Konkurs “Kiedy wiosna buchnie majem” i ogród moich marzeń

Kiedy nasze ogródki są najpiękniejsze? Może wiosną? Jeżeli do nas napiszesz i prześlesz zdjęcia wiosennych roślin, możesz stać się laureatem pierwszego konkursu Redakcji Senior Białystok i wygrać zestaw nagród książkowych. Najciekawsze zdjęcia przesłane pod adresem: redakcjaseniora@gmail.com – z oświadczeniem, że jesteście Państwo ich autorami – zostaną opublikowane naszej stronie senior.bialystok.pl.

 Wiosna jak zawsze budzi nas do życia, nastraja radośnie, daje energię do realizacji pasji. Wiosna, jest najpiękniejszą porą roku w moim ogródku, dlatego, że najbardziej cieszą pierwsze kępki przebiśniegów, krokusów, hiacyntów, tulipanów i żonkili umajonych niezapominajkami.

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęły się prace w moim ogródku. Jestem miłośniczką wszelkiej roślinności i już zimą przygotowuję się do sezonu, wykonuję pierwsze nasadzenia do skrzynek, planuję zmiany w projekcie ogrodu, kupuję niezbędne narzędzia, sadzonki, nawozy. Wszystko dlatego, że kocham to robić. A rośliny za moją ciężką pracę obdarują mnie swoim bogactwem piękna.

Wiosną pachną rabaty w ogrodzie…..
Jest wiele pachnących roślin, ale kto wie, czy te zakwitające wiosną nie cieszą najbardziej. Posadziłam kilka hiacyntów, grupę pachnących narcyzów, pozwoliłam wonnym fiołkom zarastać ziemię pod krzewami, a wokół ogrodzenia umieściłam krzewy bzu i jaśminowca. Mój ogród od kwietnia jest pełen delikatnych, uroczych zapachów. I cieszy zmysły każdego, kto tam się znajdzie.

Wiosną kwitną rośliny cebulowe….
Czasami potrzeba dwóch, trzech tygodni wiosennego ciepła, zanim zazieleni się trawa i zakwitną rośliny cebulowe. Wyglądają najpiękniej, gdy rosną w dużych grupach. Różnokolorowe tulipany wskazują ścieżkę do domu, odpowiednie podświetlenie eksponuje dostojność i piękno, a kępki niezapominajek dodają lekkości i wdzięku.

Kwietniowo- majowe rośliny nastrajają mnie bardzo radośnie, i wtedy nucę jak nastolatka ponadczasową piosenkę Zespołu Skaldowie:

Wiosna – cieplejszy wieje wiatr,
Wiosna – znów nam ubyło lat,
Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy.
Śpiewa skowronek nad nami,
Drzewa strzeliły pąkami,
Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty.
Ktoś na niebie owce wypasa, hej
Popatrz zakwitł już Twój parasol, hej
Nawet w bramie pan Walenty stróż,
Puszcza wiosną pierwsze pędy już.
Portret dziadzia rankiem wyszedł z ram,
I na spacer poszedł sobie sam.
Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć,
By zieloną wiosnę w głowie mieć.
Wiosna – cieplejszy…
Ktoś na niebie…
Portret dziadzia…
Wiosna… wiosna… wiosna…
(Autorzy tekstu: A. Zieliński, M. Bobrowski)

Każdy, kto pasjonuje się ogrodnictwem, ma w swojej kolekcji przynajmniej jeden okaz warty pokazania i podzielenia się jego pięknem. W związku z tym ogłaszamy konkurs “KIEDY WIOSNA BUCHNIE MAJEM” i prosimy o fotografowanie swoich najpiekniejszych roślin i w wersji elektronicznej przesyłanie ich do 25 maja 2015 r. pod adresem: redakcjaseniora@gmail.com, z opisem wymogów i pielęgnacji rośliny, a nasza Redakcja, zadba o to, aby efekt Państwa pracy pokazać na naszej stronie.

Do zdjęcia prosimy dołączyć oświadczenie, że jesteście Państwo autorem zdjęcia. Prosimy też o imię i nazwisko autora oraz nr telefonu. Najciekawsze prace nagrodzimy dyplomami i nagrodami książkowymi. Wyboru laureatów dokona nasze Kolegium Redakcyjne. Od dziś czekamy na fotografie kwiatów, krzewów, warzyw czy owoców lub innych roślin.

Zawsze chcieliśmy się pochwalić efektami naszej ogródkowej pasji, i to jest właśnie ten moment, kiedy możemy naszym roślinom podziękować za ich piękno i za to, że z nami są.

Niech nasza troska o ogródki nie zostanie niezauważona, pokażmy ją szerszemu gronu, gdyż zieleń ma cudowne właściwości lecznicze i regenerujące, a praca w ogródku, ruch i przebywanie na świeżym powietrzu, to zastrzyk zdrowia i pozytywnej energii. Przebywanie na łonie przyrody uspokaja i wycisza.

Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna -wszystko wkrótce zakwitnie

(Fredrich Rückert)

Pracując na rabatach kwiatowych odpoczywam po całodziennej plątaninie zabieganego dnia. Ileż to razy siedząc w kolejce do lekarza, czy rehabilitacji myślami przenoszę się do mojego krzewu hortensji…, a książka czytana wśród zieleni i przy ptasiej muzyce, ciekawi mnie bardziej jak w domowym fotelu.

Mój ogródek nie jest pięknie zaprojektowany przez architekta, i ma duże braki nowoczesnego wystroju oraz wymaga bardzo dużego nakładu pracy i funduszy, aby swym wyglądem przypominał ogródek z bajki, ale wiem też, że wszystko wykonałam własną pracą z wielkim poświęceniem i z miłością do tego co robię, a rośliny starają się za to wszystko mi podziękować swoim pięknem. Myślę, że kiedyś doczekam się baśniowego wyglądu ogrodu, ale póki co… z niecierpliwością czekam, kiedy zakwitną maki.

4 odpowiedzi na "Konkurs “Kiedy wiosna buchnie majem” i ogród moich marzeń"

Dodaj komentarz
 1. Seniorka

  9 maja 2015 at 20:27

  Wspaniały pomysł Jolu z konkursem. Oglądanie tak pięknych Twoich kwiatów to tak, jakby czytanie pięknej poezji. Jestem szczególnie zauroczona barwnym tulipanem.Wielkie dzięki za artykuł. Czekam na zdjęcia kwiatów z ogrodów naszych czytelników i czytelniczek.

  Odpowiedz
  • Jolanta Falkowska

   11 maja 2015 at 20:06

   Dokładnie o to chodzi, aby przesyłać nam zdjęcia swoich roślin,
   one na pewno są piękne i czekają, aby je pokazać światu.

   Odpowiedz
 2. Stenia Romanowicz

  10 maja 2015 at 10:21

  Jak zwykle, z przyjemnością czytam Twoje artykuły, które nie tylko pokazują piękno otaczającego nas świata. Przywołują piękne wspomnienia i skłaniają do patrzenia w inną, tę barwniejszą stronę. Inspirują … ale gdzieś mi się zapodziało ” lekkie pióro”. Zdjęcia roślin w moim ogródku przed chwilą zrobiłam i jak znajdzie się pióro – pokażę.

  Odpowiedz
  • Jolanta Falkowska

   11 maja 2015 at 20:03

   Steniu koniecznie pokaż swoje rośliny, są piękne, dorodne i w bajkowym otoczeniu.
   Byłam zauroczona Twoim ogrodem.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.