“Pudełko Życia”
Pierwsza setka białostockich seniorów z Miejskiego Klubu Seniora 23 stycznia 2017 roku otrzymała z rąk wiceprezydenta Rafała Rudnickiego “Pudełka Życia”. Pudełko z wypełnioną kartą informacyjną należy umieścić w lodówce, którą trzeba oznaczyć naklejką z magnesem.
Karta informacyjna o przebytych chorobach, alergiach, zażywanych lekach oraz telefonach do bliskich. Takie informacje w małym czerwonym pudełku znajdą w lodówce ratownicy medyczni wezwani do osób samotnych, starszych niepełnosprawnych, kiedy ich zdrowie lub życie jest zagrożone. Dlaczego w lodówce? Ponieważ to urządzenie jest prawie w każdym domu i najłatwiej je ratownikom zlokalizować. Starsi i samotni ludzie w nagłej sytuacji mogą o wszystkim zapomnieć, mogą być nieprzytomni. I co wtedy? To dla nich ten pomysł. Koperty i pudełka życia wymyślono po to, by życie można było ratować szybciej i łatwiej.
Często zdarza się, że w chwili przyjazdu karetki pogotowia ludzie nie są w stanie podać informacji o sobie. “Pudełko Życia” może uratować takiego człowieka
– powiedział wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki na spotkaniu z seniorami w Miejskim Klubie Seniora, do których trafiły pierwsze “Pudełka Życia”.
Jest to inicjatywa białostockiego magistratu. Miasto zamówiło 4000 takich pudełek. Seniorzy mogą zgłaszać się po nie do Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 lub do departamentu spraw społecznych przy ul. Józefa Bema 60/1. Otrzymały je także organizacje zrzeszające seniorów.
Do Polski akcja rozpowszechniania kopert i pudełek życia przywędrowała z Zachodu i została zainicjowana kilka lat temu. Zyskała poparcie lekarzy i ratowniczych służb medycznych. Mają je seniorzy w takich miastach m.in.jak: Warszawa, Gogolin, Wrocław, Gniezno, Goleniów, Bełchatów, Opole, Bydgoszcz, Poznań, Jelenia Góra, Kalisz czy Legnica.
W podlaskiem Suwałki wprowadziły “Kopertę Życia” w 2015 roku.
Inicjatywa magistratu “Pudełko Życia” to “strzał w dziesiątkę”
– mówią białostoccy seniorzy.
11 odpowiedzi na "“Pudełko Życia”"
Dodaj komentarz