Biografie w Czytelni Słów

Ostatnie przed wakacjami spotkanie w Czytelni Słów odbędzie się 3 czerwca o 17:00 w Książnicy Podlaskiej (VI piętro). Zapraszamy miłośników czytania i rozmawiania o książkach przy kawie i w dobrym towarzystwie. Tym razem „bohaterkami” spotkania klubu kochających książki będą biografie.

Dlaczego tak chętnie podglądamy literackie terytorium życia artystów, naukowców, polityków?

„Biografia to ściśle określony obszar ograniczony od północy przez historię, od południa przez fikcję, od wschodu przez nekrolog, a od zachodu przez nudę”

– tak gatunek ten scharakteryzował brytyjski biograf Philip Guedalla.

Rzeczywiście po tę formę literacką często sięgają czytelnicy w Polsce. Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2011 roku wynika, że biografie zajmują 3 miejsce (na 18 możliwych) wśród najchętniej wybieranych gatunków. Co więcej, stanowią jeden z nielicznych gatunków, który zyskał na zainteresowaniu, a nie stracił.

Czytając biografię, podglądamy czyjeś życie, zaglądamy przez dziurkę od klucza, podsłuchujemy, podkradamy intymny pamiętnik, czytamy prywatne listy. Oto jest prawdziwy czar biografii. Można by powiedzieć, że łamiemy wszelkie zasady dotyczące poszanowania cudzej prywatności, gdyby nie fakt, że mamy do tego prawo za zgodą wydawcy.

Na spotkaniu 3 czerwca postanowiliśmy porozmawiać o biografiach artystów. Jak zawsze prosimy o wybranie najważniejszych cytatów i fragmentów wybranych biografii i odczytanie ich podczas Czytelni Słów. Jesteśmy przecież miłośnikami również głośnego czytania. Jak zawsze aktywnych uczestników nagrodzimy książkami. Zapraszamy również tych, którzy chcą tylko posłuchać i dołączyć do Czytelni Słów po wakacjach. Na następne wrześniowe spotkanie wybierzemy kolejną propozycję lektury, o wyborze tytułu zadecyduje jak zawsze większość klubu kochających książki.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz stowarzyszenie Akademia plus 50 a także współorganizator: Książnica Podlaska im. Ł .Górnickiego zapraszają.

Spotykamy się w nowej siedzibie Książnicy Podlaskiej przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro).

Wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.