Integracja dzięki “Aktywizacji“

Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, Oddział Aktywizacja w Białymstoku realizuje projekt Seniorzy w działaniu finansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej osób starszych na lata 2014 – 2020.

Podlaski Oddział Fundacji Aktywizacja działa od 2009 roku. Podstawowym celem ich działalności jest uaktywnienie osób niepełnosprawnych, poprzez szkolenia, seminaria, pośredniczeniu w znalezieniu pracy, organizację warsztatów i prowadzenie doradztwa indywidualnego.

Od września Fundacja realizuje projekt Seniorzy w działaniu, w którym uczestniczą seniorzy w wieku 60+, z czego minimum 50 procent musiało posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Projekt podzielono na trzy moduły: edukację, aktywność fizyczną i zdrowie. Każdy moduł ma cztery szkolenia tematyczne.

W pierwszym module, edukacyjnym, są sześćdziesięciogodzinne zajęcia z obsługi komputera, e-usługi, nauka języka angielskiego, fotografii i obróbki zdjęć. W drugim module obejmującym aktywność fizyczną, są 40-godzinne zajęcia z tańca, nordic walking, fitness i rękodzieło. Trzeci obejmuje 20-godzinne szkolenie z zakresu zdrowego odżywiania, warsztaty usprawniające, pierwszą pomoc oraz pielęgnację ciała.

Poza wymienionymi modułami projekt zakłada wspólne wyjścia do kina, teatru, muzeum lub opery oraz wyjazd integracyjny. Na zakończenie projektu przewidziane są warsztaty w formie World Cafe oraz prezentacja filmu z materiałów przygotowanych przez uczestników projektu przy wspólnym obiedzie.

Uczestnikom projektu Fundacja zorganizowała wspólny wyjazd integracyjny z grupą seniorów z Korycina. Uczestniczyłam w nim z moją redakcyjną koleżanką Elżbietą.

Był chłodny październikowy poranek, ale z dobrymi humorami wyruszyliśmy autokarem w dwugodzinną podróż. Naszym przewodnikiem był Krzysztof Jakubowski. Jechaliśmy przez Narew i Hajnówkę do Białowieży. Po drodze mijaliśmy piękną  podlaską  miejscowość Trześciankę, która wraz z sąsiadującymi z nią wsiami: Soce, Puchły i Dawidowicze nazywane są “Krainą otwartych okiennic”. Charakteryzują je  kunsztowne zdobienia okien, węgłów domów i ganków. Przeważają, kolorowe drewniane domy, usytuowane na wąskich, długich działkach. Ustawione szczytem do drogi. Największą budowlą we wsi Trześcianka jest drewniana cerkiew św. Michała Archanioła z 1835 roku.

Po przybyciu do Białowieży rozpoczęliśmy zwiedzanie Rezerwatu Żubrów, który jest ścieżką edukacyjną Białowieskiego Parku Narodowego. Przeszliśmy wyznaczoną ścieżką, gdzie po obu stronach rozmieszczone są wybiegi dla zwierząt. Pierwsze spotkanie było z żubrzą rodziną. Po drugiej stronie ścieżki obejrzeliśmy żubronie, krzyżówkę żubra i krowy. W Białowieży eksperymentalną hodowlę tego zwierzęcia rozpoczęto w 1958 roku. Dalej w zagrodzie stała dumna łosza, jakby pozowała do zdjęcia. W następnych: śpiące dziki, stado koników polskich. Dalej stało duże stado saren. Udało się nam zobaczyć płochliwego rysia. Przewodnik naszej wycieczki – pan Krzysztof powiedział, że zdarza się to bardzo rzadko. W ostatniej, wysokiej, metalowej zagrodzie krążył poirytowany wilk. Obok rezerwatu można było zaopatrzyć się w miód z pobliskich pasiek, a także inne regionalne pamiątki.

Po wyjściu z rezerwatu czekało na nas sześć dorożek. Część grupy poszła zwiedzać muzeum, a część wsiadła do dorożek, na godzinną przejażdżkę po Białowieży. Potem wymieniliśmy się.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych. Prezentuje w sposób innowacyjny i atrakcyjny zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii i botaniki. Można tam posłuchać odgłosów ptaków i ssaków. Z wieży widokowej obejrzeć jesienną panoramę miasta i okolic.

Na zakończenie pojechaliśmy do wsi Topiło. Tam czekał na nas gorący bigos, kawa, herbata, napoje i kiełbaski do upieczenia przy rozpalonym ognisku. Były wspólne zdjęcia i śpiewy. Atmosfera była znakomita. Do domu wróciliśmy późnym wieczorem w dobrym nastroju.

Wszystkie moduły projektu były ciekawe, prowadzący dostosowywali zajęcia do możliwości uczestników, wiele się nauczyliśmy, mieliśmy też okazję poznać się nawzajem.

Dziękujemy Fundacji Aktywizacja za projekt skierowany do seniorów i czekamy na następne. Bardzo przydatny okazał się moduł zdrowie, szczególnie zajęcia z rehabilitantem, których dotąd nie było w projektach.

2 odpowiedzi na "Integracja dzięki “Aktywizacji“"

Dodaj komentarz
 1. zygtar

  24 listopada 2016 at 02:23

  Fajne macie wyprawy. Kiedys te tereny chcialbym zobaczyc z wysokosci siedzenia motocykla.

  Odpowiedz
  • LP

   25 grudnia 2016 at 16:03

   Zapraszamy w następnym roku.pozdrawiam

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.