Literacka nagroda Wiesława Kazaneckiego

24 marca w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku Aneta Prymaka – Oniszek za książkę “Bieżenstwo 1915 rok” została ogłoszona laureatką XXVI Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Wysokość tegorocznej nagrody to 25 tysięcy złotych brutto.

Kapituła Nagrody Kazaneckiego uzasadniła swój wybór następująco: za pionierskie opracowanie tematu bieżeństwa oraz doskonały reportaż historyczny, który łączy perspektywę lokalną z uniwersalnym doświadczeniem “uchodźstwa“ na podstawie wywiadów z ludźmi którzy byli świadkami tego doświadczenia i pomagali autorce w napisaniu prawdy.

Czym było bieżeństwo? Było masową ewakuacją ludności, głównie wyznania prawosławnego, z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie. Było to latem 1915 roku. Wyjechało ponad dwa miliony biednych ludzi. Książkowa opowieść przypominała tragiczne dzieje wieku podlaskich rodaków i nie tylko rodaków.

Do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego oprócz Anety Prymaka- Oniszek nominowani byli również:

  • Natalia Fiedorczuk z Białegostoku za książkę pt “Jak pokochać Centra Handlowe”
  • Piotr Janicki za tomik wierszy “13 sztuk”
  • Szymon Teżewski z Augustowa za książkę “Eteromanka”.

Ich książki zostały wybrane przez kapitułę konkursu spośród dwudziestu dwóch zgłoszonych w tym roku tytułów.

Na zakończenie i w trakcie uroczystości pięknie przygrywała Orkiestra Salonowa.

Laureatka w wywiadzie powiedziała:

Moja książka przypomina to, co było i otwiera oczy na to co jest. Mam nadzieję,że ta książka przywraca pamięć o historii, i dzięki niej temat bieżeństwa będzie dalej żyć, a ludzie będą go przetwarzać przez własną świadomość i doświadczenia.

Do następnego roku!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.