Czy Rada da radę?

Aktywizacja i szeroko rozumiana edukacja ludzi starszych, kluby seniora na osiedlach, dofinansowanie do turystyki senioralnej czy wspomaganie seniorów-opiekunów osób niepełnosprawnych – to tylko niektóre oczekiwania tego środowiska wobec Białostockiej Rady Seniorów.

Miejska Rada Seniorów w Białymstoku zaprosiła na trzecie posiedzenie w dniu 7 marca 2017 roku przedstawicieli organizacji senioralnych naszego miasta, aby poznać potrzeby środowiska. Przyszli przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Akademii plus 50 Stowarzyszenia Samopomocowego Radość, redakcji portalu internetowego senior.bialystok.pl, Stowarzyszenia My dla Innych, Stowarzyszenia Szukamy Polski. Obecność swą zaakcentowała grupa inicjatywna, która dzięki determinacji i zaangażowaniu po dwuletnich konsultacjach społecznych doprowadziła do powstania rady seniorów w naszym mieście.

Porządek posiedzenia, który przewidywał: zapoznanie się z zakresem działania Miejskiej Rady Seniorów, prezentacja organizacji pozarządowych i innych jednostek i przedstawienie swoich oczekiwań wobec MRS i sprawy różne – nie do końca został zachowany. Rada została poproszona o przedstawienie się i przedstawienie swoich osiągnięć w działaniach na rzecz ludzi starszych. Niektórzy niewiele mogli powiedzieć o swoich działaniach w tej dziedzinie.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaproszeni na spotkanie przedstawili swoje potrzeby i oczekiwania wobec Rady. Gorąca, czasami nerwowa dyskusja wskazywała, że strony nie zawsze się rozumiały a ich spojrzenia na tematy były skrajnie różne. Można było odnieść wrażenie, że nie wszyscy przedstawiciele rady zapoznali się ze statutem, który określa zakres jej działania.

W przerwie spotkania panie z rąk panów otrzymały kwiaty z okazji Dnia Kobiet.

Po zakończeniu dyskusji podziękowano gościom za udział w spotkaniu a jego dalsza część była już zamknięta – choć w III rozdziale paragrafu 14 pkt 3 czytamy, że posiedzenia rady są jawne. Goście nie dostali też odpowiedzi na pytanie o terminy i dyżury członków Miejskiej Rady Seniorów. Nie potrafiono odpowiedzieć gdzie można zapoznać się z protokołami odbytych posiedzeń. Punkt 9 paragrafu 14 wskazuje, że takie protokoły powinny być zamieszczane na stronie internetowej Białostockiego Urzędu Miejskiego a tam dotąd ich nie ma.

Co dało seniorom spotkanie z Radą? Czy dało nadzieję na wsparcie ze strony rady? Czy problemy, które zostały zgłoszone zostały zanotowane przez prezydium rady w protokole i gdzie z jego treścią można się zapoznać? Czy Rada udźwignie ciężar zadań, które na niej spoczywają? Zdanie przewodniczącego Rady, że przecież są seniorami i mają swoje sprawy rodzinne a działanie w Radzie jest ich pracą społeczną i nie otrzymują za to wynagrodzenia jest trochę niezrozumiałe. Szczególnie dla aktywnych seniorów, którzy mają spore wieloletnie doświadczenie w działaniach na rzecz lokalnego środowiska seniorskiego.

Jednym ze zgłoszonych postulatów przez Redakcję Seniora było m.in. zainicjowanie utworzenia międzysektorowego Zespołu ds przygotowania Programu na Rzecz Osób Starszych w Białymstoku, popartego diagnozą i badaniami potrzeb seniorów.

Ważne jest, aby Białostocka Rada Seniorów rozumiała środowisko ludzi starszych w naszym mieście i zechciała pochylić się nad jej problemami i oczekiwaniami a nie była jedynie radą na papierze. Białostoccy seniorzy przekonają się o tym niebawem.

2 odpowiedzi na "Czy Rada da radę?"

Dodaj komentarz
 1. Jola Wołągiewicz

  20 marca 2017 at 18:30

  Ja też odniosłam wrażenie, że niektórzy członkowie Rady nie wiedzą w jakim gremium się znaleźli i jakie zadanie przed nimi. Prawdę mówiąc nie zauważyłam też większego zainteresowania merytorycznymi wypowiedziami osób reprezentujących aktywne środowiska seniorskie. Szkoda, bo jest bardzo dużo do zrobienia dla osób starszych w Białymstoku, począwszy od stworzenia od podstaw polityki senioralnej miasta. Początki są zawsze trudne, mam jednak nadzieję, że członkowie Rady skorzystają z dobrych praktyk rad działających w innych miastach i że najbliższe 4 lata nie będą stracone dla środowiska seniorskiego. Pewności nie mam.

  Odpowiedz
 2. Maria Szulga

  20 marca 2017 at 22:01

  Brawo Krysiu .
  Mam nadzieję,że chociaż jeden członek Miejskie Rady Seniorów tu zajrzy i ambicjonalnie podkręci działanie innych,a Twój artykuł pomoże odnaleźć im sens i misje do spełnienia jaką ma ta Rada. Miasto Białystok należy do miast ,gdzie % osób w wieku 60+ jest zdecydowanie jednym z wyższych ,jeśli nie najwyższych w naszym kraju.Tym większy ciężar i odpowiedzialność spoczywa na osobach,które podjęły się tej trudnej pracy, całkowicie społecznie,Chcę wierzyć,że nie zawiodą nas seniorów i nie zmarnują zaufania jakim przez wyborców zostali obdarzeni.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.