New York, New York…

W tym pięknym i tajemniczym mieście byłam wielokrotnie. Właśnie tam mieszka moja najbliższa rodzina. Jest jednak coś w tej metropolii, co mnie za każdym razem urzeka. Na pewno położenie nad Atlantykiem, wspaniałe drapacze chmur na Manhattanie, szerokie ulice, mosty i piękna roślinność, zwłaszcza ciekawie uformowane iglaki.

Miasto zostało założone w 1624 roku przez Holendrów. Nazwano je Nowy Amsterdam. W 1664 roku należało do Anglików i zmieniono nazwę na New York na cześć Księcia Yorku – brata ówczesnego króla. W latach 1785-1790 Nowy Jork był stolicą Stanów Zjednoczonych.

Obecne miasto podzielone jest na pięć okręgów – dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island. Tylko Bronx leży na stałym lądzie, pozostałe dzielnice na wyspach.

Nowy Jork jest największym, najludniejszym i najbardziej zróżnicowanym językowo miastem w USA. Jego mieszkańcy porozumiewają się w ośmiuset językach. Mimo, że językiem urzędowym jest angielski, niektóre napisy w mieście są najczęściej także w języku hiszpańskim.

Nowy Jork jest jednym z największych centrów finansowych, handlowych i przemysłowych świata oraz wielkim węzłem komunikacyjnym. Jest punktem docelowym międzynarodowych linii lotniczych. Port lotniczy J. F. Kennedy codziennie przyjmuje i odprawia setki samolotów z całego świata a La Guardia obsługuje samoloty krajowe i do sąsiednich krajów. Miasto ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację autobusową, kolejową i sieć metra. Ze Staten Island na Manhattan systematycznie kursuje prom pasażerski. Poszczególne wyspy połączone są samochodowymi, kolejowymi mostami i tunelami. Jest nawet kolejka linowa, łącząca małą wysepkę Roosevelt Island z Manhattanem. Przebiega ona wzdłuż mostu Queensboro.

Okazałe mosty, a jest ich prawie dwieście, są cechą charakterystyczną miasta i położone są nad rzeką Hudson i East River oraz Atlantykiem. Najbardziej popularne to Brooklyn Bridge, George Washington Bridge, Williamsburg Bridge i dwupoziomowy – obecnie w remoncie – Verrazano Narrows Bridge. Pierwszy most, który nadal funkcjonuje, został wybudowany w 1883 roku, a najdłuższym, liczącym 5.181,6 m jest Hell Gate Bridge. Nazwa dwóch mostów pochodzi od nazwisk wielkich Polaków, którzy wnieśli swój wkład w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Otwarty w 1939 roku, mierzący 1.835 m to Kosciuszko Bridge i istniejący od 1954 roku, o długości 860m – Pulaski Bridge.

Symbolem Nowego Jorku jest Statue of Liberty National. To dar rządu francuskiego dla Stanów Zjednoczonych z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości. Konstruktorem Statuy Wolności był Francuz Gustav Eiffel, budowniczy słynnej wieży w Paryżu. Odsłonięcie jej przez ówczesnego prezydenta Grovera Clevelanda nastąpiło 28 października 1886 roku. Położona jest na małej wyspie Liberty w pobliżu Manhattanu. Posąg wraz z cokołem ma 93 m wysokości. Wykonany jest z miedzi, która w wyniku korozji pokryła się patyną i uzyskała obecnie odcień zieleni. Przedstawia postać kobiety, trzymającej w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tabliczkę, na której umieszczono datę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone – 4 lipca 1776. U jej stóp leżą zerwane łańcuchy a na głowie ma koronę z siedmioma promieniami, oznaczającymi wolność na siedmiu kontynentach

Najczęściej odwiedzaną przez turystów dzielnicą Nowego Jorku jest Manhattan. Tu nigdy nie gasną światła, bo w nocy swoje drzwi otwierają restauracje, kawiarnie, teatry, kina, kluby.

Mimo, że jest najmniejszą dzielnicą ale ma najwięcej mieszkańców. To tu znajduje się słynny Chinatown, Harlem, Soho, Broadway, Times Square. Czternaście procent powierzchni zajmuje Central Park, bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców niezależnie od pory roku. Przy słynnej Piątej Alei znajdują się najdroższe sklepy. Najwyższym budynkiem od 30 kwietnia 2012 roku jest One World Trade Center, który został wybudowany w hołdzie zabitym w wyniku ataku terrorystycznego na wieże World Trade Center. Jest to strzelisty budynek – symbol pamięci tragedii z 11 września 2001 roku.

