Powrót do korzeni – Supraśl

X jubileuszowy Europejski Festiwal Muzyczny “Gloria“ dobiegł końca. Przez jedenaście, dni od 5 – 15 sierpnia Białystok i podlaskie miejscowości: Grajewo, Szepietowo, Supraśl, Ciechanowiec, Nowe Piekuty i Kopisk oklaskiwały znakomitych polskich artystów scen operowych, operetkowych i tancerzy Baletu Opery Śląskiej.

Festiwal powstał z inicjatywy światowej sławy śpiewaka operowego dr Aleksandra Teligi i jego małżonki Haliny. Pierwsze siedem edycji odbyło się w Supraślu. Od 2014 roku przeniesiono go do Białegostoku i na trwałe tu zagościł.

Gdzie mieszka miłość

Tak zatytułowany był koncert, który odbył się w kościele NMP w Supraślu. Był to powrót do korzeni, gdzie wszystko się zaczęło. Poświęcony zmarłemu wikariuszowi parafii Supraskiej ks. Aleksandrowi Prawdziwemu, synowi Aleksandra i Haliny Teligów

Koncert rozpoczął się melancholijną i nastrojową pieśnią “Ave Maryja“ Szuberta. Potem wybrzmiały arie miłosne z: “Wesołej Wdówki”, “Hrabiny Maricy“, “Carmen“, “Księżniczki Czardasza“ w wykonaniu mezzosopranistki Katarzyny Haras i tenora Aleksandra Kruczka. Usłyszeliśmy też ludową pieśń neapolitańską “O sole mio“ w brawurowym wykonaniu Łukasza Kruczka. Popłynęły też nutki Moniuszkowskich pieśni: “Prząśniczki“ i “Pieśni Wieczornej“ w wykonaniu trio wokalnego: Magdalena Abłażewicz, Urszula Bielenia i Agnieszka Panas. Łukasz Unger oczarował publiczność ognistą grą na altówce, wykonaniem czardasza Vittorio Montiego.

W finale wszyscy artyści wraz z maestro Aleksandrem Teligą, zaśpiewali słynną pieśń z musicalu “Skrzypek na dachu” – To świt to zmrok…..

Na zakończenie Aleksander Teliga podziękował organizatorom i publiczności za tak miłe przyjęcie.

Zawsze tu chętnie przyjeżdżam i będę przyjeżdżał, ponieważ tutaj wszystko się zaczęło

powiedział

Oklaskom i owacjom nie było końca. Była to prawdziwa uczta duchowa. Zadumę i podniosłą atmosferę stworzył kościół, miejsce gdzie odbywał się koncert. Koncert, z lekkim dowcipem i swadą prowadził Jacek Nowosielski. Na fortepianie grała Halina Teliga.


Artykuł powstał w ramach patronatu medialnego senior.białystok.pl nad X Europejskim Festiwalem Muzycznym “ GLORIA“

gloria_1_senior_bialystok

Jedna odpowiedź na "Powrót do korzeni – Supraśl"

Dodaj komentarz
  1. Janina

    25 sierpnia 2016 at 10:13

    Byłam także na koncercie w Kopisku. Bardzo mi się podobało, sympatycznie i rodzinnie. Pan Teliga pięknie śpiewał i mówił do publiczności.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.