“Pudełko Życia”

Pierwsza setka białostockich seniorów z Miejskiego Klubu Seniora 23 stycznia 2017 roku otrzymała z rąk wiceprezydenta Rafała Rudnickiego “Pudełka Życia”. Pudełko z wypełnioną kartą informacyjną należy umieścić w lodówce, którą trzeba oznaczyć naklejką z magnesem.

Karta informacyjna o przebytych chorobach, alergiach, zażywanych lekach oraz telefonach do bliskich. Takie informacje w małym czerwonym pudełku znajdą w lodówce ratownicy medyczni wezwani do osób samotnych, starszych niepełnosprawnych, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. Dlaczego w lodówce? Ponieważ to urządzenie jest prawie w każdym domu i najłatwiej je ratownikom zlokalizować. Starsi i samotni ludzie w nagłej sytuacji mogą o wszystkim zapomnieć, mogą być nieprzytomni. I co wtedy? To dla nich ten pomysł. Koperty i pudełka życia wymyślono po to, by życie można było ratować szybciej i łatwiej.

Często zdarza się, że w chwili przyjazdu karetki pogotowia ludzie nie są w stanie podać informacji o sobie. “Pudełko Życia” może uratować takiego człowieka

– powiedział wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki na spotkaniu z seniorami w Miejskim Klubie Seniora, do których trafiły pierwsze “Pudełka Życia”.


Jest to inicjatywa białostockiego magistratu. Miasto zamówiło 4000 takich pudełek. Seniorzy mogą zgłaszać się po nie do Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 lub do departamentu spraw społecznych przy ul. Józefa Bema 60/1. Otrzymały je także organizacje zrzeszające seniorów.

Do Polski akcja rozpowszechniania kopert i pudełek życia przywędrowała z Zachodu i została zainicjowana kilka lat temu. Zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Mają je seniorzy w takich miastach m.in.jak: Warszawa, Gogolin, Wrocław, Gniezno, Goleniów, Bełchatów, Opole, Bydgoszcz, Poznań, Jelenia Góra, Kalisz czy Legnica.

W podlaskiem Suwałki wprowadziły “Kopertę Życia” w 2015 roku.

Inicjatywa magistratu “Pudełko Życia” to “strzał w dziesiątkę”

– mówią białostoccy seniorzy.

11 odpowiedzi na "“Pudełko Życia”"

Dodaj komentarz
 1. Mirek

  27 stycznia 2017 at 18:50

  Super pomysł na pewno nie jednej osobie uratuje życie,co więcej gdy jest zagrożenie życia ,ważna każda chwila,pozwoli ratownikom o wiele szybsze zdiagnozowanie chorego i udzielenie mu pierwszej pomocy.

  Odpowiedz
 2. Marianna

  29 stycznia 2017 at 14:15

  Osobiście wolałabym „Kopertę życia”.Jakkolwiek pocieszające jest to,że coś ruszyło. „Pudełko …” Lepszy rydz niż nic.

  Odpowiedz
 3. Krystyna

  29 stycznia 2017 at 21:39

  Ja też uważam, ze koperta życia byłaby lepsza. Wystarczy przeczytać opinie na ten temat z miast w Polsce, gzie już „działają” koperty/pudełka życia.

  Odpowiedz
 4. Irena

  30 stycznia 2017 at 09:26

  Oczywiscie ze koperta (z grubszego papieru) z magnesem i przytwierdzona na lodowce,ani gdzies w lodowce.Na WIDOKU !!!

  Odpowiedz
 5. Krystyna

  30 stycznia 2017 at 10:11

  Ta koperta którą wprowadziły swoim seniorom Suwałki jest odporna na wilgoć formatu A5 z czytelną kartą informacyjną i opisem jak ją wypełniać. Bardzo praktyczna – wiemy to od suwalskich seniorów.

  Odpowiedz
 6. kaziola

  30 stycznia 2017 at 14:16

  Uważam, ze pudełko przedstawione na zdjęciu jest niewygodne, natomiast dokumenty należałoby składać kilkukrotnie. Zatem zbyteczne jest udziwnianie dobrego i sprawdzonego już systemu jaki działa od dawna w innych miastach Polski.

  Odpowiedz
 7. LP

  30 stycznia 2017 at 15:36

  O bardzo wygodnej kopercie życia, którą mają Suwalscy seniorzy pisaliśmy na stronie senior.białystok.pl Szkoda, że białostocka Rada nie przeczytała o tym. Zachęcamy do czytania tej strony.

  Odpowiedz
 8. Marianna

  31 stycznia 2017 at 11:19

  Zatem składajmy petycję o zamianę „Pudełka …” na „Kopertę …”.Dlaczego nie podjęto konsultacji w tej sprawie ze środowiskiem seniorów?Czy to takie trudne w dobie komputeryzacji?

  Odpowiedz
  • LP

   31 stycznia 2017 at 20:48

   Myślę, że już za późno na zmianę

   Odpowiedz
 9. Marianna

  1 lutego 2017 at 16:43

  Nie sądzę.Szkopuł jest w tym,że seniorzy są w przeważającej liczbie bierni.:(

  Odpowiedz
 10. Jan65

  24 czerwca 2017 at 21:25

  Koperty Życia pewnie są tansze i z pewnoscią lepsze ciekawe ile miasto zapłaciło za te pudełka

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.