Komunikat Wschód Kultury: Inny Wymiar

Tegoroczny Wschód Kultury zakończy w Białymstoku festiwal Inny Wymiar, który potrwa od 1 do 4 września.

Tematem przewodnim tegorocznego projektu Wschód Kultury jest Ukraina i rocznica wydarzeń na Majdanie – znajdzie on też odbicie w programie Innego Wymiaru. Każda edycja Festiwalu poświęcona jest innej narodowości, od wieków współtworzącej historię i kulturę regionu. Do tej pory byli to Tatarzy, Białorusini i Żydzi. Tym razem nie została wyróżniona jedna społeczność – przybliżone zostaną różne narodowości, związane z historią Białegostoku.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w wielu miejscach, m.in. w teatrach, galeriach sztuki, Akademii Teatralnej i Białostockim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. W programie znajdzie się ponad 30 wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, pokazów filmowych, warsztatów, instalacji i pokazów mody, podczas których zaprezentuje się ponad 200 artystów z siedmiu krajów. Inny Wymiar Muzyki to m.in.: koncerty Asian Dub Foundation i Neozbiljni Pesimisti, zespołu Dagadana i muzyków z Chin, Ukrainy oraz Polski, koncert oratoryjny „Różne języki – jedna muzyka”, koncert Nino Katamadze, okrzykniętej gruzińską „Janis Joplin”, koncert „Duality” Katarzyny Kadłubowskiej i Dominika Bukowskiego na marimbę i wibrafon oraz żydowskie pieśni miłosne w wykonaniu Oli Bilińskiej.

W ramach Innego Wymiaru Sztuki białostocka Galeria Arsenał pokaże aż cztery wystawy: „Kości się przemieszały” Nikity Kadana, „O marionetkach i ludziach” Cipriana Muresana, „Praktyki podporządkowania” Sergeya Shabohina oraz „Przezwyciężając chaos” Sergeya Kiryuschenko, Maxima Tyminko, Alexeia Luneva i Andreia Savitsky’ego. Inny Wymiar Teatru to premiery Teatru Papahema, Teatru Latarnia i Fundacji Klepisko, monodram „Ksenia” Teatru Czrevo, a także czytanie performatywne dramatu „Noc wilków” Ołeksandra Witera z muzyką Karbido i Zero-85. Z kolei Inny Wymiar Filmu zaprosi widzów na Kino Sąsiedzi, czyli film „Ludzie bez jutra” z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Patryka Zakrockiego i Sebastiana Wypycha oraz „Hollywood nad Dnieprem” w reżyserii Olega Chorny’ego. W programie także Inny Wymiar Mody i Inny Wymiar Społeczności.

Wschód Kultury to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowane jest przez Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. W tym roku jest realizowane po raz czwarty. Projekt stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej.

W 2016 roku na trzy festiwale Wschodu Kultury do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku zaproszonych zostało 550 artystów z 19 krajów, podczas trzech festiwali odbędzie się 140 wydarzeń kulturalnych. Udział we wszystkich wydarzeniach pod szyldem Wschodu Kultury jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu NCK Kultura Dostępna.

Więcej o projekcie: www.wschodkultury.eu


Źródło: Galeria Arsenał

Więcej o projekcie na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.