Niedziela na ludowo

W Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskiej 11 czerwca wystąpiły dwa regionalne zespoły pieśni i tańca z woj. podlaskiego – Kurpie Zielone i Suwalszczyzna. Muzyką, tańcem i śpiewem odtwarzały z entuzjazmem polskie zwyczaje i obrzędy.

Zachwycały nas bogatym programem artystycznym, młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. Prezentowany na scenie przez zespoły folklor to sztuka o największej wartości i wielkim ładunku emocjonalnym.

Styl kurpiowski reprezentowany przez Kurpie Zielone to synteza stylizacji zarówno w odniesieniu do muzyki jak choreografii czy kostiumu. Osoby odpowiedzialne w tym względzie to: kierownik artystyczny i muzyczny – Andrzej Dyrdał, choreograf – Mariusz Żwierko, stroje – Janina Dziwulska.

Pod okiem choreografa powstał aktualny repertuar. Oglądaliśmy na scenie widowisko Zrankoziny – oparte na zwyczajach zaręczynowych, tańcach i pieśniach Kurpiów z Puszczy Zielonej. Były to tańce i pieśni podlaskie o miłości, młodości i wiośnie pod wspólnym hasłem – Wiosna na Podlasiu. W dalszej części programu pod nazwą Wałaskie wariacje oglądaliśmy stylizowane tańce Górali Spiskich oraz tańce i pieśni Kurpiów z Puszczy Białej.

Żywiołowy ruch, uśmiechnięte, radosne twarze, unoszące się w powietrzu warkocze, wirujące spódnice tancerek, tęczowe wstążki, haftowane chusty, fruwające poły fraków tancerzy i ich rytmiczne przytupywania to sceneria, która na długo pozostaje w pamięci.

Wystąpił też gościnnie Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. To jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce, o którego istnieniu wielu nawet nie wiedziało mimo, iż wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę od ponad 65 lat. Od kilku pokoleń prezentował on swój program na koncertach i festiwalach w Polsce i 11 krajach europejskich.

Osobą odpowiedzialną za aranżację muzyczną ZPiT Suwalszczyzna jest Krzysztof Krzesicki, wokalną – Ignacy Ołów, zaś przygotowanie zespołu należy do Małgorzaty Wojdełko, która wraz z Mirosławem Nalaskowskim jest autorką koncepcji programowej widowisk zespołu.

Na deskach Amfiteatru OiFP mogliśmy obejrzeć wyjątkowy program taneczny Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r., ukazujący życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej, a więc obyczajowość, tańce, modę i fryzury z początku XX wieku.

Na “imprezę” sprzed ponad 100 lat, chociaż nikt tak wówczas nie mówił, przenieśli nas tancerze za pośrednictwem widowiska taneczno-teatralnego W podsuwalskiej oberży, ukazującego sceny z życia wielokulturowych Suwałk na początku XX wieku.

Były też skoczne oberki, szalone polki, rzewne kujawiaki, uroczyste i dostojne polonezy, ludowe tańce litewskie w spektaklu Kochajmy się, inspirowane treścią poematu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i słynne z drugiej połowy XlX wieku lansjery, kadryle… Ogromna radość i spontaniczność, z jaką Suwalszczanie wykonują swój program, jest dowodem, że to co robią, sprawia im wielką przyjemność.

W niezwykle ciepłych słowach dziękował wszystkim zaangażowanym w sukces pięknej Niedzieli na ludowo – dyrektor WOAiK w Białymstoku, Cezary Jan Mielko.

To kawał dobrej roboty, świetne tańce… Tak się buduje przyjaźń między miastami – stwierdził z zadowoleniem w głosie, zaś gromkimi brawami nagradzała artystów usatysfakcjonowana publiczność.

Artyści udokumentowali wspólne występy okolicznościową fotografią. Przyglądająca się popisom zespołów suwalska działaczka kulturalna, posłanka – Bożena Kamińska wyraziła nadzieję na kontynuację Niedziel na ludowo przez oba zespoły, zarówno w Suwałkach jak i innych miejscowościach Podlasia.

Organizatorami Niedzieli na ludowo byli: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.