Gala konkursu SREBRO NIE ZŁOTO za nami

I miejsce w Konkursie literackim SREBRO NIE ZŁOTO zdobyła Irena Słomińska; w jej imieniu nagrodę odebrał mąż Kazimierz Słomiński, który sam został również wyróżniony przez kapitułę. Gala konkursu (9.12.2016 r.) w wypełnionej po brzegi sali Książnicy Podlaskiej uświadomiła wszystkim obecnym, że literatura i twórczość może ludzi łączyć, a nawet jednoczyć. Bez względu na wiek. Gala pokazała także wartość partnerstwa – wzajemnego wspierania się organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i twórców amatorów oraz samorządu Województwa Podlaskiego i jego instytucji, a także Miasta Białegostoku.

Atmosfera gali była szczególna i wzruszająca. Na uroczystość zjechali piszący seniorzy z różnych części regionu, a nawet Polski. Wśród nich na przykład Jadwiga Solińska z Wąsosza, ubiegłoroczna laureatka nagrody marszałka województwa w dziedzinie kultury, bohaterka filmu, który był zaprezentowany podczas gali i… jak się okazało również uczestniczka konkursu Srebro nie Złoto, w którym zdobyła wyróżnienie Redakcji Senior Białystok, inicjatora i głównego organizatora konkursu.

Uroczystą galę prowadzili Elżbieta Urban z Redakcji Senior Białystok i Grzegorz Kowalski z Książnicy Podlaskiej. Helena Marcinkiewicz reprezentująca Marszałka Województwa Podlaskiego, główny specjalista w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP podkreśliła wielką wartość aktywności twórczej piszących seniorów i znaczenie tej twórczości dla kultury województwa podlaskiego. Urszula Mirończuk, rzecznik Prezydenta Miasta Białegostoku i Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UM w Białymstoku nazwała seniorów „współtwórcami magicznego Białegostoku” i wyraziła nadzieję na ich aktywność w związku z Białostocką Radą Seniorów, do której wybory właśnie ruszyły. Okazuje się, że seniorzy – szczególnie piszący – są aktywni cyfrowo, stąd wyjątkowy pomysł na nagrody w postaci czytników elektronicznych ufundowane przez Książnicę Podlaską im. Ł. Górnickiego w Białymstoku i wręczone laureatom przez dyrektor Jolantę Gadek.

Anna Skorko, prezes Stowarzyszenia Akademia plus 50 z pomocą felietonu Stefanii Grodzieńskiej rozprawiła się ze stereotypem starości. Jednocześnie podkreśliła młodzieńczą energię i pasję tworzenia senirów uczestniczących w konkursie SREBRO NIE ZŁOTO.

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem Doroty Sokołowskiej, dziennikarki Polskiego Radia Białystok i autorki książek dokonała wyboru 10 prac konkursowych II edycji Konkursu Literackiego SREBRO NIE ZŁOTO. W kapitule konkursu zasiedli: Dorota Sokołowska z z Radia Białystok, Grzegorz Kowalski z Książnicy Podlaskiej, Dominik Sołowiej, krytyk literacki, dziennikarz, wydawca, Bożena Bednarek ze Stowarzyszenia Szukamy Polski, redaktor naczelna senior.bialystok.pl oraz Jolanta Falkowska, sekretarz Kapituły z Redakcji Senior Białystok.

Jolanta Falkowska przedstawiła dane statystyczne odnośnie konkursu.
Do konkursu wpłynęło 55 prac w tym: 39 wierszy, 10 opowiadań, 1 pamiętnik, 3 humoreski i 2 bajki. Są to prace z Białegostoku (31), z województwa podlaskiego i innych części Polski. (24). Ciekawostką jest fakt, że 25,8% uczestników konkursu to mężczyźni.

Na gali było kolorowo, czasem refleksyjne, czasem wesoło, na pewno można też mówić o wspaniałej integracji uczestników gali.

Nagrodzone utwory recytowali: Dorota Sokołowska, Dominik Sołowiej i Bożena Bednarek.

Efekt synergii uzupełniał delikatny podkład muzyczny na gitarze w wykonaniu młodego, zdolnego artysty z Augustowa – Damiana Jakuba Markowskiego. Na zakończenie usłyszeliśmy w jego wykonaniu mini recital pieśni Włodzimierza Wysockiego, Był też piękny występ taneczny zespołu „Rosa Tardia” pod kierunkiem Doroty Frasunkiewicz. Tam w kolejnej roli mogliśmy podziwiać m.in. prowadzącą galę Elżbietę Urban.

Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy film Stowarzyszenia Szukamy Polski „Jadwiga Solińska. Zapisane piórem i pamięcią”. Złożyliśmy też sobie nawzajem życzenia świąteczne i noworoczne.

Ze zwyciężczynią konkursu SREBRO NIE ZŁOTO – Irenę Słomińską – będziemy mieli okazję spotkać się na jednej ze styczniowych Sród Literackich organizowanych przez Książnicę Podlaską. To nagroda specjalna ogłoszona przez dyrektor Książnicy – Jolantę Gadek.

Wyniki konkursu II edycji SREBRO NIE ZŁOTO (kliknij tutaj).

3 odpowiedzi na "Gala konkursu SREBRO NIE ZŁOTO za nami"

Dodaj komentarz
 1. Karola

  10 grudnia 2016 at 19:44

  A ta pani, co recytowała taki dziwny wiersz, to jak się nazywała?

  Odpowiedz
  • elzbieta majewska

   12 grudnia 2016 at 11:47

   ta pani ktora recytowala dziwny wierszyk to Jolanta Dzienis – poetka. zresztą moja ulubiona

   Odpowiedz
 2. Jolanta MDzienis

  12 grudnia 2016 at 19:32

  Elżbieto, dziękuję!
  A Karoli wklejam tu ten „dziwny” wiersz, może stanie się bardziej zrozumiały 🙂
  Jabberwocky
  Lewis Caroll
  Tłumaczenie na polski:
  Dżabbersmok
  Maciej Słomczyński

  Było smaszno, a jaszmije smukwijne
  Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
  Peliczaple stały smutcholijne
  I zbłąkinie rykoświstąkały.

  Ach, Dżabbersmoka strzeż się, strzeż!
  Szponów jak kły i tnących szczęk!
  Drżyj, gdy nadpełga Banderzwierz
  Lub Dżubdżub ptakojęk!

  W dłoń ujął migbłystalny miecz,
  Za swym pogromnym wrogiem mknie…
  Stłumiwszy gniew, wśród Tumtum drzew
  W zadumie ukrył się.

  Gdy w czarsmutśleniu cichym stał,
  Płomiennooki Dżabbersmok
  Zagrzmudnił pośród srożnych skał,
  Sapgulcząc poprzez mrok!

  Raz-dwa! Raz-dwa! I ciach! I ciach!
  Miecz migbłystalny świstotnie!
  Łeb uciął mu, wziął i co tchu
  Galumfująco mknie.

  Cudobry mój; uściśnij mnie,
  Gdy Dżabbersmoka ściął twój cios!
  O wielny dniu! Kalej! Kalu!
  Śmieselił się rad w głos.

  Było smaszno, a jaszmije smukwijne
  Świdrokrętnie na zegwniku wężały,
  Peliczaple stały smutcholijne
  I zbłąkinie rykoświstąkały.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.