“BEZPIECZNY SENIOR” na Bacieczkach

Co to jest SMS premium rate, jak bezpiecznie przenieść numer przy zmianie dostawcy usług, jak nie dać się oszustom. Te i wiele innych ciekawych informacji z zakresu bezpieczeństwa otrzymali seniorzy z białostockich Bacieczek.

Z inicjatywy Rady Osiedla Bacieczki 31 marca 2017 roku w Publicznym Gimnazjum Nr 6 seniorzy tego osiedla spotkali się z przedstawicielami policji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku aby mówić o bezpieczeństwie ludzi starszych.

Seniorzy to część naszego społeczeństwa najbardziej narażona na działania oszustów. Metoda na wnuczka czy wymuszanie podpisywania umów kredytowych na zakup różnego rodzaju sprzętu gospodarstwa domowego czy urządzeń rehabilitacyjnych – to tylko niektóre przykłady oszustw na jakie narażeni są ludzie starsi.

Przedstawiciele Białostockiej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapoznali seniorów m.in. co to jest SMS premium rate czy jak bezpiecznie przenieść numer przy zmianie dostawcy usług. Przestrzegano przed pochopnym podpisywaniem różnego rodzaju umów, które należy dokładnie czytać. Rozdano ulotki i foldery UKE z informacjami na ten temat . Jeśli jednak seniorzy dali się oszukać mogą zwrócić się o pomoc do Centrum Informacji Konsumenckiej UKE tel: 801 900 853. Warto też odwiedzić stronę UKE: www.uke.gov.pl, można też osobiście wybrać się do białostockiej delegatury urzędu przy ul. Warszawskiej 1a.

Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku. uświadamiał seniorom, że koncentracja w życiu, czujność i reagowanie na wszystkie niepokojące zmiany i sytuacje w najbliższym otoczeniu (sąsiedzi, podwórko, osiedle) spowoduje, że oszuści i złodzieje nie będą czuć się bezkarni. Podkreślał, że dbałość o siebie, przestrzeganie zasad współżycia społecznego, a także wzajemna sąsiedzka pomoc to wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa w środowisku seniorskim.

Bartłomiej Gwoździej, Daniel Łotysz i Błażej Sobecki to policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo mieszkańców tej dzielnicy. Mówili, że dzielnicowy to policjant, który utrzymuje kontakt ze społecznościami lokalnymi w swoich dzielnicach. Pomaga w sprawach drobnych np. nieprawidłowe parkowanie, jak i poważniejszych jak np. przemoc domowa. Dzielnicowy jest po to aby mieszkańcy czuli się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Dzielnicowi na osiedlu Bacieczki są do dyspozycji mieszkańców w każdy wtorek w Punkcie Przyjęć Interesanta przy ul. KEN 36 w godz. 15.00 – 17.00. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się gdzie na osiedlu Bacieczki znajdują się miejsca oznaczone na Krajowej Mapie Zagrożeń. Na zakończenie spotkania, przy słodkim poczęstunku, przedstawiciele UKE i policji odpowiadali na pytania seniorów z zakresu bezpieczeństwa.

Osiedle Bacieczki TBS jest w powszechnej opinii osiedlem ludzi młodych. Jednak duży procent jego mieszkańców to seniorzy. Inicjatywa Rady Osiedla aby zorganizować takie spotkanie jest godna naśladowania.

Dbając o bezpieczeństwo i aktywność seniorów w Polsce, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zainicjowało 31 stycznia 2017 roku kampanię informacyjną Bezpieczny i Aktywny Senior.

Celem kampanii jest uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc czy dyskryminacja ze względu na wiek… Zagwarantowanie bezpieczeństwa seniorom jest podstawowym elementem polityki społecznej wobec osób starszych.

– czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Kampania informacyjna MRPiPS Bezpieczny i Aktywny Senior za którą idą takie spotkania z seniorami jak te na białostockich Bacieczkach powoduje wzmacnianie ,świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa osób starszych, a co za tym idzie ograniczenie liczby nadużyć popełnianych na szkodę seniorów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.