warszawie” przez kibiców piłkarskich klubu Legia Warszawa

“ Mam tak samo jak ty miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni……….”

W filmie o jego życiu i twórczości opowiadają: muzycy, krytycy i dziennikarze muzyczni oraz rodzina – między innymi: Dariusz Michalski, Marek Gaszyński, Wojciech Młynarski, Krzysztof Materna, Roman Rogowiecki i wielu innych.

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 r. w Starych Wasyliszkach – niedaleko Grodna (obecnie Białoruś) jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Zmarł 17 stycznia 2004 r. Pod koniec lat pięćdziesiątych w ramach repatriacji rodzina przeniosła się do Polski. Rozpoczął swoją karierę muzyczną w studenckim klubie muzycznym “Żak“ w Gdańsku. Potem występował z zespołami: “Czerwono Czarni”, “Niebiesko Czarni “, “Chochoły“, “Akwarele“. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął swą karierę solową.

Jego nazwisko było trudne do wymówienia przez cudzoziemców. Wówczas Franciszek Walicki zaproponował mu, aby wybrał pseudonim. Odtąd Czesław Niemen Wydrzycki stał się Czesławem Niemenem.

W okresie PRL-u piosenkarz często był krytykowany przez władzę i krytyków. Niektóre jego występy były kasowane i niepokazywane w telewizji. Zarzucano mu arogancję, niezależność, pyszałkowatość, inność. Oskarżono go o rzekome nieetyczne zachowanie na scenie podczas występów w Radomsku. Wytoczono mu proces sądowy. Z tego zarzutu został oczyszczony. Jednak nikt go za pomówienie nie przeprosił.

W czasie stanu wojennego  zmanipulowano wywiad z artystą – ogłoszono, że poparł stan wojenny. Wskutek tego Solidarność oskarżyła go o sympatię z władzą. Rozpoczęły się bojkoty jego występów za granicą. Zakończyły się w momencie, kiedy publicznie w radiu oświadczył,  że popiera Solidarność.

“ Dziwny jest ten świat…..”

Słowa tej piosenki wiernie oddają ówczesną i obecną rzeczywistość naszego świata.

Film jest bogato ilustrowany jego muzyką. Był to “człowiek instytucja“. Pisał słowa do swoich piosenek, grał, komponował utwory do filmów i teatru. Tworzył  dla czterech pokoleń Polaków. Obecnie wielu młodych ludzi sięga po jego utwory. Marlena Ditrich po występie w Polsce nagrała piosenkę “Czy mnie jeszcze pamiętasz“ na płytę z niemieckim tekstem.

“Sen o Warszawie“ stał się hymnem kibiców Legii Warszawa.

Film kończy się ceremonią pogrzebową. Artystę żegnają tysiące ludzi.

Gorąco polecam ten film, mnie dostarczył wielu wzruszeń, przypomniał moją młodość.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.