98 rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa

14 kwietnia 2015 roku Białostockie Towarzystwo Esperantystów (BTE) tradycyjnie jak co roku, uczciło rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa twórcy międzynarodowego języka esperanto. Przy jego pomniku spotkali się esperantyści, licealiści, przedszkolaki z barwnymi balonikami oraz sympatycy ruchu esperanckiego. Uczestnikom i przechodniom rozdawano żonkile – symbole wspólnoty esperantystów.

Prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystow Przemysław Wierzbowski wspomniał urodzonego w Białymstoku twórcę esperanta, języka, który nie przynależy żadnej narodowości, a umożliwia i ułatwia porozumiewanie się ludzi o różnych kulturach i zwyczajach. Delegacje złożyły kwiaty. Przedszkolaki i Zespół Młoda Folkowa Krew zaśpiewali piosenki w języku esperanto.

Kolejna część obchodów rocznicowych odbyła się w Klubie BTE przy ul. Pięknej. Było to spotkanie z Krystyną Korolczuk autorką bajki „ Zaginęła świnka morska”, która zdobyła I nagrodę w ubiegłorocznym konkursie „Moje fascynacje esperantem” ogłoszonym przez BTE i Książnicę Podlaską. Krystyna Korolczuk nie jest pisarką. Pracuje w Białostockim Oddziale Związku Niewidomych lecz, jak powiedziała, lubi wyzwania i je podejmuje. Pracując z ludźmi doświadczonymi przez los – jako dobry psycholog oraz niespokojna dusza – zainicjowała powstanie przy Związku grupy teatralnej, która święci tryumfy w skali kraju. Jako aktorka, zaprezentowała się wykonaniem w gwarze białostockiej skeczu z cyklu „ Na Młynowej”. Przed laty, to słuchowisko nadawane było przez Radio Białystok.

Liczne grono uczestników spotkania otrzymało piękne wydanie nagrodzonej bajki z dedykacją autorki. Wśród znaczącej działalności wydawniczej Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, w kategorii “bajka edukacyjna”, ubiegłoroczna laureatka jest piątą z kolei. Tym razem bajka wydana została w dwóch językach. Poprzednie były wydane w czterech: polskim, esperanckim, angielskim i niemieckim. Autorami ilustracji, kolejny raz, byli uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Espero – nadzieja, to nadzieja twórcy na piękne i zgodne współistnienie ludzi i narodów.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.