Między trivium, a quadrivium

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej przeszedł do historii. A jeszcze w ostatni weekend sierpnia białostoccy melomani mogli fascynować się muzyką XVII i XVIII wieku. Dla mnie był to miód na uszy.

Festiwal nawiązuje do działalności Julitty Sleńdzińskiej – donatorki Galerii, która kultywowała profesjonalne wykonawstwo muzyki dawnej w barokowym Białymstoku, a także do świetności kapeli dworskiej Jana Klemensa Branickiego, miłośnika muzyki i mecenasa sztuk.

VIII edycja festiwalu o nazwie Między trivium, a quadrivium mówi o dualistycznym myśleniu ówczesnych mistrzów, którego odbiciem są utwory z tamtych lat. Jak co roku koncertom towarzyszyły prelekcje przybliżające publiczności kontekst historyczno – estetyczny programu muzycznego.

A był on nader obfity. Spośród wielu propozycji miałam możliwość w dniach od 20 do27 sierpnia bieżącego roku posłuchać koncertu kameralnego Ars Retorica, w doskonałym do tego celu miejscu – Starym Kościele Farnym. Skrzypce barokowe, na których jako wytrawny wirtuoz wykonywała utwory dawne Judyta Tupczyńska, gitara barokowa – Marii Wilgos, czy teorba – Witolda Wilgosa pobrzmiewały delikatnie i niecodziennie.

Dużą dawkę przyjemności zapewniła nam Anna Urszula Kucharska, akompaniując Julicie Mirosławskiej na klawesynie, bądź wirginale. Przymykałam oczy, zatapiając się w klimacie XVI wiecznej muzyki włoskiej.

Julita Mirosławska, utalentowana sopranistka rozpoczęła edukację muzyczną w wieku sześciu lat od gry na fortepianie. Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Białymstoku w dwóch specjalnościach: rytmiki i śpiewu solowego w klasie prof. Violetty Bieleckiej oraz wydział wokalny Akademii Muzycznej F. Chopina w klasie prof. Jadwigi Rappe (więcej tutaj…)

Spośród utworów wykonywanych przez Julitę Mirosławską najbardziej poruszył mój muzyczny zmysł, popularny w latach dziewięćdziesiątych Bisogna morire. Proszę posłuchajcie tego utworu,w wykonaniu innego artysty.

Koncert finałowy Musica Humana, czyli muzyka człowiecza miał miejsce w Auli Magna Pałacu Branickich.

Według niemieckiego kompozytora i teoretyka Adama z Fuldy (1445-1505)

Muzyka jest dwojaka: należąca do natury i należąca do sztuki. Muzyka należąca do natury jest muzyką świata i człowieka. Muzyką świata są dźwięki ciał nadniebiańskich, powstające z obrotu sfer, których harmonia jest niewątpliwa. Ten rodzaj muzyki rozważają matematycy.

Muzyka człowieka występuje w ciele i w duszy, w funkcjach życia i w układzie człowieka, bo póki harmonia trwa, póty człowiek żyje, a umiera, gdy traci swą proporcję. Tym rodzajem muzyki zajmują się fizycy.

Muzykę zaś należącą do sztuki mają w swych rękach muzycy. Jest ona bądź instrumentalna, bądź wokalna.

Oprócz poznanych na poprzednim koncercie instrumentalistów, muzykę francuską z XVIII wieku, głównie Francoisa Couperina i Marina Maraisa wykonywali: gość specjalny – Christoph Urbanetz na violi de gamba, Paweł Książkiewicz na flecie traverso, Jakub Kościukiewicz na wiolonczeli barokowej, Jarosław Kopeć na instrumentach perkusyjnych.

W spektaklu udział wzięły znane sopranistki: Marta Wróblewska i Julita Mirosławska.

Zgodnie z choreografią i reżyserią ruchu scenicznego Romany Angel przy współudziale zespołu muzyki i tańca dawnego – Capella Antiqua Bialostociensis wystąpili tancerze baletu dworskiego Cracovia Dance.

Taniec i gra aktorska Romany Angel, Dariusza Brojka i Krzysztofa Antkowiaka sięgały najwyższego kunsztu. W strojach z tamtej epoki przy akompaniamencie historycznie brzmiących instrumentów zagrali znakomity spektakl z moralizatorską fabułą. Nie spodziewałam się, że znajdę w nim tyle artyzmu i poruszy do głębi moją duszę.

A oto próbka innego spektaklu Cracovii Dance

Publiczność nagrodziła artystów burzą oklasków. Zachwytom nie było końca. Czekamy cierpliwie na następny Festiwal Muzyki Dawnej, który odbędzie się za rok.

2 odpowiedzi na "Między trivium, a quadrivium"

Dodaj komentarz
 1. Maria

  6 września 2016 at 10:18

  Fajnie, że opisałaś koncert muzyki dawnej Marianno ! Dziękuje Ci
  Żałuję ,że mnie tam nie było ! 🙁

  Odpowiedz
 2. Marianna

  12 września 2016 at 20:24

  No właśnie.Dlaczego?

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.