Liceum na wyższym poziomie – coś dla wnuczki lub wnuka

Politechnika Białostocka otwiera liceum ogólnokształcące. Będzie to bezpłatna szkoła niepubliczna, na prawach szkoły publicznej. We wrześniu br. mają powstać dwie klasy pierwsze z rozszerzonym językiem angielskim lub niemieckim – po 25 uczniów w każdym oddziale.

Liceum powstało z inicjatywy Rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa.

To naturalna kontynuacja naszych działań, w których koncentrujemy się na tym, aby możliwie jak najwcześniej dotrzeć do uzdolnionej młodzieży i wspierać ją w dalszym rozwoju. Oczywiście z nadzieją, że później pojawi się na studiach na Politechnice Białostockiej

– powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Rektor.

Powołaliśmy też program stypendialny „Odkrywcy Diamentów”, w którym wspieramy finansowo innowacyjne projekty uczniowskie. W Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej będziemy mieć wpływ na poziom nauczania. Naszym uczniom, na wczesnym etapie, umożliwimy podjęcie „życia technicznego z prawdziwego zdarzenia”.

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej ma być szkołą dla zdolnej i ambitnej młodzieży. Duży nacisk zostanie położony na przedmioty ścisłe oraz na naukę języków obcych. Uczniowie będą mieć więcej godzin matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Inna będzie też organizacja zajęć. Przedmioty typu fizyka czy chemia będą podzielone na część wykładową i część laboratoryjną.

Współczesny rynek pracy wymaga, ale jednocześnie nie daje czasu młodym na zdobycie praktyki. My dajemy takie możliwości – zapewnimy zajęcia praktyczne w szkole. W tej chwili, w świetle nowej podstawy programowej, liceum pozostawia miejsce na tego typu edukację. Do części wykładowej – teoretycznej, dokładamy część laboratoryjną. Uczniowie naszego liceum będą mogli korzystać z tych pracowni, z których na co dzień korzystają studenci PB. Chcemy żeby nasi uczniowie zdobywali wiedzę poprzez praktykę i doświadczenie

podkreślała Katarzyna Kaczyńska, pełnomocnik Rektora PB ds. powołania Liceum

Uczniowie będą mogli korzystać z nowoczesnych laboratoriów i pracowni Politechniki Białostockiej, z Biblioteki, Studium Języków Obcych. Głównym celem zajęć będzie rozwijanie w uczniach umiejętności obserwacji, analizy, eksperymentu a przede wszystkim nauki poprzez wyciąganie wniosków. Proces kształcenia wspierany będzie poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii: e-learningu, e-podręczników oraz szeregu multimedialnych pomocy dydaktycznych. Zajęcia sportowe w ramach lekcji wychowania fizycznego będą się odbywać w obiektach sportowych Politechniki Białostockiej – hali i siłowni. Uczniowie będą mogli także brać udział w prężnie działających na uczelni sekcjach sportowych np. futsal lub judo.

Oprócz lekcji obowiązkowych, młodzież będzie miała możliwość współpracy ze studenckimi kołami naukowymi. Najzdolniejsi uczniowie będą mogli dołączyć do tak niezwykłych projektów, jak budowa łazików marsjańskich czy bolidów.

W Liceum będą pracować doświadczeni nauczyciele, egzaminatorzy maturalni. Część kadry będą stanowić pracownicy dydaktyczno-naukowi Politechniki Białostockiej, mający doświadczenie w pracy z młodzieżą licealną. Stawiamy na pedagogów z pasją i niestandardowymi metodami nauczania.

Nowością będzie też nauka języka chińskiego prowadzona przez native speaker z Chin – osobę, która uczyła tego języka w różnych krajach.

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej ma dać szansę dla zdolnej i ambitnej młodzieży, aby mogła szlifować swoje talenty pod okiem najlepszych nauczycieli oraz dzięki wykorzystaniu zasobów dydaktycznych Uczelni. Stawiamy na indywidualne podejście do każdego ucznia

– mówiła Katarzyna Kaczyńska.

Rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej ruszy 15 kwietnia i będzie odbywała się poza miejskim systemem rekrutacji.

Zasady rekrutacji i szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.liceum.pb.edu.pl . Składanie wypełnionych formularzy rekrutacyjnych (wraz z wykazem ocen za pierwsze półrocze) do 15 maja. Wyniki rekrutacji znane będą po dostarczeniu wyników egzaminu gimnazjalnego – 26 czerwca.


(na podstawie materiałów nadesłanych przez Dorotę Sawicką, Rzecznika Prasowy Politechniki Białostockiej)

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.