Bulwary św. Jana Teologa

Nareszcie! Oddano do użytku Bulwary św. Jana Teologa w Białymstoku. Projekt zrealizowano z Budżetu Obywatelskiego z 2014 roku. Na oficjalne otwarcie bulwarów na białostockich Bacieczkach przyszły setki mieszkańców osiedla. Prezydent Tadeusz Truskolaski 27 czerwca 2016 roku dokonał oficjalnego otwarcia.

Na uroczystość przybyli także goście z Serbii goszczący w Białymstoku na V Festiwalu Kultury Serbskiej VIDOVDAN 2016. Nie zabrakło też gospodarza miasta i innych oficjalnych gości z magistratu, a także księży z katolickiej i prawosławnej parafii, którzy poświęcili obiekt.

Możliwe, że mało kto pamięta o tej inwestycji, ponieważ mieszkańcy głosowali na nią trzy lata temu. Na Bulwary św. Jana Teologa oddano prawie 6000 głosów jeszcze w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Był to pomysł zgłoszony przez parafię św. Jana Teologa, a twórcami zwycięskiego projektu Adam Musiuk, Anna Naumniuk-Jakuc i ojciec Michał Czykwin z prawosławnej parafii św. Jana Teologa. Park przy ul. Herberta miał stać się miejscem rodzinnych spotkań. Centralnym jego punktem miał być amfiteatr na 300 miejsc, gdzie odbywać się miały osiedlowe imprezy kulturalne, alejki spacerowe z ławeczkami, plac zabaw i siłownia pod chmurką.

Inwestycję tą od początku prześladował pech. Zabrakło pieniędzy na realizację projektu. W “Kurierze Porannym” z 10 marca 2015 roku napisano, że Bulwary św. Jana Teologa powstaną, ale bez amfiteatru. W tym właśnie artykule cytowana jest wypowiedź Adama Musiuka:

Ludzie będą bardzo zawiedzeni. Głosowali na inną wizję Bulwarów św. Jana Teologa.

W następnym artykule Kuriera Porannego z dnia 25 lipca 2015 roku autorstwa Anny Kopeć przytoczono znów słowa Adama Musiuka:

Mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony cieszę się, że w końcu magistrat pochylił się nad wolą mieszkańców. Niestety jestem też rozczarowany, że aż po dwóch latach ten projekt ma realną szansę zmaterializować się i na dodatek w innej formie niż ta, której chcieli białostoczanie.

Ostatecznie magistrat zdecydował się obniżyć koszty i wybudować bulwary, ale bez sceny plenerowej. Budowę zakończono w grudniu 2015 roku. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców na osiedlu Bacieczki powstało nowe miejsce do rekreacji, sąsiedzkiej aktywności, wspólnego spędzenia czasu. Jest tu plac zabaw, siłownia pod chmurką, wybudowano alejki i ścieżki rowerowe. Razi tylko wyglądem oczko wodne, podobne raczej do zaniedbanego bajora, a nieskoszone dziko rosnące rośliny psują wygląd tego miejsca.

Bulwary św. Jana Teologa cieszą mieszkańców osiedla i wszystkich, którzy odwiedzają to miejsce. Pomimo niespełnionych wizji pomysłodawców zrealizowanego projektu, obiekt oddano do użytku. Można tu przyjść wypocząć, zadbać o swoją kondycję, spotkać ze znajomymi. Chyba najpiękniej wygląda to miejsce wczesnym rankiem o wschodzie słońca, gdy przyroda budzi się ze snu, a ptasie trele mogą przyprawić o zawrót głowy. Dzika kaczka z kaczętami wypływa z zarośli… Tak, tak, proszę państwa – to wszystko się dzieje w tym urokliwym miejscu – Bulwarach św. Jana Teologa na Bacieczkach, które w dzień wypełniają się gwarem dzieci z placu zabaw, by wieczorem wyciszone stać się idealnym miejscem na spotkania i spacery.

Zapraszamy na Bulwary św. Jana Teologa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.