Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie

Konkursy, nagrody i wspaniała zabawa – tak obchodzono Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. M. Konopnickiej w Białymstoku. 22 sierpnia 2015r. w naszym regionie obchodzili swoje święto działkowcy. Główne uroczystości odbyły się w siedzibie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Działkowców.

Historia ogrodów działkowych w Polsce sięga 1910 roku, kiedy to powstały pierwsze Towarzystwa Ogrodów i Osiedli Działkowych. Po II wojnie światowej w czerwcu 1946 roku opublikowano dekret o ogrodach działkowych. 9 marca 1949 roku Sejm uchwalił ustawę “O pracowniczych ogrodach działkowych.” Białystok może pochwalić się 30 ogrodami działkowymi, skupiającymi 8 tysięcy osób.

Redakcja senior.bialystok.pl została zaproszona do Rodzinnego Ogrodu Działkowego na obchody święta działkowców. Ogród położony w rozwidleniu dużych arterii komunikacyjnych, lecz odgrodzony od nich ścianą niewielkiego lasu umożliwia komfortowy wypoczynek ich właścicielom.

W części oficjalnej uroczystości podsumowano cały sezon działkowy. Później rozpoczęły się konkursy z wiedzy o ogrodnictwie, a właściciele najładniejszych działek zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami. Dzieci mogły samodzielnie posadzić dowolny kwiat doniczkowy i zabrać go do domu.

Irena Wróbel, prezes ROD od 11 lat, powiedziała:

Siedemdziesiąt procent właścicieli działek, to emeryci, dla których działka jest całym ich życiem a praca i aktywny relaks daje im wiele radości i integrację społeczną. Niestety, z biegiem lat, gdy zdrowie nie pozwala aktywnie zajmować się ogrodem przekazują go dzieciom, wnukom i tak rodzi się integracja międzypokoleniowa.

Barbara i Mieczysław, którzy zaprosili nas na swoją działkę, dopiero po przejściu na emeryturę zdecydowali się na jej zakup. Zaniedbana przez poprzednich właścicieli ze spaloną altanką, dziś cieszy ciekawymi nasadzeniami. Barbara z dumą prezentuje okazałe lilie i oryginalnie uformowane iglaki. Ładny domek pozwala na przebywanie latem na działce przez całą dobę.

Już teraz nie muszę wyjeżdżać na wczasy, wczasy mam tu na własnej działce

– dodaje z uśmiechem.

Wróciliśmy do miejsca głównych uroczystości. Właśnie rozstrzygany był konkurs na najładniejszą kompozycję ogrodową. Pomimo tegorocznej suszy w koszach prezentacyjnych znalazły się okazałe warzywa, owoce i kwiaty wyhodowane we własnych ogrodach. Dzieci prezentowały bukiety kwiatów własnego pomysłu, za co otrzymały drobne upominki. Dalsze świętowanie odbywało się przy muzyce i tańcach a na zgłodniałych i zmęczonych czekały stoły z przygotowanymi przez działkowców specjałami i pieczone w ognisku kiełbaski. Plac zabaw tętnił życiem najmłodszych działkowców.

Gdy opuszczaliśmy gościnny Rodzinny Ogród Działkowy im. M. Konopnickiej zabawa trwała na całego. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się tam ponownie, aby wspólnie z działkowcami świętować ich dzień.

2 odpowiedzi na "Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie"

Dodaj komentarz
 1. Danuta R

  9 września 2015 at 20:14

  Ja rowniez korzystalam z goscinnosci Basi iMietka gospodarzy dzialki dziekuje im serdecznie za mile przyjecie i zycze im dalszych milych chwil spedzanych na dzialce Tobie Krysiu dziekuje za piekny artykul.

  Odpowiedz
 2. Krystyna

  17 września 2015 at 23:18

  Dziękuję za miły komentarz. Działki są naprawdę piękne.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.