Podlaska Oktawa Kultur 2015

Tydzień przed koncertem inauguracyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru, zwanym skrótowo „Podlaską Oktawą Kultur”, na białostockim rynku odbyło się spotkanie organizatorów tego wydarzenia z lokalnymi mediami. Na briefing prasowy dotarły także redaktorki senior.bialystok.pl, aby zasięgnąć wiadomości, o szczegółach festiwalu z pierwszej ręki. W tym roku w naszym regionie będziemy gościć 23 zespoły z 13 krajów świata!

Dowiedziałyśmy się o ciekawych eventach poprzedzających Oktawę. Tzw. ”przystawki” będą serwowane codziennie o godz. 12:00. Oferta jest adresowana do różnych grup wiekowych.

  • Już 15 lipca(środa) – pokaz fryzur i ubrań inspirowanych folklorem (rynek na tyłach Ratusza)
  • 16 lipca(czwartek wystawa fotografii „Oktawa Oktawy” (Rynek od strony katedry)
  • 17 lipca( piątek) wystawa „Etno design” (Galeria WOAK, ul. Kilińskiego8)
  • 18 lipca(sobota) zajęcia animacyjne inspirowane folklorem dla dzieci i ich opiekunów (przy pijalni czekolady Wedel)
  • 19 lipca (niedziela) nauka tańców ludowych na ulicy z zespołem „Kurpie Zielone” (rynek na tyłach Ratusza)
  • 20 lipca (poniedziałek) – zasmakuj w Oktawie: degustacja buzy, macedońskiego napoju popularnego w przedwojennym Białymstoku (rynek na tyłach Ratusza)

Radość, przyjaźń i otwartość na kulturę innych narodów, będzie czuć przez wszystkie dni Oktawy, a muzyka i taniec to coś, co szczególnie zbliża ludzi

– powiedział dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury w Białymstoku – Cezary Mielko. Przedstawił ideę jaka przyświeca organizacji festiwalu.

Marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko zapraszając serdecznie mieszkańców całego regionu do udziału w wielokulturowym świętowaniu, zachęcał do korzystania z możliwości lepszego poznawania kultur różnych narodów. Wystąpią bowiem na scenach zespoły z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, Armenii, Izraela, państw nadbałtyckich, ale także odległych, dla nas egzotycznych, Indii.

Z gorącym zaproszeniem do świętowania Oktawy kultur przez całą społeczność Podlasia wystąpił także wicemarszałek – Maciej Żywno. Trzymając w dłoniach emblemat z ósemką, symbolizującą Oktawę, a także jej ósmą edycję, powiedział:

Gdy odwrócimy ósemkę, kojarzy nam się ona ze znakiem nieskończoności. Chcielibyśmy, aby tegoroczna edycja była pod nazwą „wielokulturowość w nieskończoność”.

Szeroką informację uzyskaliśmy od dyrektora festiwalu, autora projektu, scenariusza i reżysera – Andrzeja Dyrdała.

Tradycyjnie, jak w każdym roku, przyjadą zespoły specjalnie wybrane, przede wszystkim ze Wschodu. W tym roku po raz pierwszy gościć będziemy zespoły z Bułgarii, Łotwy, z Mołdawii. Już na inauguracji wystąpi z trudem pozyskany do występów zespół z Wilna – „Lietuva” ( jest dla Litwinów tym, czym dla Polaków „Śląsk”, i „Mazowsze”) Wystąpią gwiazdy scen operowych z Aleksandrem Teligą na czele, Marią Pomianowską, Kamalem Sabri.

Będziemy gościć 23 zespoły z 13 krajów świata! Dziewiętnaście miejscowości naszego województwa odwiedzą wysokiej klasy zespoły zawodowe. Organizatorzy chcą, by wystąpiły dla tych, którzy mieszkając w odległych miejscach nie zawsze mogą przyjechać do Białegostoku na koncerty.

Briefing urozmaiciła białostocka grupa taneczna „Firestep” ze Studia Tańca „Pląs”. Działa ono przy Stowarzyszeniu działań twórczych dzieci i młodzieży, pod patronatem Marii Gierasimiuk. Dziewczęta trenowały specjalny układ na obozie w Pięknej Górze koło Giżycka, pod okiem obecnej instruktorki tańca – Doroty Baranowskiej.

Czeka nas kilka dni niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy na Podlaską Oktawę Kultur!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.