Mikser pomysłów na hackathon

Klub Hacklag w dniu 29 października był miejscem spotkania na hasło Mikser pomysłów na pierwszy w Białymstoku hackathon społeczny, który ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Z inicjatywy Fundacji Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych na warsztaty zaproszono osoby chętne z organizacji pozarządowych (nie tylko z Białegostoku), z instytucji publicznych, z branży ICT, społeczników i wszystkich chętnych do udziału w hackathonie.

Co to jest hackathon?

To wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania – projektanci grafiki, twórcy interfejsów i projektów będą pracować nad aplikacjami i rozwiązaniami informatycznymi odpowiadającymi na konkretne problemy społeczne.

Do udziału w Mikserze pomysłów zgłosiłam się wysyłając wypełniony formularz. Przy ul.Sienkiewicza 1\1 w świeżych, jasnych wnętrzach Klubu Hacklag między godz. 10.00, a 14.00 ludzie zaangażowani społecznie z entuzjazmem przystąpili do intensywnej pracy twórczej.

Pierwszym, najważniejszym punktem spotkania było zgłoszenie ciekawych pomysłów w celu niwelowania istniejących problemów społecznych. Zgodnie z ilością koncepcji utworzono kilka dobrze zmotywowanych zespołów, wspierających pomysłodawcę.

Ideę utworzenia aplikacji pozwalającej aktywnym seniorom z Województwa Podlaskiego na lepszą komunikację wspierałam z pełnym przekonaniem. Problem słabej komunikacji, a wręcz jej braku zgłosiła Bożena Bednarek -animatorka społeczna, prezeska Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, zapraszając do pracy w zespole. Wraz z Maciejem Korsanem i Danielem Żukowskim – znakomitymi znawcami branży IT (nowych technologii) rozpracowywaliśmy przeciwności, z którymi mogłaby spotkać się ta inicjatywa w drodze do realizacji.

W sposób sprawny, ciekawy i zarazem kompetentny kierował pracą wszystkich zespołów członek grupy WHY – Maciej Sawicki. Moderowana przez niego burza mózgów z pewnością przyczyniła się do wzmocnienia energii uczestników i pobudzenia kreatywności. Otrzymywaliśmy w krótkim czasie kolejne polecenia, wymagające dużej koncentracji uwagi i myślenia.

Zapisane arkusze papieru były eksponowane, a w końcu zebrane jako dowód udanej pracy twórczej. Końcowym etapem naszej inwencji było stworzenie konkretnego opisu dla programistów na hackathonie zawierającego:

  1. opis problemu
  2.  przyczyny problemu,
  3. rozwiązanie problemu, bądź problemów alternatywnych
  4. odbiorcy rozwiązania – charakterystyka

Osoby mające ciekawe koncepcje na aplikacje, których stworzenie byłoby korzystne w interesie społecznym mogą wysyłać je mailowo na adres soclab@soclab.org.pl.

O pomocy programistów dla mieszkańców można przeczytać więcej:

kodujdlapolski.pl

www.wrotapodlasia.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.