Parada Kapeluszy

Była to pierwsza inicjatywa suwalskich seniorów, której celem była zmiana postrzegania ludzi starszych, pokazanie, że młodzi duchem, pełni energii ludzie są w stanie przełamać narosłe wokół stereotypy, pokazać energię i twórczość.

Dnia 6 sierpnia 2016 roku w Suwałkach w ramach Dni Miasta Suwałki – Jarmark Kamedulski – odbyła się Parada Kapeluszy w ramach Wojewódzkiej Parady Podlaskiej uwieńczona działaniami pod hasłem:

MIEDZY NAMI POKOLENIAMI – POGODNA STREFA AKTYWNYCH SENIORÓW

Inicjatorem przedsięwzięcia był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach. Była to pierwsza taka inicjatywa seniorów w mieście, której celem była zmiana postrzegania seniorów, pokazanie że młodzi duchem, pełni energii ludzie są w stanie przełamać narosłe wokół stereotypy, pokazać energię i twórczość. Członkowie UTW chcą integrować środowisko seniorów suwalskich poprzez kreatywne działanie. Udział w Paradzie Kapeluszy wzięło ok 300 seniorów. UTW zaprosiło wszystkie organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów oraz niezrzeszonych seniorów. To był głos rosnącej grupy społecznej i jej manifestacja:

Jesteśmy stąd i tu dalej budujemy międzypokoleniowo wspólnie przyszłość naszego Miasta.

Parada rozpoczęła się po uroczystym odsłonięciu kolejnego suwalskiego muralu poświęconego znamienitym obywatelom miasta t.j. M. Konopnickiej, dr T. Noniewiczowi i Alfredowi Wierusz Kowalskiemu. Ulicami miasta spod Suwalskiego Ośrodka Kultury na Plac Marii Konopnickiej przemaszerowało pond 30 grup z różnych miast województwa podlaskiego. W paradzie wzięły udział: Zespoły Mażoretkowe Flex i Fleksik, Zespół Tańca Nowoczesnego Symbol, Zespół Tańca Nowoczesnego Dotyk oraz Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, na czele z Prezydentem Miasta Suwałki Czesławem Renkiewiczem.

Prezydent przeciął wstęgę i otworzył działanie Pogodnej Strefy Seniora, gdzie mieszkańcy mogli uczestniczyć w różnych animacjach senioralnych:

– przystanek WNUCZĘTA – zabawy i gry stolikowe, konkursy z nagrodami, loteria fantowa oraz artystyczny makijaż;

– przystanek ZE SPIŻARNI BABCI I DZIADKA – degustacja kulinariów wg oryginalnych receptur;

– przystanek SENIORALNE POGADUCHY – spotkanie pod parasolami przy herbatce ziołowej, na leżakach ze śpiewem piosenek przy akompaniamencie akordeonu;

– przystanek W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – gra w brydża, zabawy piłką nożną z piłkarzami I Ligowego Klubu Piłkarskiego WIGRY SUWAŁKI, specjalistyczne porady zdrowotne, CENTRUM REHABILITACJI MELIUS.

Całość imprezy uwiecznili latający fotografowie: Katarzyna Tyczkowska (wolontariusz SRS), Teresa Kluczny i Jakub Nowiczenko – seniorzy UTW.

Na stoisku w UTW promowane były materiały informacyjne , pismo GŁOS SENIORA z informacją o Ogólnopolskiej Karcie Seniora oraz Suwalski Program dotyczący zniżek dla seniorów 60+ – AKTYWNY SENIOR 60+.

Na głównej scenie muszli koncertowej w Parku prezentowały swój dorobek artystyczny zespoły senioralne. Po raz pierwszy wystąpił Zespół Taneczny UTW „SREBRNE PIERWIOSNKI” w tańcu salonowym.

Tak seniorzy suwalscy pokazali że w stanie stabilnej młodości można żyć aktywnie, pięknie i zdrowo, uprawiać hobby, uprawiać sport, modnie się ubierać oraz mieć wpływ na życie miasta. Ich doświadczenie i energia są niezbędne dla młodego pokolenia.

Już są plany na rok 2017 UTW zaprasza na kolejną Paradę.


Źródło: Maria Lauryn, przewodnicząca Rady Programowej UTW

3 odpowiedzi na "Parada Kapeluszy"

Dodaj komentarz
 1. LP

  18 sierpnia 2016 at 16:15

  Zazdroszczę Suwalskim seniorom, ich pomysłowi i aktywizacji z młodszym pokoleniem.
  Białystok pozostaje daleko w tyle. Czekam na takie akcje i pomysły w Białymstoku. Bierzmy z nich przykład. Brawo Suwalczanie. Tak trzymać!!

  Odpowiedz
 2. Maria

  18 sierpnia 2016 at 21:38

  Popieram Lilę Białystok ma tyły……

  Odpowiedz
 3. Krystyna

  20 sierpnia 2016 at 22:53

  W Białymstoku inicjatywy i próby działania seniorów rozbijają się o urzędniczy mur. Przykład: ciągle nie zakończona sprawa powstania Białostockiej Rady Seniorów, brak jakiegokolwiek zainteresowania i pomocy inicjatywom „Latającego Klubu Seniora TBS” w przyznania lokalu na działalność seniorów na osiedlu Bacieczki. To tylko nieliczne przykłady. Pokutuje stereotyp – senior to osoba w kapciach przed telewizorem.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.