Jak na co dzień funkcjonują spółdzielnie

Radośnie, kolorowo i rodzinnie. Tak prezentował się w sobotę 18 czerwca 2016r. IV Wojewódzki Festyn Spółdzielczy w Białymstoku. Na placu przed Teatrem Dramatycznym zaprezentowało się kilkanaście spółdzielni z naszego regionu.

IV Wojewódzki Festyn Spółdzielczy był propozycją dla wszystkich, których interesuje działalność spółdzielni mieszkaniowych, finansowych, produkcyjnych czy usługowych. To też impreza plenerowa, która oprócz stoisk z ofertą prezentowaną przez wystawców była też doskonałą okazją do zabawy dla całych rodzin (dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy dla najmłodszych), poprzez konkursy i gry dla nieco starszych uczestników festynu.

Na scenie w różnorodnym programie artystycznym prezentowały się zespoły z klubów osiedlowych, działających przy spółdzielniach mieszkaniowych naszego regionu. Występ maluchów z grupy tanecznej Smyk z klubu “Relaks” zachwycił ciekawą choreografią i co najważniejsze całkowitym brakiem tremy u małych tancerzy. Taniec nowoczesny prezentowały nieco starsze grupy taneczne. Zespół Rosa Tardia przedstawił przepiękny układ tańców flamenco reprezentując klub “Kalina”, a chór seniorów Ismena z “Zenitu” swoim repertuarem przeniósł starszych słuchaczy w czasy ich młodości.

Organizatorzy festynu zapraszali na degustację swoich wyrobów. Można było spróbować napoi ze spółdzielni Krynka czy wypieków ze spółdzielczych piekarni Białegostoku, Bielska Podlaskiego czy Siemiatycz. Spółdzielnia Lekarska Eskulap oferowała bezpłatne badania.

Sobotni festyn był także okazją aby dowiedzieć się, jakie są najważniejsze założenia spółdzielczości, istniejącej w Polsce od 200 lat. Pierwsze inicjatywy i ruchy spółdzielcze sięgają czasów zaborów. Były początkiem edukacji i zrzeszania się chłopów w grupy producenckie wyrobów rolnych i rzemiosła.

Obecnie spółdzielnie to instytucje zajmujące się szeregiem dziedzin najbliższych naszemu życiu, poczynając od spółdzielni mieszkaniowych, produkcyjnych, usługowych poprzez banki spółdzielcze, spółdzielnie socjalne na spółdzielniach lekarskich kończąc.

Organizatorem festynu prezentującego dorobek spółdzielczości z naszego regionu było Stowarzyszenie, Kreatywne Podlasie, Związek Lustracyjny-Składnica Akt w Białymstoku oraz Spółdzielczy Regionalny Związek Rewizyjny w Białymstoku.

2 odpowiedzi na "Jak na co dzień funkcjonują spółdzielnie"

Dodaj komentarz
 1. LP

  25 czerwca 2016 at 09:34

  Odniosłam wrażenie, że w tym roku stoisk, prezentujących dorobek spółdzielców było mniej.
  Jednak atmosfera pikniku była wesoła.Krysiu dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Krystyna

  25 czerwca 2016 at 12:49

  Masz rację Lilu, ja też nie spotkałam stoisk znanych spółdzielni sprzed roku a szkoda. Cieszę się jednak , że nadal spółdzielnie istnieją i to z niemałym dorobkiem. Media też niewiele uwagi poświęciły festynowi a przecież była to świetna impreza plenerowa, która uczyła i bawiła zarazem. Pozdrawiam wszystkich czytelników naszego portalu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.