Puszcza Białowieska z okien kolejki wąskotorowej

Co roku blisko dwadzieścia tysięcy osób podziwia puszczańskie piękno z okien kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej. Wąskotorowa kolejka leśna jeździ nieprzerwanie od 1916 roku. Niegdyś woziła drewno, a dziś turystów.

Przejazdy kolejką wąskotorową organizują leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka. Kolejka wozi turystów jedenasto kilometrowym odcinkiem Puszczy Białowieskiej z miejscowości Hajnówka do uroczyska Topiło. Na końcu trasy turyści mogą zorganizować sobie piknik w urokliwym miejscu nad stawem, a podczas przejazdu robić zdjęcia i podziwiać uroki Puszczy. Cała wyprawa zajmuje około 3 godz.

Przed wyjazdem z Hajnówki turyści mogą zostawić samochody na przestronnym parkingu, a mając czas do wyjazdu zapoznać się z interesującym skansenem obok dworca kolejki. Warto też wiedzieć, że staw w Topile powstał specjalnie w celu zatapiania drewna (stąd nazwa uroczyska) zabezpieczając je w ten sposób przed owadami i wysychaniem. Obecnie jest to miejsce wypoczynku i wędkowania.

W latach 90. ubiegłego wieku, z inicjatywy leśników uruchomiono cotygodniowe kursy do Topiła – głównie dla wędkarzy. Dzisiaj jest to jedna z większych, atrakcji turystycznych i edukacyjnych w tej części Polski. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z podróży kolejką przez cały rok, natomiast osoby indywidualne, leśnicy zapraszają w okresie wakacyjnym oraz podczas tzw. długich weekendów.

Ceny biletów:
Bilet normalny – 30 złotych
Ulgowy – 20 złotych

Bilety ulgowe przysługują: dzieciom i młodzieży od piątego do dziewiętnastego roku życia oraz osobom niepełnosprawnym i seniorom

Dzieci do 4 roku życia podróżują kolejką leśną bezpłatnie

Regularne kursy kolejki rozpoczną się od 13 maja do 24 czerwca, w soboty w godzinach 10.00 – 14.00.

Od 1 lipca do 31 sierpnia, w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00 do 14.00, natomiast od 2 września do 30 września, w każdy czwartek i sobotę w tych samych godzinach.

Po niedawno wyremontowanym torowisku jeździ dziewięć, odnowionych, trzydziesto osobowych wagoników, ciągniętych przez lokomotywę.

Informacje o kursowaniu kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej, można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Hajnówka: www.hajnowka.bialystok.lasy.gov.pl

Historia kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej.

W latach 1915-1918 Puszcza Białowieska była pod wojskowym zarządem niemieckim. W celu przerobu pozyskanego drewna wybudowano tartaki, fabrykę wełny drzewnej, stolarnię, fabrykę suchej destylacji drewna. Do wywozu drewna z lasu nie wystarczały już konie, w 1916 roku przystąpiono więc do budowy kolejki leśnej. Do pracy zostali zaangażowani jeńcy rosyjscy, francuscy oraz miejscowa ludność. Poza torami stałymi układano dosyć gęstą sieć torów przenośnych, które w miarę potrzeb przekładano w miejsca intensywnego pozyskania drewna.

W latach 1924-1929 kolejki leśne pozostawały pod zarządem angielskiej firmy „Centura”, która miała prawo do eksploatacji Puszczy. Intensywny wyrąb drewna przez tę firmę spowodował wzrost przewozów drewna kolejką. Od 1929 roku, zarząd nad kolejkami przejęła Dyrekcja Lasów Państwowych w Białowieży. W roku 1939 Puszczę Białowieską zajęli Rosjanie, którzy również pozyskiwali duże ilości surowca. Kolejki nadal miały dużo pracy, gdyż oprócz transportu drewna stanowiły środek lokomocji miejscowej ludności. W roku 1941 teren Puszczy Białowieskiej zajęli Niemcy, którzy wywozili surowiec zgromadzony przez Rosjan. W 1944 roku zaraz po wyzwoleniu kraju, zaczęto usuwać zniszczenia. Uruchomiono pociąg z Hajnówki do Białowieży. Rozwinęły się warsztaty mechaniczne, w których naprawiano tabor, zmechanizował się także załadunek drewna.

Rola kolejek leśnych w transporcie drewna zmalała w latach 70-tych, wraz z rozwojem transportu samochodowego. Likwidowano kolejne odcinki torów w Puszczy Białowieskiej, by w efekcie pozostało ich 123 km. Transportu drewna kolejką zaprzestano w 1991 roku. Od tego roku kolejka leśna pełni rolę wyłącznie turystyczną,


Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.