Sceny z życia seniorów w ruchomych obrazkach

W dniach 22 – 24 maja 2015 roku w Klubie FAMA Białostocki Ośrodek Kultury w ramach akcji „Filmowe Podlasie Edukuje” zorganizował seniorom warsztaty filmu fabularnego pt. „Scena z mojego życia”. Warsztaty prowadził Tomasz Jurkiewicz – reżyser i scenarzysta z Krakowa przy współpracy Marcina Pawlukiewicza i Elżbiety Puczyńskiej z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Trzy dni filmowej pracy

Przez trzy dni pracowały oddzielnie dwie grupy seniorów. W jednej z nich miałam przyjemność się znaleźć. Postaram się przekazać swoje wrażenia, w większości są one zbieżne z odczuciami innych uczestników.

Pierwszego dnia Tomasz Jurkiewicz mówił o „Roli scenariusza w filmie fabularnym”. Obejrzeliśmy na ekranie scenę z filmu „Wpływ księżyca”, która była przykładem budowania dramaturgii, emocji w filmie. Było to również przyczynkiem do dyskusji o tym, co winien zawierać scenariusz, jak budować napięcie, zakończenie oraz jak realizować sceny filmowe.

W oparciu o zdobytą wiedzę i sugestię, że w tworzonym przez nas filmie winien znaleźć się wątek miłości, wymyśliliśmy i napisaliśmy scenariusz nowelki „Czas na zmiany”.

Drugiego dnia wybraliśmy obsadę aktorską i techniczną, ja byłam reżyserem – oczywiście pod kierunkiem i z pomocą Tomasza Jurkiewicza. Scenerią była restauracja KAWELIN i tam nagrywano sceny do tworzonych przez seniorów filmów. Tu, do pomocy mnie – reżyserowi – włączył się nasz operator Marcin Pawlukiewicz, który pokazał praktyczną rolę reżysera w trakcie kręcenia filmu.

To był naprawdę bardzo ciężki, pełen wysiłku i emocji dzień. Powtarzanie scen jest męczące, a ponadto trema i obawa, żeby nie zapomnieć tekstu, przekazać dobrze emocje – to naprawdę wielki wysiłek. Wszyscy, nawet ci, którzy uczestniczyli w tworzeniu filmu bez przypisanych ról, byli zaangażowani emocjonalnie. Tylko dzięki cierpliwości i taktowi prowadzących warsztaty – jak ktoś powiedział: „dobrych duszków” – nie padliśmy ze zmęczenia. Inaczej jest gdy się film ogląda, a zdecydowanie inaczej gdy się go tworzy. Wszak, wszystko rodzi się w bólu. Ale warto było.

Trzeciego dnia zajmowaliśmy się montażem. Układaliśmy nagrane fragmenty w spójną całość. Druga grupa krocząc tą samą drogą stworzyła film zatytułowany: „Siostry”.

W niedzielny wieczór w Kinie Forum obydwie nagrane przez seniorów nowelki filmowe zostały zaprezentowane publicznie. Zapraszamy do obejrzenia klikając tu:

Wrażenia realizatorów filmów

Ciekawa byłam wrażeń i doświadczeń zdobytych podczas warsztatów przez osoby prowadzące zajęcia i uczestników. Oto kilka wypowiedzi na ten temat:

Tomasz Jurkiewicz – reżyser – trzydziestolatek, zdobywca wielu nagród w kraju i za granicą za filmy krótkometrażowe. Jest to moja pierwsza praca z seniorami. Wcześniej pracowałem z młodzieżą i jak przed każdą nowością, była ciekawość i obiekcje o efekty, reakcje. Okazało się, że z seniorami łatwiej się pracuje przy pisaniu scenariusza. Mają więcej doświadczeń i potrafią to wykorzystać, a podejmowana przez nich tematyka jest dowodem, że problemy otaczającego świata nie są im obce. Przy okazji, jest to moja trzecia wizyta w Białymstoku – pięknym, spokojnym mieście o czystym powietrzu i sympatycznych mieszkańcach.

Marcin Pawlukiewicz – trzydziestoletni pracownik działu filmowego BOK.
To druga, po ubiegłorocznej „Żubroffce”, praca z seniorami. W porównaniu z młodzieżą jest inaczej. Młodzież ma mniej doświadczeń, zaś seniorzy mają więcej barier do pokonania. Trzeba znaleźć sposób, aby się otworzyli, odzyskać, wydobyć mądrość płynącą z doświadczeń i umieć je wykorzystać. Taki rodzaj aktywności jest jedną z form realizowania się poza zawodowego ludzi dojrzałych, zapełniającej powstałą lukę i dobry przykład współpracy pokoleń.

Opinie seniorów

Wiesława Popiel – Klaudia w „Czas na zmiany”.
Warsztaty rozbudziły zainteresowanie filmem a dobra zabawa spowodowały chęć pogłębienia wiedzy. Wiele się dowiedziałam uczestnicząc, tworząc i czynnie realizując tę formę sztuki. Wydobywanie różnych emocji jest niezwykle interesujące i warto było.

Jolanta Wróblewska – Violetta w filmie.
Udział w ubiegłorocznych warsztatach Żubroffka pt. Casting dał mi przedsmak wiedzy jak powstaje film. Obecne warsztaty poszerzyły tę wiedzę i pokazały jak ciężka jest praca reżysera, operatora i całej ekipy technicznej, bez której żaden film by nie powstał. Wiele zyskałam i jeśli będzie kolejna możliwość z radością z niej skorzystam.

Zdzisława Cieślukowska – dźwiękowiec w II grupie – członek Miejskiego Klubu Seniora, Klubu którego członkowie podejmują się wystawiania sztuk teatralnych, a ekipę teatru tworzą amatorzy. Przyda się do tego wiedza „od podszewki” o każdym etapie tworzenia sztuki. Zrozumiała, że to nie tylko dialogi ale uwidocznienie przeżyć i emocji ma ogromne znaczenie dla dobrego odbioru sztuki.

Myślę, że warsztaty filmowe nie tylko wypełniły wolny czas seniorów. Przyniosły dodatkowe, jakże często odmienne niż dotąd, przeżycia, doświadczenia a nawet spełnienie młodzieńczych marzeń. Niebagatelne znaczenie ma fakt nawiązania współpracy międzypokoleniowej. Dzięki cierpliwości, wielkiemu taktowi i umiejętnościom prowadzących warsztaty oraz Elżbiecie Puczyńskiej z BOK, opiekującej się seniorami i czuwającej nad terminową realizacją programu – w tak krótkim czasie udało się nakręcić dwie nowelki filmowe.Ten rodzaj aktywności spełnił założenia organizatorów i udało się.

Po raz kolejny pokazaliśmy światu, że bycie seniorem na Podlasiu to – więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia.

3 odpowiedzi na "Sceny z życia seniorów w ruchomych obrazkach"

Dodaj komentarz
 1. Seniorka

  2 czerwca 2015 at 09:34

  Filmiki te obejrzałam w BOK-u .Jestem pełna podziwu dla Twoich umiejętności Steniu..Zobaczyłam Twoją drugą twarz, prócz pisania, Gratulacje!

  Odpowiedz
 2. Maria

  2 czerwca 2015 at 09:39

  Dzięki Steniu za świetne filmiki i artykuł. Szkoda,że nie wiedziałam o takich warsztatach !

  Odpowiedz
  • Stenia Romanowicz

   2 czerwca 2015 at 13:50

   Dziękuję za miłe słowa uznania. Film, to jeszcze jedna dziedzina, w której mogą z powodzeniem
   wypowiadać się seniorzy.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.