Inauguracyjny koncert „GLORIA”

Jubileuszowy X Europejski Festiwal Muzyki “GLORIA” rozpoczął się 5.08.2016 r. w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.

Wybrałam się na sztukę operową “Cosi fan tutte” (tak czynią wszystkie czyli szkoła kochanków) – Wolfganga Amadeusza Mozarta pod dyrekcją Aleksandra Teligi i Haliny Teligi.

W rolach głównych wystąpili absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Pięknymi, operowymi głosami cieszyli nas: Justyna Wieruszewska Biniek, Paulina Malinowska, Paweł Cichoński, Maciej Falkiewicz, Adam Bańkowski, Małgorzata Piotrowska, Natalia Jarosiewicz.

Akcja opery rozgrywała się w Neapolu w XVIII wieku, opowiadała o dwóch młodych oficerach Guglielmo i Fiorrado, którzy podziwiali: urodę, wdzięk i cnotę dwóch sióstr Fiordirigi i Dorabelli. Ich starszy kolega Don Alfonso kpił z ich zapału twierdząc, że na kobiecą wierność nie można liczyć. Zaproponował zakład aby młodzieńcy wystawili swe narzeczone na próbę. Obaj pewni uczuć swych narzeczonych przyjęli zakład. Don Alfonso przystąpił do wprowadzenia w życie zamierzonego planu, zawiadomił, że ich narzeczeni stawili się do wojska i wyruszyli na wojnę. Dziewczęta były zrozpaczone i tęskniły do swych ukochanych.

Narzeczeni przebrali się za bogatych Albańczyków, których Don Alfonso przyprowadził do domu ukochanych aby wypróbować ich wierność. Dziewczęta nie uległy pokusie! Egzotyczni goście zrozpaczeni ich nieczułością zażyli truciznę. Służąca Despina, przebrana za lekarza, za pomocą czarodziejskich sztuczek przywróciła samobójców do życia. Do całkowitego wyzdrowienia, potrzebny był jeszcze pocałunek. Siostry ulegają w końcu miłosnym zaklęciom, egzotycznych przybyszy. Przebrani narzeczeni byli zrozpaczeni niewiernością swych kobiet bowiem cosi fan tutte – tak czynią wszystkie! Ale wszystko skończyło się szczęśliwie – czyli wyrozumiałością i wkrótce – zaślubinami.

Z mego punktu widzenia sztuka operowa była świetnie aktorsko zagrana i zaśpiewana bardzo profesjonalnie! Białystok kształci naprawdę wspaniałe talenty, można powiedzieć światowe!

Warto tam było być! Brawom – na stojąco – nie było końca!


Artykuł powstał w ramach patronatu medialnego senior.białystok.pl nad X Europejskim Festiwalem Muzycznym “ GLORIA“
gloria_1_senior_bialystok

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.