Ptaki drapieżne w locie

W pięknym plenerze, na terenie Muzeum Wsi, mogłam obejrzeć z grupą osób z Klubu Seniora przy MOPR wolne loty ptaków drapieżnych. Poznać ich układanie. Dowiedzieć się o ich życiu, roli jaką spełniają w przyrodzie i na jakie zagrożenia są narażone.

Od dwóch lat Białostockie Muzeum Wsi, realizuje projekt „Ośrodek edukacji ekologicznej Muzeum Podlaskiego – Sokolarnia”, dofinansowany w ramach Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Założeniem projektu, oprócz hodowli, są zajęcia edukacyjne dla grup: przedszkolnych, szkolnych, młodzieży, dorosłych i miłośników ornitologii. Organizowanie wystaw muzealnych, festynów sokolniczych, konferencji naukowych i założenie interaktywnej strony internetowej. Celem tych przedsięwzięć jest przekazanie wiedzy z zakresu biologii ptaków i ich roli w ekosystemach.

W ramach zajęć edukacyjnych zaprezentowano nam wolne loty sokoła wędrownego, myszołowa zwyczajnego i sowy płomykówki.

Sokół wędrowny występuje na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. Ma krótką szyję i ogon, ostro zakończone skrzydła oraz krótki, haczykowaty dziób. Samice są większe niż samce. Ważą od 600 gram – samce do 1100 grama – samice. Gnieździ się w lasach i skałach na terenie całej Polski. Żywi się głównie kaczkami. Poluje z zasiadki. Z lotu patrolowego przechodzi do lotu pikującego, uderzając ofiarę w tył głowy, w powietrzu. W kwietniu składa 3-4 jaja, wysiadując je przez 32 dni.

Myszołów zwyczajny jest dużym, drapieżnym ptakiem, z rodziny jastrzębiowatych. Jest bardzo popularny w Europie. Ma krępą budowę ciała, zaokrąglone skrzydła, krótki, szeroki ogon. Ma ubarwienie od jasnokremowego do ciemnobrunatnego. Gniazda buduje na drzewach w pobliżu pnia, na dużych wysokościach. Składa 3 – 4 jajka w ciągu roku. Wysiaduje przez 30 -40 dni. Żywi się nornikami i drobnymi kręgowcami.

Sowa płomykówka zamieszkuje wszystkie kontynenty, oprócz Antarktydy. Ma bardzo dobry słuch. Jej twarz – szlara, ma kształt serca. Ma czarne oczy, upierzenie szare. Widzi dobrze w słabym oświetleniu. Ze względu na miękkie upierzenie, lata bezszelestnie. Żywi się przede wszystkim, myszami i nornikami. Czasami poluje na małe ptaki . Poluje o zmierzchu, w nocy i o świcie. Pożywienie połyka w całości. Niestrawione pożywienie zwraca dwa trzy razy dziennie w postaci wypluwki. Zimą, ze względu na ośnieżenie terenu, ptaki mają problem ze znalezieniem żywności, dlatego dużo ich ginie w pierwszym roku życia. Legowiska tworzą w stodołach, strychach, wieżach i starych wiatrakach. Czasami w dziuplach drzew. Mają jeden lęg w roku. Dojrzałość płciową osiągają po roku. Sowy płomykówki są pod ścisłą ochroną.

Zagrożeniem dla ptaków drapieżnych są obecnie: rozbudowa dróg i autostrad, ostre zimy, stosowanie pestycydów w rolnictwie, a także mniejsza liczba gryzoni.

Obecnie w Polsce zarejestrowano 36 gatunków ptaków drapieżnych. Najbardziej zagrożonym wyginięciem jest sokół wędrowny.

Pokaz układania ptaków i wolnych lotów zaprezentowali nam sokolnicy: Dariusz Poznański i Kamil Borowski.

Na zakończenie pokazów zostaliśmy obdarowani kalendarzami na rok 2017 z rysunkami najlepszych prac ogólnopolskiego konkursu plastycznego – Ptaki drapieżne i sowy w środowisku naturalnym.

Był to bardzo pouczający i pełen wrażeń pokaz. Warto tam się wybrać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.