Soho i TriBeCa zamieszkują głównie studenci i artyści a w Chinatown Chińczycy. Najwięcej czarnoskórej ludności można spotkać w Harlemie. Ta północna część Manhattanu uważana była wcześniej za najbardziej niebezpieczną. Obecnie to przekonanie się zmieniło i coraz częściej mają swoje mieszkania i domy biali amerykanie. Wall Street kojarzy się z Giełdą Nowojorską i licznymi placówkami finansowymi. Symbolem tej części miasta jest pomnik ogromnego byka.

Broadway jest główną ulicą Manhattanu. W jej środkowej części znajduje się popularny na całym świecie Times Square, gdzie już zegar odlicza czas do powitania 2017 roku. Tu położone są największe nowojorskie instytucje kultury – teatry, muzea, kina. Z tym miejscem utożsamiamy też Carnegie Hall, Metropolitan Opera czy Museum of Art.

Na Manhattanie znajdują się największe w Nowym Jorku uczelnie. Najsłynniejsze to University Columbia, New York University.

Duży wkład w rozwój miasta wnieśli Polacy, którzy stanowią około 3% ogółu mieszkańców.

Najpopularniejszym ich miejscem zamieszkania jest Middle Village, Greenpoint, , Maspeth i Staten Island. To tu najczęściej słychać język polski, tu są polskie sklepy, kościoły, przy których istnieją szkoły z nauką języka polskiego i placówki kulturalne. Polacy nie zapominają o tradycjach, zwyczajach polskich. Na święta przygotowywane są potrawy polskie, śpiewane są polskie piosenki a w ośrodkach polskich, dzieci, młodzież i dorośli tańczą polskie tańce ludowe. W budkach z prasą można kupić polskie gazety, istnieją polskie apteki, księgarnie. Mimo, iż większość emigrantów ma obywatelstwo amerykańskie, nadal czują się Polakami. Aby podkreślić swoją więź z Ojczyzną, raz w roku organizowana jest na Piątej Alei parada w której Polacy niosą flagi polskie.

Mieszkańcy Nowego Jorku pochodzący z różnych krajów organizują festiwale, podczas których słuchają swojej muzyki, serwowane są ich narodowe potrawy i sprzedawane są pamiątki. Na Święto Dziękczynienia na Piątej Alei organizowana jest największa i najdroższa w USA parada sponsorowana przez sieć sklepów Macy/s, którą transmituje telewizja.

Latem, po uprzednim uzyskaniu pozwolenia policji (NYPD), zamykane są niektóre ulice i mieszkańcy organizują tzw. block party. Z każdego domu wynoszone są stoliki z jedzeniem, niektóre potrawy są grillowane, serwowane są drinki. Dzieci bawią się na wypożyczanych na tę okazję dmuchanych zjeżdżalniach, trampolinach.

Jadąc ulicami Nowego Jorku dostrzega się bardzo liczne place zabaw, boiska. W szkołach podstawowych uczniowie mają dwie godziny tygodniowo wychowania fizycznego, podczas których prowadzone są tylko ćwiczenia gimnastyczne, nie ma gier zespołowych. Dzieci, które chcą brać udział w grach takich jak: basketball, hockey, soccer, baseball, należą do klubów sportowych, gdzie zajęcia są odpłatne. Sport zespołowy odbywa się na lekcjach w gimnazjach i w szkołach średnich. Przy tych szkołach, zwłaszcza przy high school zbudowane są boiska.

W dni powszednie, oprócz Manhattanu, niewiele jest ludzi spacerujących chodnikami i idących po zakupy. Prawie wszyscy jeżdżą do sklepów samochodami. Podczas weekendu Amerykanie czas wolny spędzają w restauracjach, pubach i kawiarniach a latem na plażach, na których są specjalnie wybudowane place zabaw i boiska.

Nowy Jork to ogromne miasto i dlatego przyjeżdżającym do niego, wydaje się, że czas płynie tu zbyt szybko. Jest bardzo dużo atrakcji dla turystów. Wyjeżdżając stąd, zachowuje się w pamięci cudowne wspomnienia. Chce się tam wracać.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.