Lalka artystyczna – tajniki tworzenia

Od 4 lat Galeria Arsenał organizuje spotkania w ramach cyklu „Trochę mnie gnębi towarzystwo gołębi” – warsztaty dla osób 50+. Pierwsze tegoroczne warsztaty odbyły się we czwartek 18 lutego, i były to warsztaty tworzenia lalki artystycznej.

Z tworzeniem lalek zapoznała nas Monika Ekiert Jezusek. Od dziesięciu lat zajmuje się fotografią kreacyjną, tworzy również lalki artystyczne. Chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem prowadząc warsztaty fotografii kreacyjnej oraz od niedawna – warsztaty „lalkowe”. Tworzy z potrzeby serca, jej lalki mają niezwykłe imiona, są dopracowanie w każdym szczególe, oczy są pełne wyrazu, a twarz pokazuje emocję. Praca nad jedną lalką trwa ok. 2 tygodni. Między twórczynią a lalką powstaje szczególna relacja.

Celem zajęć było wykonanie prostej zabawki z tkaniny. Uczestnicy warsztatu otrzymali zszyte z tkaniny elementy lalki, narzędzia i materiały do wypchania i zdobienia. Po wysłuchaniu szczegółowej instrukcji zabraliśmy się do pracy. Czas szybko mijał przy tak wciągającym zajęciu. Nasze lalki powoli ożywały, wyrażały emocje, otrzymywały imiona.

Moja lalka – to Teofil, intrygujący, zadumany, refleksyjny. Efekt warsztatu był zadziwiający, ale jeszcze ciekawszy był proces tworzenia. Pracowaliśmy w skupieniu, z ciekawością i pasją.

Polecam działania edukacyjne Galerii Arsenał.

placzabaw


Monika Ekiert Jezusek – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Dyplom z malarstwa obroniła w pracowni prof. Jerzego Andrzeja Wrońskiego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.