Grób z polarnym niedźwiedziem

W mroźny niedzielny poranek wybrałam się na spacer z przewodnikiem po Nowym Mieście. 17 stycznia 2016 o godz 10:00 spotkaliśmy się z przewodnikiem Danielem Paczkowskim na pętli autobusu nr 6, na ul. Octowej/Bażantarnia na spacer pt. „Dzielnice Białegostoku – Nowe Miasto”.

Na starcie przewodnik pokazał nam mapę Białegostoku z 1772 r. i omówił ówczesny układ przestrzenny miasta. Przedstawił historię dzielnicy Nowe Miasto, etapy jej tworzenia. Ruszyliśmy ulicą Octową w kierunku ulicy Składowej. Po przekroczeniu ulicy weszliśmy na teren Rodzinnego ogrodu działkowego im. Gen. Zygmunta Berlinga. W ogrodzie przewodnik opowiadał o przyrodzie, ciekach wodnych i stawach dzielnicy Nowe miasto. Z ogrodu wyszliśmy na ulicę Bema, dochodząc do ul.Pogodnej zobaczyliśmy kościół NMP Matki Kościoła. Autorem projektu tego kościoła był Andrzej Chwalibóg, budowę rozpoczęto w 1990 r.

Kościół jest dwupoziomowy, na rzucie wachlarzowo-podłużnym. Masywna bryła kościoła dominuje w architekturze osiedla. Minęliśmy kościół idąc ul. Dzielną w kierunku ul. Zachodniej. Dalej poszliśmy ul. Wspólną do skrzyżowania z ul. Kazimierz Pułaskiego. Tu przewodnik zakończył nasze zwiedzanie zaskakującą opowieścią. Otóż w tej części Nowego Miasta w roku 2012, podczas prac ziemnych natrafiono na grób kobiety pochowanej w trumnie z różańcem w kieszeni i figurą niedźwiedzia pod głową. Do dzisiaj mimo starań archeologów nie udało się zidentyfikować kobiety z Nowego Miasta. Ponowny pochówek jako NN odbył się na cmentarzu w Karakulach. W odkrytym grobie znaleziono też sowiecką kopiejkę z 1939r, miedziany medalik, złotą obrączkę z wygrawerowanymi inicjałami I.L., posrebrzany miedziany pierścionek z akwamarynem, szklany wazon wykonany w hucie Hortensja. Najdziwniejszym przedmiotem znalezionym w tym grobie był jednak biały miś, 30 centymetrowa alabastrowa rzeźba polarnego niedźwiedzia stojącego na skale, pochylonego jakby nad wodą.

Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku oraz Klub Przewodników Turystycznych przy RO PTTK proponują sobotnio-niedzielne spacery z przewodnikami turystycznymi po naszym mieście. Spacery tematyczne odbywają się raz w miesiącu do kwietnia 2016 r. Udział w każdym odcinku akcji kosztuje symboliczne 2 zł/os. – bilety sprzedają przewodnicy na miejscu spotkania. Serdecznie zapraszamy!

Terminy i tematy spacerów:

13.02.2016 „Filmowy Białystok”

20.03.2016 „Dzielnice Białegostoku – Skorupy”

16.04.2016 „Cmentarz żydowski przy ul. Wschodniej”

Szczegóły dotyczące miejsca spotkania z przewodnikami znajdziecie państwo na stronie www.bialystok.pttk.pl.

Zachęcam do korzystania z tej oferty PTTK.

Do zobaczenia!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.