Jedna instytucja, dwie siedziby

Od stycznia 2017 Białostocki Ośrodek Kultury swoją działalność prowadzi w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, gdzie mieści się kino Forum i klub Fama, oraz przy ul. Warszawskiej 19 (dotychczasowa siedziba CLZ).

Co się zmieniło?
Powstał nowy regulamin organizacyjny oraz struktura BOK-u. Dwa nowe działy to: Dział Programowo-Edukacyjny (kierownik: Elżbieta Puczyńska) oraz Dział Promocji i Mediów (kierownik: Justyna Żamojda), pozostałe działy to: Księgowy (kierownik: Anna Minko), Filmowy (kierownik: Maciej Rant), Administracyjny (kierownik: Joanna Organek) i Techniczny (kierownik: Bartosz Kuczyński).

Co pozostaje bez zmian?
Struktura Białostockiego Ośrodka Kultury zmieniła się, ale jego działalność statutowa będzie opierać się na dotychczasowych doświadczeniach zarówno BOK-u, jak i CLZ, co oznacza, że wszystkie cykliczne oraz pozostałe wydarzenia odbędą się zgodnie z planem.

Pod patronatem UNESCO
W 2017 roku przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, UNESCO objęło swoim patronatem wydarzenia związane z jej obchodami. Białostocki Ośrodek Kultury planuje szereg wydarzeń związanych z Ludwikiem Zamenhofem. Dzięki współpracy z Białostockim Stowarzyszeniem Esperantystów, w maju odbędzie się kongres, w ramach którego będą miały miejsce prelekcje, warsztaty i pokazy filmów w języku esperanto.

Planowane są także warsztaty filmowe i plastyczne, które poprowadzą twórcy i artyści związani z Białymstokiem, kolejna wersja gry miejskiej, test wiedzy o twórcy esperanto, inscenizacje, spektakle, przeglądy filmowe i wydawnictwa. Wszystkie te działania związane będą z Ludwikiem Zamenhofem i językiem esperanto.

Projekty CLZ „w podróży”
Od 15 lutego, w Muzeum Marka Chagalla w Witebsku na Białorusi można będzie zobaczyć wystawę Portret potrójny – efekt projektu zrealizowanego w 2015 roku w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Wystawa będzie czynna do 30 marca.

Na warsztaty Budujemy wieżę marzeń dla grup zorganizowanych i rodzin z dziećmi zapraszamy od 21 do 24 lutego do warszawskiej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Ludwik animowany – film, który powstał podczas ubiegłorocznych warsztatów dla dzieci (prowadzenie: Elwira Małyszko), zobaczą nasi rodacy w Domu Polskim w Mohylewie na Białorusi. Dom Polski od ponad 20 lat prowadzi działalność w zakresie upowszechniania języka polskiego i kultury polskiej.

Co słychać przy Legionowej 5?
Polecamy nasze najbliższe wydarzenia: premiery filmowe (Elle, To tylko koniec świata, Milczenie i Moonlight), koncerty (Sarakina, Deep i Zdrowa Woda, Kasa Chorych & Goście, Marek Dyjak, Big Daddy Wilson Trio), Kino Dzieci w niedzielne południa (Zestaw filmów krótkich: kim jestem?, Wielka wyprawa Molly, Nazywam się Cukinia), pokazy w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2017, spotkania Białostockiej Kawiarni Językowej, Trójząb kabaretowy, Filmowe Walentynki, Ciekawi Świata, pokazy krótkometrażowych animacji i fabuł nominowanych do Oscara, festiwal kultury niezależnej Underground/Independent, Tydzień Kina Hiszpańskiego i wiele innych. Zapraszamy też do udziału w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku, który odbędzie się 19 lutego w sali Forum.

Wydarzenia w Białostockim Ośrodku Kultury w lutym 2017

Premiery w kinie Forum:
10 lutego:
„Elle” – francuski kandydat do Oscara z Isabelle Huppert w głównej roli, za którą aktorka otrzymała Złoty Glob i za nią nominowana do Oscara.
„To tylko koniec świata” – film kultowego reżysera Xaviera Dolana, z gwiazdorską obsadą (V. Cassel, M. Cotillard). Grand Prix festiwalu w Cannes!
17 lutego:
„Milczenie” inspirowana autentycznymi wydarzeniami epicka produkcja Martina Scorsese, ukazujące zderzenie dwóch cywilizacji i religii. Nominacja do Oscara 2017 za najlepsze zdjęcia.
24 lutego:
„Moonlight” – obsypana nagrodami (w tym Złotym Globem!) kronika życia młodego Afroamerykanina – od dzieciństwa do dorosłości. Film ma 8 nominacji do tegorocznych Oscarów.


cały luty
wystawa stała: Białystok Młodego Zamenhofa – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

do 26 lutego
wystawa: Portrety Żyda Niemalowanego / wizerunki wybitnych Żydów II połowy XIX wieku w XIX-wiecznej prasie ilustrowanej – Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19

8-9 lutego
Ostatnie seanse w ramach 10. Sputnika nad Polską (kino Forum):
8 lutego, godz. 20:15 – Światła wielkiej wsi, reż. Ilja Uczitel, Rosja 2016, 81’
9 lutego, 20:15 – Mnich i Demon, reż. Nikołaj Dostal, Rosja 2016, 114’

10 lutego
godz. 20.00 – Koncert: Sarakina – klub Fama, bilet: 25 zł/30 zł
Polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna, łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music zagra utwory, przygotowywane na nową płytę. W drugiej części koncertu planowane są standardowe bułgarskie tańce.

