2017 – Rok Julitty Sleńdzińskiej

15 stycznia 2017 r. Białymstoku, w Galerii im. Sleńdzińskich, zainaugurowano Rok Julitty Sleńdzińskiej.

90 rocznica urodzin Julitty Sleńdzińskiej – donatorki białostockiej Galerii oraz ćwierćwiecze funkcjonowania Placówki są ważnymi datami dla Białegostoku. J. Sleńdzińska w trosce przed rozproszeniem twórczości rodu, a tym samym, spełniając życzenie swego ojca, ofiarowała naszemu miastu ogromny dar.

Jest to kolekcja dzieł malarskich, rzeźbiarskich i rysunkowych oraz bogate archiwum rodzinne. Tak powstało monograficzne muzeum – Galeria im. Sleńdzińskich. Jedyne w Polsce miejsce, w którym znajdują się dzieła czterech pokoleń jednego rodu. Jest to galeria wileńskiego rodu Sleńdzińskich. Chroniona i popularyzowana jest twórczość pradziada donatorki galerii J. Sleńdzińskiej – Aleksandra (1803-1878), dziada Wincentego Leopolda(1837-1909), ojca Ludomira (1889-1980) i samej Julitty (1927-1992), urodzonej w Wilnie, zmarłej w Białymstoku. Była ona, przede wszystkim, wybitną polską klawesynistką. W Galerii jest też stary, cenny klawesyn, który został po Julittcie. Koncerty na tym instrumencie „Julitta Sleńdzińska in memoriam” będą głównymi wydarzeniami w ramach obchodów Roku Julitty Sleńdzińskiej w Białymstoku.

Pierwszy, z cyklu dedykowanych donatorce Galerii, był rekonstrukcją recitalu klawesynowego Julitty Sleńdzińskiej z 1968 r. na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. To wykonanie zebrało wiele świetnych recenzji.

„Bach i utwory starych mistrzów (XVI – XVIII w.)” wykonała białostoczanka, uznana klawesynistka młodego pokolenia – Anna Urszula Kucharska. Pięknie i wzruszająco zabrzmiały utwory polskich kompozytorów. M. in. urodzonego, ponoć, w Augustowie Jakuba Polaka Courante. Mimo, iż kompozytor tworzył w Paryżu, słychać swojską nutę. Zapewne, jak słuchacze określali „wirtuozowska gra” A. U. Kucharskiej dostarczyła wielu dobrych emocji.

Odbyło się otwarcie Trzeciego Pulsu Sztuki – Julitta. Wyeksponowano obrazy namalowane przez artystkę i rysunki jej ojca. Zaprezentowano nowe obrazy pozyskane od prywatnych kolekcjonerów, które wzbogaciły Galerię. Są to: portret Julitty z 1942 r. namalowany przez jej ojca Ludomira i jego autoportret z 1955 r. Puls Sztuki to zmienna część ekspozycji. W 2017 r. poświęcona jest jubilatce – donatorce.

Wydarzenia kulturalne związane z J. Sleńdzińską zaplanowano do końca 2017 roku. Raz w miesiącu odbywać się będą koncerty „Julitta Sleńdzińska im memoriam”. Najmłodsi będą mogli poznać życie artystki i całej rodziny Sleńdzińskich podczas warsztatów „Lita o sztukę pyta”.

Najbliższy koncert „Dialogi na instrumenty klawiszowe” w wykonaniu sióstr Gajeckich odbędzie się 12 lutego 2017 r. o godz. 12. W repertuarze utwory: J. Bacha, D. Scarlattiego, W. A. Mozarta, F. Chopina, W. Ganza.

Polecam. Myślę, że udział w przygotowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich imprezach dostarczy wielu miłych wrażeń.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.