Macierzyństwo i centra handlowe w Czytelni Słów

W pierwszy piątek marca w kawiarni “W Starym Kinie” Stowarzyszenia Ku Dobrej Nadziei odbyło się cykliczne spotkanie klubu miłośników literatury i poezji. W Czytelni Słów opowiadano i dyskutowano o książce pt. “Jak pokochać centra handlowe”. Książka została wydana w 2016 roku. Jest to debiut literacki białostoczanki Natalii Fiedorczuk.

To opowieść wielu kobiet, które dotknął kryzys związany z urodzeniem dziecka!

Czy to radosne wydarzenie, czy też kobiety mają prawo traktować tę nową życiową sytuację jako kryzys? Macierzyństwo to nie tylko utrata wolności, zmieniającego się ciała ciążowego i brak czasu na hobby. Autorka sama doświadczyła, również depresji poporodowej. Nagła ilość obowiązków i odpowiedzialności to zmiana, którą trudno opisać poza powiedzeniem: “Urodzisz swoje dziecko to zobaczysz …”.

Natalia Fiedorczuk opisała również proces poszukiwania pracy jaką wykonywała na “umowach śmieciowych” bez prawa do świadczeń takich jak urlop macierzyński a jednak zdecydowała się na dziecko. A następnie odkrywa, że to nie to, że nikt jej nie przygotował do tej trudnej roli. Taką zmianę należy doświadczyć na sobie!

To książka o życiu współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, chłodny obraz macierzyństwa. Zakupy, przymierzanie garderoby, długie godziny spędzane w centrach handlowych o każdej porze roku (można tam napić się kawy z kartonu, coś zjeść itd).

Książka ta została nominowana do Paszportów Polityki i debiutantka Natalia Fiedorczuk-Cieślak została laureatką tej nagrody w dziedzinie literatury za książkę Jak pokochać centra handlowe. W uzasadnieniu Kapituły konkursowej czytamy, że “z jednej strony to bezlitosny obraz rodzicielstwa w Polsce, z drugiej – zapis rozpadu, nieradzenia sobie z życiem”.

Ustalono, że tematem następnej kwietniowej Czytelni Słów będzie książka Jeździec miedziany Paulliny Simons. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Akademia plus 50.


Natalia Fiedorczuk-Cieślak urodziła się w 1984 roku, pisarka,wokalistka i animatorka kultury, Pochodzi z Augustowa , wychowywała się w Białymstoku, w Supraślu ukończyła Liceum plastyczne. Studiowała na Akademii Pedagogiki Specjalnej obecnie pracuje w Bemowskim Centrum Kultury i pisze kolejną książkę.

3 odpowiedzi na "Macierzyństwo i centra handlowe w Czytelni Słów"

Dodaj komentarz
 1. dana

  22 marca 2017 at 00:17

  Smutne ale prawdziwe ,bezlitostne hipermarketowe bycie

  Odpowiedz
 2. Maria

  22 marca 2017 at 12:27

  Dzięki Dana za komentarz. Pozdrawiam

  A jednak znalazłaś tego czego szukałas!

  Odpowiedz
  • Maria

   22 marca 2017 at 14:26

   To -sory

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.