Narodowe Czytanie 2015 w Białymstoku – po polsku i esperancku

W sobotę 5 września cała Polska – w tym Białystok – czytała “Lalkę” Bolesława Prusa. Publiczna lektura największych polskich dzieł literackich ma na celu częstsze sięganie po książki i propagowanie kultury narodowej. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy po raz pierwszy do narodowego czytania zaprosił Polaków Prezydent RP.

Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania „Pana Tadeusza”, do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo

– powiedział Prezydent Bronisław Komorowski w warszawskim Ogrodzie Saskim 8 września 2012 roku inicjując Narodowe Czytanie największych dzieł literatury polskiej.

Zaczęło się od “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, poprzez “Zemstę” Aleksandra Fredry, “Trylogię” Henryka Sienkiewicza po “Lalkę” Bolesława Prusa. W ciągu czterech lat ta inicjatywa znacznie poszerzyła swoje kręgi. Począwszy od 60 miast i miejscowości do 1600 miejscowości, instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Tegoroczne Narodowe Czytanie “Lalki” objął patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.

W Białymstoku “Lalka” była czytana w Białostockim Teatrze Lalek, na Rynku Kościuszki, w Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego – z udziałem władz miasta i województwa, dziennikarzy, pracowników instytucji kultury. W akcję włączyła się też Pijalnia Czekolady E. Wedel, która od dawna popularyzuje wśród dzieci zamiłowanie do literatury poprzez niedzielne czytanie bajek.

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w 125 rocznicę wydania „Lalki” Bolesława Prusa uznawanej przez niektórych za największe osiągnięcie naszej rodzimej prozy.

Lalka po esperancku

Białostoccy esperantyści kolejny raz wzięli udział w narodowym czytaniu dzieł polskiej literatury. Dotąd, w ogólnomiejskiej imprezie uczestniczyła wieloletnia prezeska Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, Elżbieta Karczewska. Tym razem, dodatkowo przed Klubem Towarzystwa przy ulicy Pięknej białostoccy esperantyści czytali fragment „Lalki” Bolesława Prusa. Utwór na Esperanto przetłumaczył Tomasz Chmielik.

Zorganizowano też konkurs ze znajomości książki. Poprawnie odpowiadający otrzymali nagrody w postaci maskotek.

W Polskim Radiu Białystok „Lalka” czytana była od 9:15 do 16:15. Co godzinę na antenie pojawiał się ktoś ze znanych białostoczan. Byli to: Andrzej Lechowski – dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Lech Pilecki – prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, Bożena Bednarek – wiceprezeska Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, Damian Tanajewski – dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, prof. dr hab. Sylwia Janowicz-Dobrowolska – dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej PWST w Białymstoku, Michał Probierz – trener Jagiellonii Białystok, Katarzyna Siergiej – aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku i Karolina Cicha – piosenkarka i aktorka.

Ich interpretacji można posłuchać z archiwum Polskiego Radia Białystok: www.radio.bialystok.pl.

Każdy sposób, aby zachęcić Polaków do czytania jest dobry. I warto sięgać po dzieła rodzimej i światowej literatury jak najczęściej.

Jedna odpowiedź na "Narodowe Czytanie 2015 w Białymstoku – po polsku i esperancku"

Dodaj komentarz
  1. Dorota

    14 września 2015 at 19:00

    Podpisuję się obydwiema rękami pod ostatnim zdaniem autorki artykułu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.