Młodzi Dyrygenci po raz szósty

W sobotę 3 września o godz. 19:00 koncertem skrzypcowym Zbigniewa Bagińskiego oraz koncertem na orkiestrę Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Pawła Kotli z udziałem skrzypka Rafała Zambrzyckiego-Payne Opera i Filharmonia Podlaska zainauguruje VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Uczestnicy biorący udział w Konkursie oceniani będą przez Jury składające się ze znakomitych polskich dyrygentów pod przewodnictwem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka – Dyrektora Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Członkowie Jury: prof. zw. Tomasz Bugaj – Kierownik Katedry Dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, prof. dr hab. Rafał Jacek Delekta – Prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. dr hab. Marek Pijarowski – Kierownik Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak – Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Paweł Kotla – Pierwszy Dyrygent i Kierownik Artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej

Drugiego takiego konkursu, skierowanego wyłącznie do młodych Polaków w kraju nie ma

– mówi Mirosław Jacek Błaszczyk, przewodniczący jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.

Musimy pomagać młodym polskim dyrygentom, którym brak jest najważniejszego instrumentu: własnej orkiestry, a konkurs daje taką możliwość. Największy nawet talent, bez takiego zaplecza, nie ma szansy rozwinięcia się. Nie przy fortepianie, nie słuchając nagrań mistrzów, ale w konfrontacji z żywym zespołem dyrygent może nauczyć się formułować zastrzeżenia i wskazówki. W tym zawodzie dużo osób kończy studia, a nieliczni mają możliwość zostać zawodowymi dyrygentami.

VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów odbędzie się w dniach od 3 do 8 września 2016 roku w Białymstoku. Jest to unikalne w skali kraju wydarzenie muzyczne, porównywalne jedynie z Międzynarodowym Konkursem Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Dotychczasowi laureaci uznawani są w świecie kultury za wybitne osobowości artystyczne. Krzysztof Urbański, Michał Nesterowicz, Tomasz Tokarczyk, Tomasz Chmiel oraz Jan Miłosz Zarzycki – koncertują w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Obecność w Jury wybitnych polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych jest gwarancją wyboru dyrygentów prezentujących najwyższy kunszt artystyczny.

Uroczysty Koncert Laureatów Konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 8 września 2016 r. o godzinie 19.00.

Trzech laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku czeka możliwość udziału w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Finalistom Konkursu przyznane zostaną nagrody pieniężne: laureat I nagrody otrzyma 15 000 zł, II nagrody – 10 000 zł, III nagrody – 5 000 zł oraz wyróżnienia i statuetki autorstwa Dymitra Grozdewa.

Warto wziąć udział w konkursie ze względu na nagrodę w postaci możliwości wystąpienia z profesjonalnymi polskimi orkiestrami, tak wybitnymi jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

– mówi Paweł Kotla, juror konkursu.

To unikalna okazja, żeby móc stanąć przed orkiestrą, podejrzeć pracę kolegów, zobaczyć jak pokonują pewne problemy wykonawcze, komunikacyjne, jak starają się je rozwiązać. Z mojego doświadczenia – kogoś, kto też był młodym dyrygentem – pamiętam, że właśnie konkursy dyrygenckie były okazjami, przy których można było nauczyć się najwięcej poprzez obserwowanie prób, obserwowanie tego, jak wizja, która jest w głowie dyrygenta, przekazywana jest zespołowi orkiestrowemu. Komunikacja, która wydarza się pomiędzy dyrygentem a orkiestrą, do dziś jest dla mnie czymś magicznym, czymś co dla mnie – osoby, która już kilka lat wykonuje ten zawód – wciąż nie jest do końca zrozumiałe. Jak działa tam empatia? Jak to się dzieje, że przychodzi jeden dyrygent, robi gest i orkiestra ma określony dźwięk, a za chwilę przychodzi inny dyrygent i niemal bez żadnego słowa, bez żadnego wstępu, staje tylko przed orkiestrą i dźwięk w zespole zaczyna być zupełnie inny.

VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego został objęty patronatem honorowym przez: prof. dr. hab. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jerzego Leszczyńskiego Marszałka Województwa Podlaskiego oraz prof. dr. hab. Tadeusza Truskolaskiego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Patronaty medialne: TVP Kultura, TVP3 Białystok, RMF Classic, Polskie Radio Białystok, Gazeta Wyborcza, POLMIC, O.pl, Wrota Podlasia, Bialystokonline.


(Źródło: Joanna Dolecka, Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki i Kultury w Białymstoku)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.