12 lutego
godz. 12.00 – Kino dzieci – kino Forum
Dzieci zobaczą „Zestaw filmów krótkich: kim jestem?”. Czas trwania pokazu: 51 min. Kategoria wiekowa: 4+

12 lutego
godz. 20.00 – T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2017: Ostatnie dni miasta – kino Forum, bilet 14 zł/12 zł
Khalid pracuje nad filmem, który ma oddać ducha czasu i puls rodzinnego Kairu, gdy stary świat sypie się i kruszy. Na myśl o więzi z miastem nie opuszcza go elegijny ton, przeczucie końca przenika wszystkie jego działania…

13 lutego
godz. 18.30 – ŻUBROFFKA prezentuje: nagrodzone filmy edycji 2016 cz. I – kino Forum
Pokaz pierwszej części nagrodzonych filmów podczas ubiegłorocznej, XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

godz. 18.00 – Białostocka Kawiarnia Językowa – klub Fama
Kolejne spotkanie będące okazją do poznania nowych przyjaciół i podszlifowania języka obcego.

14 lutego
godz. 18.15 – Filmowe Walentynki: Planetarium – kino Forum
Przedpremierowy pokaz dramatu/romansu z Natalie Portman i Lily-Rose Depp, intrygującej opowieści o medium, utrzymanej w klimacie lat 30. XX wieku, będącej mieszanką delikatności „Amelii” i zmysłowości reklam Chanel.

18 lutego
godz. 20.00 – Koncert: Zdrowa Woda, Deep – klub Fama, bilet: 25 zł/30 zł
Piąte urodziny bluesowego zespołu Deep, który do wspólnego muzycznego świętowania zaprosił kultowy w środowisku bluesowym zespół Zdrowa Woda.

19 lutego
godz. 17.00 – Test Wiedzy o Historii Białegostoku – kino Forum
W drugiej edycji Testu uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą m.in. o Ludwiku Zamenhofie i Józefie Piłsudskim, a na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 3 tys. zł za pierwsze miejsce, 2 tys. zł za drugie, 1 tys. zł za trzecie.

21 lutego
godz. 18.00 – 31. Trójząb Kabaretowy – klub Fama, 15 zł/20 zł
Kolejne spotkanie kabaretowe, podczas którego widzów rozśmieszą artyści z Białegostoku i z Polski.

22 lutego
godz. 10.00 – Miejski Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów SENIORADA 2017 – kino Forum
Podczas SENIORADY wystąpią chóry, zespoły wokalno-instrumentalne, kabarety, grupy taneczne (w tym tańca integracyjnego i tańca flamenco), soliści, zespoły folklorystyczne – głównie z Białegostoku, ale także z Supraśla, Dobrzyniewa, Wasilkowa i innych.

godz. 20.00 – T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2017: Cmentarz wspaniałości – kino Forum
Inspiracją dla historii mógł być incydent sprzed kilku lat, kiedy w niejasnych okolicznościach 40 żołnierzy musiało przejść kwarantannę w szpitalu na północy Tajlandii. Reżyser, posługując się metaforami, opowiada o sytuacji w swoim kraju: o politycznej zawierusze, zamachach stanu, przemocy i wywołanym protestami paraliżu rządu. To nie tylko alegoria polityczna, ale także podróż do lat dzieciństwa i rodzinnej wioski reżysera.

23 lutego
godz. 18.15 – DKF Wysokich Obcasów: Mr Gaga – kino Forum
Najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu „Piny” i zarazem laureat wielu nagród na międzynarodowych festiwalach.

26 lutego
godz. 12.00 – Kino dzieci: Wielka wyprawa Molly – kino Forum
Pełnometrażowy film o przygodach rodziny państwa Potworów – Mamy, Taty, małej Molly i jej przyjaciela Edisona – bohaterów animowanego serialu o tym samym tytule. Film dla dzieci w wieku 4+ (czas trwania: 70 min).

godz. 16.00 – Podlaska Akademia Kultury: Szczęście świata – pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Michałem Rosą – kino Forum
Pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców kamienicy na Śląsku: pięknej Róży, zauroczonych nią mężczyzn i zazdrosnych o jej wdzięki kobiet. W obsadzie produkcji znalazły się topowe nazwiska polskiego kina, m.in.: Karolina Gruszka, Agata Kulesza i Krzysztof Stroiński.

27 lutego
godz. 18.00 – Białostocka Kawiarnia Językowa – klub Fama
Niepowtarzalna okazja, by poznać nowych przyjaciół i podszlifować język obcy.

godz. 18.30 – Oscar Nominated Shorts: Animacje – kino Forum
Krótkie animacje, które w tym roku zostały wytypowane do wyścigu o najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie filmu.

28 lutego
godz. 18.00 – Ciekawi Świata: Stasia Budzisz – wyprawa do Gruzji – klub Fama

Więcej informacji:
www.bok.bialystok.pl
www.centrumzamenhofa.pl


na podstawie informacji prasowej z Białostockiego Ośrodka Kultury

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.