Mozaika w Muzeum Powstania Warszawskiego

31 lipca 2004 roku zostało otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego, które prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego.

1 sierpnia 1944 roku, w stolicy o 17.00 wybiła godzina „W” – rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Przeciwko żołnierzom niemieckim w liczbie około 16 tys. stanęło około 50 tys. powstańców. Niestety, zaledwie 5 tys. polskich żołnierzy było dobrze uzbrojonych, Niemcy natomiast dysponowali bronią pancerną, artylerią i lotnictwem. To zaważyło na końcowym efekcie powstania, które zakończyło się po 63 dniach…

PAMIĘTAMY

Celem kolejnej wyprawy klubu turystycznego Mozaika było Muzeum Powstania Warszawskiego. Już w drodze do Warszawy słuchaliśmy z płyty powstańczych pieśni, które wprowadziły nas w nastrój nostalgii, zadumy. W muzeum przywitał nas przewodnik Andrzej Kułaga. Mieliśmy szczęście, bo jego opowieść była rzetelną historyczną informacją ale także niosła przeogromny ładunek emocjonalny. Przytaczane przez niego, ludzkie historie dotykały najgłębszych pokładów wrażliwości, poruszały do głębi, niejedna łza pojawiła się w oczach słuchaczy. Mnie utkwiła w pamięci opowieść o pani Wandzie Luri, która będąc w ciąży wraz z trójką swoich dzieci trafiła w ręce oprawców, patrzyła jak Niemcy rozstrzeliwują jej dzieci, postrzelona w głowę – przeżyła, urodziła syna, który nosi imię Mścisław. Jego wstrząsającą opowieść znajdziecie TU.

Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają codziennie tłumy ludzi, zarówno Polaków jak również obcokrajowców. Najbardziej cieszy to, że mnóstwo dzieci i młodzieży zwiedza to muzeum. Będą pamiętali.

W jednej z sal wystawowych jest ławeczka na której często siada jeden z powstańców – pan Andrzej. Przewodnik opowiadał pewnego razu o nim gimnazjalistom, gdy nagle bohater pojawił się na schodach. Dzieci podbiegły do niego, przytuliły się, mówiąc: dziękujemy za wolność. Pan Andrzej był bardzo poruszony tym serdecznym gestem młodych Polaków, powiedział: to było największe podziękowanie.

W muzeum można posłuchać opowieści powstańców przez telefon, posłuchać odgłosów powstania, obejrzeć filmy, zobaczyć zdjęcia w fotoplastikonie, eksponaty to biało-czerwone opaski, mundury, czapki, broń, listy powstańców. Można przejść w muzeum fragmentem kanałów – bałam się wejść do kanału, po chwili się odważyłam. Te kilkanaście sekund miałam wrażenie nie ma końca, a powstańcy szli kanałami kilka godzin a czasem kilka dni. Każdy Polak powinien to muzeum zobaczyć, poznać krwawe losy Warszawy, historie ludzi, którzy nie wahali się oddać życia. Powstańcy zasługują na naszą pamięć, podziw, szacunek, zainteresowanie. Niech żyją w naszych sercach i umysłach.

Po zwiedzeniu muzeum pojechaliśmy na Wojskowe Powązki, aby odwiedzić kwatery wielu powstańczych oddziałów. Powstańcze groby to szeregi brzozowych krzyży. przypominają dziś tych, którzy oddali swoje młode życie za Ojczyznę.

Odwiedziliśmy jeszcze inne miejsca związane z Powstaniem Warszawskim, zobaczyliśmy pomnik Małego powstańca przy ul. Podwale oraz Pomnik Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie, odsłonięty 1 sierpnia 2015.

Wracałam do Białegostoku wierząc, że pomięć o bohaterach Warszawy będzie żyła. Zakupiłam kolorowankę dla przedszkolaków o Powstaniu, aby opowiedzieć o tym moim małym wnukom. Bardzo uważnie słuchali opowieści o małych Powstańcach, a jak już będą uczniami, zabiorę ich do muzeum Powstania Warszawskiego.

Jedna odpowiedź na "Mozaika w Muzeum Powstania Warszawskiego"

Dodaj komentarz
  1. Mar

    3 listopada 2016 at 12:41

    BYŁO ….PIĘKNIE NA TEJ WYCIECZCE………MUZEUM WARTE ODWIEDZENIA PRZEZ KAŻDEGO, A PRZEDE WSZYSTKIM PRZEZ MŁODZIEŻ

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.