Fotografia i literatura o Podlasiu w Czytelni Słów

2 października 2015 roku Stowarzyszenie Szukamy Polski i Akademia plus 50 kolejny raz zorganizowały Czytelnię Słów, czyli spotkanie miłośników literatury. Tym razem była mowa nie tylko o literaturze, ale także można było obejrzeć piękne fotografie o Podlasiu. Gościem specjalnym była pani Anna Worowska – białostoczanka, biolog, fotografik przyrody, krajobrazu i zabytkowej architektury, autorka wielu wystaw i albumów*.

Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć przepiękne fotografie z albumu “Podlaskie Krainy”. Oglądaniu zdjęć towarzyszyła spokojna, melancholijna muzyka i ciepły głos pana Jana Leończuka.

Mogliśmy podziwiać między innym fotografie “Krainy Otwartych okiennic”, drewniane, zabytkowe świątynie prawosławne i katolickie w Narwi, Puchłach, Czarnej Białostockiej, Gródku oraz stare kapliczki, stojące przy drodze a często niezauważane przez ludzi. Nawet stare cmentarze pięknie pokazane, wywołały u oglądających zadumę nad przemijającym światem.

Mogliśmy podziwiać cudowne zdjęcia Skansenu i Muzeum Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Kopalnię kredy w Mielniku. Dużo miejsca poświęciła autorka fotografii Szlaku Rękodzieła Ludowego. Na Podlasiu żyje wielu zdolnych rzemieślników ludowych, którzy wyrabiają ceramikę, trudnią się kowalstwem artystycznym, tkaniem kolorowych narzut, makat, chodników. Najwięcej tych prac tworzą mieszkańcy Janowa, Czarnej Wsi Kościelnej.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja na temat wrażeń po obejrzeniu przepięknych zdjęć i prezentacja przyniesionych książek i albumów o Podlasiu. Czytano fragmenty wierszy: “Kościół św. Kazimierza w Białymstoku” Wiesława Kazaneckiego, “Do tego domu przychodzę tylko we śnie” Elżbiety Kozłowskiej Świątkowskiej. Wspominano Simonę Kossak, Ignacego Karpowicza i Felicję Nowak, Polkę żydowskiego pochodzenia, która w “Mojej gwieździe” opowiedziała o swoim życiu i dwóch ukochanych miastach – Warszawie i Białymstoku. Nie zabrakło też felietonów Wiesława Szymańskiego, czy twórczości Sokrata Janowicza.

Oglądaliśmy też pięknie wydane albumy o Podlasiu z komentarzem napisanym przez Jana Leończuka. A o to jego fragment zamieszczony w Albumie Podlasie Kresowa Kraina ze zdjęciami Tomasza i Grzegorza Kłosowskich Dom Wydawniczy Benkowski 2003:

Szukam pogubionych ścieżek nad Bugiem i Wigrami, w klasztorze pokamedulskim, we wschodach słońca i jego zasypianiu, w tajemniczym gaworzeniu ptaków, w nierozpoznanym jego pięknie. Szukam mojego Podlasia – krainy historycznej i w granicach administracyjnych a zatrzymanych w kadrze Braci Kłosowskich.
A scalić ją można tylko w pamiętaniu.

Następną lekturą, którą wybrali uczestnicy spotkania w Czytelni Słów, będzie “Cudowna” Piotra Nesterowicza. Do gościnnej kawiarni “W Starym Kinie” zapraszamy w pierwszy piątek listopada – dokładnie 7.11.2015 o godz. 17.00.


*Anna Worowska – Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików RP, autorka wielu wystaw takich jak: Bliskie Krajobrazy, Krajobraz i przyroda Podlasia, Brzoza, Rytm drzew, Pośród łąk, Malowane Podlasie. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w licznych konkursach fotograficznych. Wydała piękne albumy: BRZOZA /2008/, SEN DREWNA I JAWA ŻYCIA /2010/, RYTM DRZEW /2014/, ZIEMIA ZABŁUDOWSKA /2014/, PODLASKIE KRAINY /2014/.

Anna Worowska w krótkiej relacji telewizyjnej:

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.