Białystok i Grodno – łączy nas historia

W Marchandzie Galerii Sztuk przy ul Kilińskiego odbyła się wystawa prac plastycznych autorstwa Polaków z Grodna. Organizatorem była Wioletta Kowalczuk, a współorganizatorem Parafia Najświętszego Odkupiciela w Grodnie. W Białymstoku przy organizacji wernisażu pomogło kilku artystów malarzy m.in. Krzysztof Koniczek oraz radna Alicja Biały.

Galeria Marchand wypełniła się po brzegi. Polacy z Grodna wystawili swoje prace plastyczne o tematyce patriotycznej, śpiewali pieśni, piosenki Czesława Niemena np. “Dziwny jest ten świat,” Anastazja Klapotok – dziewczynka na wózku inwalidzkim – recytowała wiersz Juliana Słowackiego “Pośród niesnasków Bóg uderza”. Pani Danuta Rogowska z Grodna czytała z wielkim przejęciem opowiadanie własne o przeżyciach związanych ze spotkaniem z Janem Pawłem II.

Były: obrazy, wiersze, pieśni i opowieści mówiące często o tradycji, tragicznych losach Polaków, o tradycjach polskich kultywowanych w tak bliskim, a tak dalekim zarazem kraju Białorusi. Weronika Popławska z Grodna obdarzona niesamowitym darem malowała piaskiem na szkle piękne obrazy na żywo.

To była prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.

Łzy kręciły się w oczach zebranych w galerii. Żyjąc we własnym kraju często nie zdajemy sobie sprawy z bólu w sercach naszych Rodaków, z którymi w tak okrutny sposób obeszła się historia. Przede wszystkim rozdzielając nas. Bo gdzieś daleko stąd został rodzinny dom…

Wystawa “Polska tradycja w mojej rodzinie” prezentowana będzie w Galerii Marszand do 25 listopada 2016 roku w godzinach od 12.00 do 17.00. Polecamy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.