Gra o budżet

10 października w Uniwersyteckim Centrum Kultury na Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku przy ul Ciołkowskiego 1 grupa aktywistów naszego miasta, zadeklarowała swój udział w niecodziennej grze.

„Gra o budżet” trafiła na nasz grunt dzięki pośrednictwu i zaangażowaniu Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, a także wsparciu Miasta Białystok. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali mieszkańcy miasta, liderzy lokalni, autorzy projektów złożonych do Budżetu Obywatelskiego – osoby w każdym wieku począwszy od gimnazjalistów, na seniorach kończąc.

Do symulacyjnej Gry o budżet zgłosiłam swój akces i mimo kapryśnej, deszczowej pogody chciałam być jej uczestnikiem. Niezwykle ważny jest dla mnie, jak dla większości białostoczan, budżet obywatelski i los przyjętych do głosowania projektów miejskich.

Stawiłam się punktualnie, podobnie jak dwie moje redakcyjne koleżanki Krystyna Cylwik i Jolanta Dzienis. Trafiłam do sympatycznej, elokwentnej grupy z moderatorem Andrzejem Świetlikowskim. Każda z czterech grup liczyła po 8 osób. W przebieg i reguły gry wtajemniczała nas prowadząca spotkanie Wiceprezeska Zarządu Fundacji SocLab -Agnieszka Maszkowska.

Na stolikach czekały przygotowane materiały, a więc mapa naszego miasta, listy 25 autentycznych projektów miejskich z opisami dla każdego uczestnika, instrukcje dla graczy, kalkulator. Każdy z nas otrzymał w kopercie, specjalną na tę okazję walutę, ogółem każdy stolik miał do dyspozycji około 4 mln. śledzi białostockich.

Gra składała się z pięciu rund, trwających w sumie 60 minut. Zapoznawaliśmy się, z projektami, dyskutowaliśmy, które z nich są najlepsze dla mieszkańców. Bazując na tej wiedzy i trzymając się przy tym reguł gry, staraliśmy się poważnie podchodzić do podejmowanych decyzji. Inwestowaliśmy posiadane pieniądze w wybrane projekty, idąc za głosem serca, ale i rozsądku. Finansując wybrane projekty staraliśmy się działać mądrze i gospodarnie. Z ust gracza w wieku senioralnym popłynęła w kierunku uczestników gry pochwała, iżby mogli się na nas wzorować rajcowie miejscy.

Gdy na ekranie wyświetlił się „Time up”, wiedzieliśmy, że przyszedł czas na podsumowanie. Moderatorzy bazując na wypełnionym przez nas formularzu zdali relację prowadzącej spotkanie – Agnieszce Maszkowskiej i tak powstał ranking projektów.

Największym poparciem cieszyły się projekty ogólnomiejskie: Sprytne ławki w Białymstoku – nr 6, Budowa punktów ratowniczych na terenie miasta Białystok – nr 11, Siłownia pod chmurką w Parku Planty – nr 22 i Parametryczny Białystok – nr 25. Realizację tych projektów poparło 100 procent dyskutujących grup.

Aż 75 procent poparcia uzyskały projekty: Centrum szkoleń pierwszej pomocy i bezpieczeństwa – nr 2, Instalacja upamiętniająca Wiktora Wołkowa – nr 12 i Białostocki Park Sztuki – Przestrzeń wystawienniczo-rekreacyjna – nr 15.

Połowa grup wybrała również projekty: Remont nawierzchni na alejce odchodzącej od Bulwarów Blicharskiego – nr 7, Festiwal Piłki Ręcznej Miasta Białystok – nr 16, Uzupełnienie przejazdów rowerowych na 4 skrzyżowaniach – nr 18, Młodzieżowy Plac Zabaw przy ulicy Pogodnej – nr 20 i Park przy ulicy Szkolnej – zielone miejsce wypoczynku – nr 23.

Uczestnicy GRY O BUDŻET dzięki uprzejmości Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, sieci kin Helios i portalowi Wschodzący Białystok nagrodzeni zostali w drodze losowania różnorodnymi upominkami.

Wkrótce przekonamy się, w jakim stopniu podjęte w trakcie gorących dyskusji decyzje pokryją się z wynikami ogólnomiejskiego głosowania. Tak czy owak, by mieć wpływ na to co dzieje się w mieście trzeba być aktywnym białostoczaninem.

GRAMY O BUDŻET to dostosowana do realiów białostockiego Budżetu Obywatelskiego wersja Gry o Budżet- innowacyjnego narzędzia edukacji, konsultacji i aktywizacji obywatelskiej. Powstała z inspiracji Budget Games, której amerykański pierwowzór z roku 2011 pomaga mieszkańcom i władzom San Jose w dyskusji na temat budżetu miasta. Jej polska wersja, zaadoptowana do naszych realiów ma na celu zwiększenie poczucia współodpowiedzialności mieszkańców za finanse miasta.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.