Poznań wart poznania

Białostoccy seniorzy wspominają niedawną wycieczkę do Poznania. 29 czerwca Poznań uroczyście obchodził swoje szczególne święto związane z apostołami świętymi Piotrem i Pawłem, którzy są patronami Poznania. Mieliśmy więc okazję – przynajmniej częściowo – uczestniczyć w tych obchodach. I odbyć ciekawą lekcję historii.

Na starówce przypominającej jeden ogromny jarmark było tłoczno, ale też bardzo ciekawie. W południe razem z hejnałem na wieży Ratusza przywitały nas słynne poznańskie koziołki.

Poznań to miasto położone na Pojezierzu Wielkopolskim nad rzeką Wartą. W 2008 r. historyczny zespół miasta uznał Poznań za pomnik historii. Obejmuje on Stare Miasto, a także południową część Ostrowa Tumskiego, który jest najstarszą częścią Poznania i najstarszym ośrodkiem władzy państwa polskiego.

W tej części miasta znajduje się również najstarsza w kraju katedra będąca miejscem pochówku pierwszych władców Polski oraz miejscem domniemanego chrztu Mieszka I w 966 r. W mieście zobaczyć można jeszcze wiele zabytków, takich jak: kościoły, kamienice secesyjne, monumentalne budowle dawnej Dzielnicy Cesarskiej i wiele innych.

W 2014 r. w Poznaniu została ukończona budowa centrum ICHOT – ”Brama Poznania“ Jest to multimedialne muzeum, w którym zaprezentowana jest historia państwa polskiego. Dzięki nowoczesnej ekspozycji można przenieść się w czasie do okresu pierwszych Piastów i prześledzić kluczowe wydarzenia minionych stuleci, poznać najważniejsze odkrycia archeologiczne.

Zwiedzanie ekspozycji odbyło się indywidualnie z prostym w obsłudze audio-przewodnikiem. Dostaliśmy do rąk piloty a na uszy słuchawki, dzięki którym można było usłyszeć uzupełniające opowieści. Miałam okazję po raz pierwszy uczestniczyć w takiej formie zwiedzania muzeum i jestem bardzo zadowolona.

Poznań słynie też z tradycji targowych. Funkcjonują tu Międzynarodowe Targi Poznańskie – powołane do życia w 1921r. Jest to największe i najstarsze centrum wystawiennicze w Polsce.

Chciałabym serdecznie podziękować kierownictwu i organizatorom ze Stowarzyszenia Orchidea przy ul. Dobrej w Białymstoku za to, że mogłam uczestniczyć w tym wyjeździe i przypomnieć sobie dzieje Polski i poznać niektóre nieznane mi wydarzenia i fakty.

Organizatorzy planują już następny wyjazd w ciekawe miejsce w Polsce w następnym roku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.