Podlaska Oktawa Kultur za nami

IX edycję festiwalu Podlaska Oktawa Kultur uważam za otwartą – tak Stefan Krajewski – członek Zarządu Województwa Podlaskiego 26 lipca 2016 roku otworzył sztandarową imprezę Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Oficjalne otwarcie poprzedziła barwna parada zespołów uczestniczących w tym wydarzeniu artystycznym.

Centrum Białegostoku znów rozjarzyło się kolorami i muzyką. Przez sześć dni – od 26 do 31 lipca – na głównej scenie na Rynku Kościuszki a także w innych miejscowościach naszego województwa wystąpiło 24 zespoły z 12 krajów. Była to parada dźwięków, charakterystycznych dla kultur różnych stron świata z takich krajów jak: Włochy, Cypr, Maroko, Rumunia Chorwacja, Rosja, Białoruś, Litwa Słowacja,Węgry, Adygeja. Nie zabrakło też fantastycznej reprezentacji Polski. Ale Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko koncerty ale także warsztaty tańców tradycyjnych i potańcówka w Spodkach. Mimo niepewnej pogody i jednego odwołanego koncertu z powodu ulewy, każdego dnia oktawy tłumy białostoczan i przybyłych gości oklaskiwały występy artystów.

Podlaska Oktawa Kultur jest przepięknym kolorowym widowiskiem przygotowanym z wielkim rozmachem. Uczestniczę w tej imprezie od lat i co roku jestem zachwycona różnorodnością kulturalną a także poziomem artystycznym. Myślę, że to duża zasługa organizatorów, którzy zakwalifikowali do uczestnictwa w festiwalu tylko zespoły najlepsze. Ciekawostką był zespól z Maroka ze swoją nieznaną nam muzyką Afryki

powiedziała pani Dorota zapytana o wrażenia artystyczne imprezy.

Podczas koncertu finałowego w niedzielę prezentowało się publiczności 14 zespołów wytypowanych przez Międzynarodową Radę Artystyczną, której przewodniczył dyrektor artystyczny festiwalu – Andrzej Dyrdał. Na szczególne uznanie jury zasłużyły zespoły: “Turpolje” z Chorwacji, “Vargovcan” ze Słowacji, Quartiere Villanova z Włoch, ”Wielki Akademicki Słobożański Zespół Pieśni i Tańca” z Ukrainy. Wystąpiły też takie zespoły jak: Lileja, Stowarzyszenie “Polonia” z Kirowogorodu, Białka, Chabry, Igem Folk Dance Group, Vesnyanka. Niezwykle barwne i energetyczne widowisko przedstawił zespół “Oshad”z Adygei propagujący 1000-letnią historię ludów z Kaukazu. Wiele podobnych do polskich tańców znalazło się w repertuarze zespołu pieśni i tańca Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego “Sviesea”. Młodzieżowy zespół pieśni i tańca “Fili Camarasului” z Rumunii zdobył nagrodę ufundowaną przez wiceprzewodniczącego komisji spraw zagranicznych Roberta Tyszkiewicza.

Nie sposób wymieniać zespoły najlepsze, gdyż wszystkie były wyjątkowe, prezentując swój folklor i tradycje muzycznie i tanecznie na bardzo wysokim poziomie.

Podlaska Oktawa Kultur jest dla mieszkańców Białegostoku i regionu okazją do poznania kultur z różnych stron świata , posłuchania pięknej muzyki

powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

To także wydarzenie podkreślające wielonarodową i wielokulturową historię naszego miasta.

Białostoczanie nie wyobrażają lata bez Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru, który na stałe wpisał się w letni krajobraz naszego miasta.

Do zobaczenia za rok – na X Podlaskiej Oktawie Kultur!

2 odpowiedzi na "Podlaska Oktawa Kultur za nami"

Dodaj komentarz
 1. LP

  17 sierpnia 2016 at 22:12

  Dzięki Krysiu za ten artykuł i za urokliwe zdjęcia . Szkoda tylko że ukazał się tak późno.

  Odpowiedz
 2. Krystyna

  19 sierpnia 2016 at 17:39

  Ja też żałuję i nie rozumiem, dlaczego tak długo czekał na publikację. Mam nadzieję, że będzie wspomnieniem wspaniałej imprezy, która miała miejsce w Białymstoku. Pozdrawiam wszystkich czytelników naszej strony.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.