Fundacja Aktywizacja szansą dla aktywnych osób niepełnosprawnych

Fundacja AKTYWIZACJA kieruje swoją ofertę do pełnoletnich osób niepełnosprawnych do 67 roku życia. Pomaga im w przygotowaniu się do samodzielnego życia. Prowadzi swą działalność bezpłatnie.

Fundacja została powołana w 1990 roku pod nazwą FUNDACJA POMOCY MATEMATYKOM I INFORMATYKOM NIESPRAWNYM RUCHOWO. Działa na terenie całego kraju. W roku 2013 zmieniła nazwę na FUNDACJA AKTYWIZACJA. Jej oddział w Białymstoku istnieje od 2009 roku.

Pomaga osobom niepełnosprawnym w przygotowaniu się do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz poprawie aktualnej sytuacji życiowej, zwłaszcza w zakresie aktywności zawodowej. Osiąga to poprzez prowadzenie kursów dokształcających głównie z zakresu informatyki (obsługa komputerów), warsztatów aktywizacyjnych i psychospołecznych, oraz poprzez doradztwo zawodowe, prawne i psychologiczne. Fundacja zajmuje się też pośrednictwem pracy pozyskując oferty od pracodawców oraz dostosowując ofertę do potrzeb konkretnego kandydata, który jest objęty również opieką trenera pracy. Oferty pracy są dostępne na tablicy ogłoszeń umieszczonej na korytarzu i każdy może zapoznać się na jakie stanowiska aktualnie poszukiwani są kandydaci.

Osoba niepełnosprawna, która chce skorzystać z pomocy Fundacji powinna zgłosić się do jej siedziby z orzeczeniem o niepełnosprawności, wypełnić ankietę rejestracyjną dotyczącą wykształcenia, przebiegu zatrudnienia i posiadanych umiejętności. Następnie doradca zawodowy przeprowadzi rozmowę, aby ustalić indywidualny plan działania.

Doradztwo prawne w dzisiejszych czasach jest bardzo ważnym zadaniem. W Fundacji prowadzi je bezpłatnie dr Anna Drabarz. Zakres poradnictwa dotyczy spraw związanych z prawem pracy i ubezpieczeń społecznych, odwołań od decyzji ZUS czy komisji orzekających, spraw rodzinnych, majątkowych (spadki, zadłużenia, alimenty), pomoc w sporządzaniu pism urzędowych, w rozliczeniach podatkowych. Aby skorzystać z porady prawnej należy wstępnie umówić się telefonicznie dzwoniąc pod nr 509-662-672 w godz. 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku. Wskazane jest zabranie ze sobą dokumentów dotyczących sprawy.

Dr Anna Drabarz jest Regionalną Rzeczniczką Praw Osób Niepełnosprawnych. Jest to funkcja społeczna powstała w ramach monitoringu realizacji konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych prowadzonego przez Fundację. Przeprowadzono konsultacje społeczne z urzędnikami, organizacjami pozarządowymi i osobami niepełnosprawnymi. Zebrane materiały złożą się na raport ogólnopolski kierowany do Rzecznika Praw Obywatelskich RP. W sprawach dotyczących praw osób niepełnosprawnych Rzeczniczka przyjmuje we wtorki w godzinach 14:00 – 16:00 w siedzibie Fundacji przy ul. Legionowej 28.

Pani Anna jest sama osobą niepełnosprawną, niemniej jest pełna optymizmu i życzliwości. Wprawdzie głównie przyjmuje osoby niepełnosprawne, ale zachęca wszystkich, aby nie bać się pytać, chodzić i dociekać, gdyż wiedza prawna daje podstawę do świadomej oceny swojej sytuacji.

Ze swej strony chcę dodać, że korzystałam z kursów i warsztatów Fundacji i bardzo wysoko oceniam jej działalność. Najczęściej wita nas tam niezwykle miła Pani Joanna. Zajęcia są przygotowane i prowadzone profesjonalnie. Instruktorzy, trenerzy i doradcy są zawsze kompetentni, życzliwi, cierpliwi i wyrozumiali.

Zachęcam do współpracy z Fundacją. Wprawdzie wielu z nas ma już wypracowaną emeryturę, ale nie żyjemy w enklawie. Mamy dzieci, wnuki i inne osoby nam bliskie. Być może pomożemy im przekazując informację o możliwości skorzystania z pomocy Fundacji AKTYWIZACJA.

Aby dowiedzieć się więcej
– wejdź na stronę www.aktywizacja.org.pl i w zakładkę Białystok
– zadzwoń pod nr (85) 679-26-65 lub 509-662-672
– zajdź do siedziby Fundacji przy ul. Legionowej 28 (niebieski budynek), lok. 601 w Białymstoku

2 odpowiedzi na "Fundacja Aktywizacja szansą dla aktywnych osób niepełnosprawnych"

Dodaj komentarz
 1. Krystyna

  12 grudnia 2015 at 18:55

  Olu bardzo ciekawy artykuł. Zawiera bardzo dużo informacji o Fundacji. Myślę, że wiele osób skorzysta z tych wiadomości. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Jolanta Falkowska

  16 grudnia 2015 at 12:34

  Od kilku lat korzystam z ofert szkoleniowych, aktywizacyjnych i doradczych Fundacji Aktywizacji.
  Wysoko cenię życzliwość , wyrozumiałość i profesjonalizm pracowników Fundacji.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.